Niedziela, 09 maja 2021 r.   Imieniny: Bożydara, Grzegorza, Karoliny
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-12-26, 06:00 Katarzyna Prętkowska/Redakcja

Magdalena Nowak-Paralusz

Magdalena Nowak-Paralusz/fot. Twitter
Magdalena Nowak-Paralusz/fot. Twitter
PR PiK - Rozmowa dnia - Magdalena Nowak-Paralusz
Jaki wymiar ma współcześnie Boże Narodzenie? Ile w świętach sacrum, a ile profanum? Jak Polacy odbierają komercjalizację świąt? Gościem Rozmowy Dnia 26 grudnia była dr Magdalena Nowak-Paralusz - socjolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.

Katarzyna Prętkowska: Kiedy po raz pierwszy w tym roku usłyszała Pani w radiu piosenkę „Last Christmas” George’a Michaela albo zobaczyła uśmiechającego się Mikołaja z witryny sklepowej?
Magdalena Nowak-Paralusz: Ja akurat dość późno, bo mało w tym roku chodzę po sklepach, ale studenci opowiadali mi, że elementy związane ze świętami Bożego Narodzenia zaczęły pojawiać się w sklepach już wcale nie 2 listopada - zawsze na zajęciach pokazuję ten termin jako przykład. Muszę przyznać, że w tym roku okazało się jednak, że jestem zacofana, bo w niektórych sklepach już w połowie października było Boże Narodzenie. To pokazuje, jak bardzo zaczynamy się zmieniać w kontekście tak tradycyjnego święta w Polsce.

Czyli jak się zmieniamy?
– Zaczynamy zapominać o kalendarzu. Kiedyś święta kojarzyły się u nas głównie z tym, że spędzamy czas z rodziną - jest pójście razem na Pasterkę, wszystkie obrzędy związane z siankiem pod obrusem itd. W tej chwili ta gonitwa zaczyna się nie tylko od elementów dekoracyjnych, ale również od piosenek. Święta nagle trwają dwa miesiące i tracimy to, co w nich najważniejsze, czyli poczucie wspólnoty i spędzania tych pięknych chwil razem.

Jak wynika z badań CBOS-u – jeszcze 10 lat temu ta magia, czy też komercyjna otoczka towarzysząca świętom podobała się Polakom. Teraz 72 proc. badanych twierdzi, że to ich męczy, bo jest zbyt nachalne. Czyli jednak zaczynamy poszukiwać wyciszenia?
– Myślę, że tak, bo jest przesyt tego wszystkiego. Weźmy utwór „Last Christmas” - kiedyś była to najchętniej słuchana piosenka. Przez kilkanaście lat słuchaliśmy jej jednak na okrągło i teraz jest puszczana coraz rzadziej właśnie dlatego, że ludzie odczuli przesyt. Wydaje mi się, że w tym wielkim biegu, w tym czasie szukania Świętego Mikołaja i prezentów, zapomnieliśmy o tym, co jest ważne. Nagle zaczynamy sobie przypominać, że może od poszukiwania 55. prezentu w Internecie, ważniejsze jest to, żeby po prostu posiedzieć razem i spędzić trochę czasu razem – na przykład śpiewając kolędy czy idąc na Pasterkę. Choć – jeśli chodzi o Pasterkę - coraz mniej ludzi się na nią wybiera.

70 proc. respondentów deklaruje, że chodzi na Pasterkę.
– Zawsze będę mówiła, że deklaracja a rzeczywistość to zupełnie coś innego. Są jednak ludzie, zwłaszcza starsi, wśród których Pasterka cieszy się popularnością, bo to religijny, największy wydźwięk tego święta. Zaczynamy szukać wyciszenia, duchowości, bo tego światełek, dźwięków, bodźcowania nas z każdej strony różnymi elementami jest po prostu za dużo. (...)

Zobacz także

2021-05-07, godz. 06:05 Tomasz Latos [wideo] Gościem piątkowej Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia a rozmawialiśmy między innymi na temat modelu opieki psychologi ... » więcej 2021-05-06, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był politolog, dr Patryk Tomaszewski, a rozmawialiśmy o przewidywanych politycznych skutkach ratyfikacji Programu Odbudowy. Michał Jędr ... » więcej 2021-05-05, godz. 06:30 Maciej Konieczny Gościem Rozmowy dnia był poseł Maciej Konieczny – współzałożyciel i członek Zarządu Krajowego partii Razem. Rozmawialiśmy o głosowaniu nad Programem Odbudowy. ... » więcej 2021-05-04, godz. 06:00 Maria Mazurkiewicz Gościem Rozmowy Dnia była Maria Mazurkiewicz, kujawsko-pomorski wicekurator oświaty. Rozmawialiśmy o rozpoczynających się maturach oraz o kondycji intelektual ... » więcej 2021-05-03, godz. 05:00 bp Krzysztof Wętkowski Gościem Rozmowy Dnia był biskup Krzysztof Wętkowski, nowy ordynariusz diecezji włocławskiej. Rozmawialiśmy o kościele włocławskim, ale także o historii, roczn ... » więcej 2021-04-30, godz. 06:05 Agnieszka Bryc Gościem Rozmowy Dnia była dr Agnieszka Bryc - politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka komentowała wydarzenia, do których dochodzi ost ... » więcej 2021-04-29, godz. 06:40 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, a rozmawialiśmy o porozumieniu z Lewicą i Krajowym Planie Odbudowy. ... » więcej 2021-04-28, godz. 06:30 Bogusław Wontor Gościem Rozmowy Dnia był poseł Lewicy Bogusław Wontor, a rozmawialiśmy o poparciu Lewicy dla Planu Odbudowy. Magdalena Ogórek: „Wyborcza” stawia dziś zarzut, ... » więcej 2021-04-27, godz. 06:05 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Szramka z koła poselskiego Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia. Polityk odpowiadał na pytania dotyczące m.in. możliwości wprowad ... » więcej 2021-04-26, godz. 06:00 Piotr Całbecki [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, a rozmawialiśmy o budżecie programu operacyjnego 2021-2027. Michał Jędry ... » więcej
12345