Sobota, 10 grudnia 2022 r.   Imieniny: Julii, Danieli, Bogdana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-04-01, 08:00 Tatiana Adonis/Redakcja

Relacja Victora Orbana i Władimira Putina, a „Kodeks Korwina”. Apel posła Szopińskiego

Bydgoski poseł Jan Szopiński apeluje o wycofanie projektu ustawy o przekazanie Węgrom „Kodeksu Korwina". /fot. Tatiana Adonis
Bydgoski poseł Jan Szopiński apeluje o wycofanie projektu ustawy o przekazanie Węgrom „Kodeksu Korwina". /fot. Tatiana Adonis
Bydgoski poseł Jan Szopiński apeluje o wycofanie projektu ustawy o przekazanie Węgrom „Kodeksu Korwina”. Jego zdaniem Polska nie ma prawa obdarowywać premiera Viktora Orbana, który kolaboruje ze zbrodniarzem wojennym, jakim jest Władimir Putin.
Parlamentarzysta Lewicy zwrócił się do posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy złożyli projekt ustawy o wycofanie swoich podpisów.

– W chwili, gdy cały cywilizowany świat stanął po stronie napadniętej przez Rosję Ukrainy oraz demokracji, sprawiedliwości i pokoju, Orban wybrał, niestety, moim zdaniem, drogę kolaboracji z prezydentem Rosji, który wywołał wojnę. Czy w takiej sytuacji mamy prawo przekazywać w ręce Węgrów jeden z najcenniejszych symboli naszej kultury? Dlatego zwracam się do 50 posłów Prawa i Sprawiedliwości z apelem o wycofanie swojego podpisu z przedmiotowego projektu ustawy – mówi poseł Jan Szopiński.

Wśród posłów, którzy poparli kontrowersyjny pomysł przekazania Węgrom Kodeksu Korwina były parlamentarzystki PiS z naszego regionu – Ewa Kozanecka z Bydgoszczy i Joanna Borowiak z Włocławka. Ewa Kozanecka już wcześniej wycofała się z poparcia tego projektu.

Przypomnijmy, że rok temu Polska otrzymała od Węgier zbroję króla Zygmunta Augusta. Kodeks Korwina ma zostać przekazany Węgrom w drodze rewanżu. W projekcie przewidziano dla toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej, w której zbiorach znajduje się XV-wieczny manuskrypt, rekompensatę za utratę dzieła – 25 milionów złotych. Sprzeciw wobec tego pomysłu zgłosiło wiele instytucji naukowych i kulturalnych.

Wiadomości lokalne

2022-12-10, godz. 10:00 „Pokażcie program!" - apel bydgoskich posłów PiS do Platformy Obywatelskiej Posłowie Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Latos i Piotr Król zaapelowali do Platformy Obywatelskiej, by przedstawiła wreszcie swój program. W tej sprawie udali… » więcej 2022-12-10, godz. 09:40 Świątecznie we Włocławku! Miasto zaprasza na Jarmark Bożonarodzeniowy We Włocławku, jak co roku, rozpoczął się bożonarodzeniowy jarmark, organizowany przez Urząd Miasta. Na Zielonym Rynku stanęło kilkadziesiąt straganów… » więcej 2022-12-10, godz. 08:00 „Wigilia pod gołym niebem". Stary Fordon wraca do swojej pięknej tradycji Bydgoski Stary Fordon zaprasza do wspólnego świętowania. Na tamtejszym Rynku znów odbędzie się „Wigilia pod gołym niebem”, a po uroczystym poczęstunku… » więcej 2022-12-10, godz. 07:00 Policja sprawdza miejsca przebywania bezdomnych. Tu im pomogą [lista placówek] W związku z spadkiem temperatur, bydgoscy policjanci sprawdzają miejsca przebywania osób bezdomnych oraz potrzebujących pomocy. Przypominają także, gdzie… » więcej 2022-12-09, godz. 20:20 Najnowsze technologie w służbie zabytkom. UMK otworzyło specjalistyczne centrum Cztery tysiące metrów powierzchni, 115 specjalistycznych urządzeń, pięć laboratoriów, trzy pracownie. Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego… » więcej 2022-12-09, godz. 19:15 Posłanka Scheuring-Wielgus interweniowała w ECFC. Chodzi o dostęp do dokumentów Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus zwróciła się m.in. do Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu o udostępnienie jej kopii umów i raportu… » więcej 2022-12-09, godz. 18:37 Do wojska, marsz! Armia będzie wzywać na szkolenie. Nie tylko rezerwistów Sporo emocji i komentarzy wywołała ostatnio informacja o tym, że wojsko wzywać będzie w przyszłym roku na szkolenia. Także te osoby, które w przeszłości… » więcej 2022-12-09, godz. 17:55 W Zielonce samochód uderzył w słup. Zdjęcia straszą, ale nikt nie ucierpiał [zdjęcia] W piątek parę minut po północy samochód osobowy wpadł na słup energetyczny w Zielonce (gm. Białe błota). Zdjęcia mogą sugerować nieciekawy finał… » więcej 2022-12-09, godz. 16:38 Akt oskarżenia w sprawie śmierci druhów OSP w wypadku w Czernikowie Prokuratura Rejonowa w Lipnie skierowała do sądu akt oskarżenia ws. wypadku z grudnia 2021 roku, w którym zginęło dwoje druhów OSP. 63-letni kierowca ciężarówki… » więcej 2022-12-09, godz. 15:15 Prezenty spakowane! „Szlachetna Paczka” z PR PiK jedzie do Pani Józefiny Pracownicy Polskiego Radia PiK po raz kolejny włączyli się w akcję „Szlachetna Paczka”. Przygotowaliśmy prezenty dla 63-letniej Pani Józefiny z gminy… » więcej
1234567