Poniedziałek, 20 marca 2023 r.   Imieniny: Klaudii, Eufemii, Maurycego
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2020-11-02, 06:00 Michał Jędryka

Prof. Radosław Sajna – Kunowsky

Prof. Radosław Sajna./fot. PR PiK
Prof. Radosław Sajna./fot. PR PiK
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - prof. Radosław Sajna – Kunowsky
Gościem Rozmowy Dnia był politolog i medioznawca, prof. Radosław Sajna – Kunowsky. Rozmowa o aktualnej sytuacji w Polsce.

Michał Jędryka: Czy po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który zapadł jakieś 10 dni temu, spodziewał się pan tego, co w ostatnim tygodniu stało się w Polsce, co stało się na ulicach?

prof. Radosław Sajna – Kunowsky: Już wcześniej przewidywałem, że jeśli rząd PiS-u będzie chciał ruszyć sprawę ustawy aborcyjnej mówiąc w skrócie - chociaż to nie rząd oczywiście, to decyzja Trybunału Konstytucyjnego, ale mówię szerzej o władzy -to dojdzie do sytuacji, którą można by metaforycznie określić jako otwarcie puszki Pandory.

Jak pan ocenia, czy to, co dzieje się w tej chwili uzyskało już jakieś przesilenie czy będzie się rozwijać, eskalować czy może już w jakiś sposób się wypaliło i będzie dogasać?

Czy będzie dogasać tego nie wiem, bo widać, że pewne środowiska są bardzo zradykalizowane i widać też po tych ostatnich sondażach, że do tego ogólnopolskiego protestu, którym kierują pewne radykalne feministki, przyłączyły się też osoby, które popierały PiS. Czy to będzie wygasać? Nie wiem jakie będą teraz decyzje władz, co władza z tym zrobi. Sytuacja jest trochę patowa. Takiej decyzji Trybunału Konstytucyjnego nie da się już cofnąć. Inicjatywa pana prezydenta niekoniecznie przekona tych, którzy dzisiaj są bardzo zdenerwowani na całą sytuację, więc sytuacja jest patowa.

Cała ta sytuacja odbywa się w warunkach szalejącej epidemii, co dodatkowo destabilizuje może nie państwo, ale na pewno walkę z tą epidemią i w związku z tym czy myśli pan, że tu władza może się zdecydować na jakieś bardziej radykalne kroki? Może lockdawn, mówi się też o stanie wyjątkowym czy stanie klęski żywiołowej...Czy takie scenariusze mogą być rozważane?

Być może gdzieś tam są rozważane, ale to jest bardzo trudna sytuacja i nie widzę w tym momencie dobrego rozwiązania. Może byłoby nim ogłoszenie prac nad nową Konstytucją Rzeczypospolitej z udziałem różnych stron społecznych, w tym także lewicowych, pod patronatem niekoniecznie prezydenta, premiera czy prezesa partii rządzącej, ale pod patronatem jakiejś osoby o znanym i niepodważanym przez żadną ze stron politycznych autorytecie, chociaż trudno taki autorytet w tym momencie znaleźć (...)

Zobacz także

2023-03-20, godz. 06:00 Marek Jakubiak Gościem „Rozmowy Dnia" był Marek Jakubiak – polityk i przedsiębiorca, prezes Federacji dla Rzeczypospolitej. Rozmawialiśmy o propozycji Unii Europejskiej… » więcej 2023-03-17, godz. 06:00 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Robert Kwiatkowski z Koła Parlamentarnego Lewicy Demokratycznej. Rozmawialiśmy między innymi o wyroku NSA w sprawie… » więcej 2023-03-16, godz. 06:00 Harald Matuszewski Gościem „Rozmowy dnia" był Harald Matuszewski - przewodniczący OPZZ w regionie. Rozmawialiśmy o postulatach związkowców, dotyczących emerytur stażowych… » więcej 2023-03-15, godz. 06:45 Marcin Romanowski Gościem „Rozmowy dnia” był wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Rozmawialiśmy między innymi o ustaleniach IPN w sprawie śmierci księdza Franciszka… » więcej 2023-03-14, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski Gościem „Rozmowy dnia” był dr Patryk Tomaszewski – politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Porozmawialiśmy między innymi o opowiadanych… » więcej 2023-03-13, godz. 06:00 Krzysztof Szczucki Gościem „Rozmowy dnia” był Krzysztof Szczucki – prezes Rządowego Centrum Legislacji. Rozmawialiśmy o Kongresie „Polska Wielki Projekt” oraz o znaczeniu… » więcej 2023-03-10, godz. 06:45 Sławomir Mentzen Gościem „Rozmowy dnia” był Sławomir Mentzen, lider partii Nowa Nadzieja wchodzącej w skład Konfederacji. Rozmawialiśmy między innymi o celach i dążeniach… » więcej 2023-03-09, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem „Rozmowy dnia” był prof. Zbigniew Girzyński, historyk z UMK w Toruniu i poseł na Sejm RP. Rozmawialiśmy między innymi o zarzutach, które stawia… » więcej 2023-03-08, godz. 06:17 Łukasz Mejza - Całą winę za tragedię dziecka, o której w ostatnich dniach mówią media, ponosi Platforma Obywatelska — taką tezę postawił dziś w „Rozmowie dnia"… » więcej 2023-03-07, godz. 06:00 Ireneusz Stachowiak Gościem „Rozmowy Dnia” był Ireneusz Stachowiak, szef regionalnych struktur Solidarnej Polski. Rozmawialiśmy o wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej… » więcej
12345