Niedziela, 11 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Filipa, Leona
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2021-04-08, 06:00 Michał Jędryka

Bartosz Kownacki

Bartosz Kownacki/fot. Archiwum
Bartosz Kownacki/fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - Bartosz Kownacki
Gościem rozmowy dnia był poseł Bartosz Kownacki, z którym rozmawialiśmy na temat perspektyw koalicji Zjednoczonej Prawicy oraz zapowiedzi Nowego Ładu.

Michał Jędryka: Umowa koalicyjna między Prawem i Sprawiedliwością została zawieszona. To chyba smutna wiadomość, i to nie tyle z punktu widzenia interesów partyjnych, politycznych, ale przede wszystkim dla Polski. Ani PiS nie będzie miało stabilnej większości, ani opozycja nie ma możliwości przejęcia kontroli. Taki pat - mówiąc terminologią szachową. Nie wiem, czy się pan poseł z tym zgodzi.

Bartosz Kownacki: Zgodzę się, i też jestem zasmucony, że dzisiaj te drobne waśnie w ramach Zjednoczonej Prawicy powodują, że nie możemy skoncentrować się na sprawie najważniejszej, a dziś najważniejsza jest walka z pandemią i jej skutkami. To powinien być główny cel polityków, w tym polityków partii rządzącej. Tak mówiłem na spotkaniu z panem premierem Mateuszem Morawieckim. Naszym głównym celem powinna być koncentracja na walce z pandemią, przeprowadzenie Polski przez kryzys związany z koronawirusem, a później na tyle sprawne poprowadzenie gospodarki, by do 2023 roku wyglądała dobrze, bo w wyniku pandemii doznała uszczerbku.

Nie jest dobrze, gdy na ten stan nakładają się waśnie personalno, nawet nie programowe, bo pewne różnice w programie między partiami Zjednoczonej Prawicy zawsze były, co więcej, i to dobrze, że one są. Porozumienie pana Gowina miało charakter bardziej liberalny, a Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry miała charakter bardziej konserwatywny. To powodowało, że Zjednoczona Prawica miała dość szeroki wachlarz wyborców. Można te poglądy prezentować, nie we wszystkim się należy zgadzać. Jeśli dochodzi do drobnych prztyczków w nos, nie wiadomo czemu mających służyć, np. głosowanie w sprawach, zgoda, nawet trzeciorzędnych, które nie są fundamentalne dla danego ugrupowania, gdy np. ktoś się wstrzymuje od głosu i mówi, że to jest manifestacja, no właśnie, trudno powiedzieć czego. Koncentrujemy się wtedy w ramach partii rządzących na łagodzeniu sporów, a nie na rządzeniu krajem. To jest bardzo źle, mam nadzieję, że to są chwilowe napięcia, że te ambicje i wątpliwości poszczególnych liderów Zjednoczonej Prawicy, ustąpią miejsca trosce o dobro wspólne przy zastrzeżeniu: my nie musimy się we wszystkim zgadzać (...).

Zobacz także

2021-04-09, godz. 06:00 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Lewicy Jan Szopiński. Bydgoski polityk odpowiadał na pytania, czy Lewica poprze w Sejmie Krajowy Plan Odbudowy, o zbliżający si ... » więcej 2021-04-07, godz. 05:05 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, z którym rozmawialiśmy o zarządzaniu państwem w okresie epidemii i o ... » więcej 2021-04-06, godz. 06:00 Wioletta Szałkiewicz Gościem Rozmowy Dnia była Wioletta Szałkiewicz, zastępca dyrektora Głównego Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. Temat rozmowy to rozpoczęty kilka dni temu Nar ... » więcej 2021-04-05, godz. 09:30 Michał Barcikowski Gościem Rozmowy dnia był historyk i publicysta Michał Barcikowski, a rozmawialiśmy o znaczeniu Świąt Wielkanocnych w polskiej historii i kulturze, a także o p ... » więcej 2021-04-02, godz. 06:14 Ks. prof. Piotr Roszak Krzyż to znak, który w Wielki Piątek jest otaczany wyjątkową czcią wśród chrześcijan. Ale krzyż jest też znakiem sprzeciwu i powodem prześladowań, trwających ... » więcej 2021-04-01, godz. 06:30 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, z którym rozmawiamy między innymi o stanie przygotowań regionu do szczytu trzeciej fa ... » więcej 2021-03-31, godz. 06:05 Michał Sutkowski Gościem Rozmowy Dnia był dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Rozmawialiśmy o przyspieszeniu szczepień, dopuszczeniu zawodów medycznyc ... » więcej 2021-03-30, godz. 06:00 Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy Dnia był politolog dr Sławomir Sadowski, a rozmawialiśmy o trwałości koalicji rządzącej i problemie uwspólnienia długu z Unią Europejską. Mic ... » więcej 2021-03-29, godz. 06:00 Sławomir Mentzen Gościem Rozmowy Dnia był polityk Konfederacji Sławomir Mentzen, a rozmawialiśmy o covidowych obostrzeniach oraz o obronie dobrego imienia Polski w kontekście ... » więcej 2021-03-26, godz. 05:57 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski, z którym rozmawialiśmy na temat trwałości koalicji rządowej w perspektywie głosowania nad ... » więcej
12345