Piątek, 24 września 2021 r.   Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Forum Rolnika 2021
2021-07-23, 06:00 Agnieszka Marszał

prof. Janusz Golinowski

Janusz Golinowski/fot. Archiwum
Janusz Golinowski/fot. Archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - prof. Janusz Golinowski
Gościem Rozmowy Dnia w PR PiK był prof. Janusz Golinowski - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rozmowa m.in. o tym, czy Platforma Obywatelska potrzebuje i Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego i jaką strategię powinien obrać rząd, by zachęcić Polaków do szczepień.Agnieszka Marszał: Wakacje w pełni, ale w polityce nudy nie ma. Wręcz przeciwnie - atmosfera jest gorąca. Spróbujmy podsumować chociaż część wydarzeń kilku ostatnich dni. Zacznijmy od sytuacji w Platformie Obywatelskiej. Czy PO - Pana zdaniem - potrzebuje i Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego?

prof. Janusz Golinowski: Rzadko zdarza się w polityce, aby rzeczywiście było dwóch liderów, zwłaszcza, że na dziś - dzięki marketingowi - mamy do czynienia, coraz bardziej, z widocznym modelem partii wodzowskiej. A w przypadku partii wodzowskiej najczęściej jeden z liderów jest tym, który określa dalsze kierunki rozwoju.

Czy wydarzenia wczorajszego wieczoru nie wróżą jednak tego, że tym liderem będzie Donald Tusk, który powrócił? Przypomnijmy, że wczoraj Borys Budka, na wyraźny wniosek właśnie Donalda Tuska, został przewodniczącym klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Cezary Tomczyk - dotychczasowy przewodniczący, złożył rezygnację z funkcji szefa. Wiemy, że Cezary Tomczyk to osoba, która jest jednak bardziej kojarzona z Rafałem Trzaskowskim. Prowadził jego kampanię przed wyborami prezydenckimi.

Tak. Tyle tylko, że taka spersonifikowana formy polityki, polegająca na tym, że jednemu coś obiecujemy, drugiemu coś oddajemy czy zabieramy, odbywa się wewnątrz samej Platformy, tym niemniej jednak, jeśli chodzi o strukturę - tak jak powiedziałem wcześniej - na dziś myślę, że na scenie pozostaje jeden lider. Jeśli chodzi o Platformę pokazuje to też historia - przypomnijmy moment jej powstawania z udziałem pana Płażyńskiego, pana Tuska i pana Olszewskiego. Dlatego też nie przeceniałbym tych obecnych roszad personalnych z uwagi na fakt, że w zasadzie one niczego nie wnoszą, oprócz pewnej takiej imitacji, że coś się dzieje, że to wszystko odbywa się z udziałem procedur demokratycznych. My bardzo często te procedury demokratyczne traktujemy jako taką świętość, nadużywamy pojęcia demokracji. Natomiast to się dobrze wpisuje w poprawność polityczną, aby rzeczywiście podkreślać, że wszystko jest lege artis...


Zobacz także

2021-09-24, godz. 06:00 Przemysław Sztandera Gościem „Rozmowy Dnia” będzie prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Strefa istnieje w regionie od 15 lat. Jak wpłynęła na rozwój województwa? Jaki ... » więcej 2021-09-23, godz. 06:30 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy Dnia był szef prezydenckiej rady do spraw rolnictwa - minister Jan Krzysztof Ardanowski, a rozmawialiśmy m.in. o sytuacji rolnictwa, wzroście ... » więcej 2021-09-22, godz. 06:45 Ryszard Czarnecki Gościem Rozmowy dnia był europoseł Ryszard Czarnecki, a rozmowa dotyczyła sprawy Turowa i sporu z Komisją Europejską. Magdalena Ogórek: To, że kopalnie podob ... » więcej 2021-09-21, godz. 06:40 Magdalena Rzeczkowska Gościem „Rozmowy Dnia” była minister Magdalena Rzeczkowska, szef Krajowej Administracji Skarbowej. Służba ta w tym roku obchodziła swoje czwarte urodziny. W j ... » więcej 2021-09-20, godz. 03:51 Kosma Złotowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, z którym rozmawialiśmy między innymi o przyszłości Unii Europejskiej w kontekście ostatnich rezolucji Parl ... » więcej 2021-09-17, godz. 03:39 Grzegorz Górski Gościem „Rozmowy dnia” był prof. Grzegorz Górski, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o sporze polskiego rządu z Komisją ... » więcej 2021-09-16, godz. 06:00 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej, a rozmawialiśmy między innymi o finansowaniu samorządów oraz o proteście medyków. ... » więcej 2021-09-15, godz. 03:51 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” był polityk Konfederacji, wiceprezes partii Wolność Marcin Sypniewski, a rozmawialiśmy o konflikcie polskiego rządu z Komisją Europejsk ... » więcej 2021-09-14, godz. 06:40 Joanna Borowiak Gościem Rozmowy dnia była poseł Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawialiśmy m.in. o projekcie ustawy dotyczącej uszczelnienia zakazu handlu w nie ... » więcej 2021-09-13, godz. 03:13 Ryszard Kamiński [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Ryszard Kamiński - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmawialiśmy m.in. o tym czy ekologiczna żywność to k ... » więcej
12345