Piątek, 12 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Innocentego, Lecha, Euzebii
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-03-02, 19:00 Redakcja

Archiwum.radiopik.pl: o tym się mówiło, tym się żyło. Posłuchajcie, zobaczcie! [wideo]

Archiwum.radiopik.pl/fot. zrzut ekranu
Archiwum.radiopik.pl/fot. zrzut ekranu
Co słychać w naszym radiowym archiwum? Historyczne głosy, historyczne tematy, które wciąż budzą wyobraźnię, ale i ciekawość, by w radiowy świat zagłębiać się coraz częściej i iść coraz dalej. Nasze archiwum promuje się także obrazem, filmem, na którego kolejny odcinek zapraszamy!
Archiwum.radiopik.pl to audycja promująca pierwsze w Polsce radiowe archiwum online. Jej atrakcyjna forma i materiały poprzedzane odpowiednim komentarzem autorów pokazują życie, kulturę, historię oraz dorobek twórców działających na Pomorzu i Kujawach. Audycja powiązana z promocją w Internecie to nie tylko dźwięk, ale również zdjęcia, dokumenty i niepublikowane dotąd scenariusze archiwalnych audycji, opracowanych przez dziennikarzy rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy. Taki rodzaj prezentacji to nowość. Dzięki niej poznamy kontekst powstania materiału, tło historyczne, możliwości rejestracji czy samego autora.

W audycji z cyklu „archiwum.radiopik.pl” z 2 marca znajdziemy takie oto tematy i audycje:

- „Program dnia” i „Bydgoskie Radio Echo”. Przypominamy radiową postać - Pawła Janickiego, na przykładzie materiału pt. „Druga młodość” z 1 marca 1983 roku, o spotkaniu z Włodzimierzem Szymańskim, szefem Capelli Bydgostiensis w Bydgoszczy.

- 19 lutego 2018 roku, zabierając radio w teren w ramach cyklu pt. „Legendy Pomorza i Kujaw”, Ewa Dąbrowska i Małgorzata Jarocińska przypomniały legendę o zatopionym kościele w Czarżu (w nowym archiwum).

- zaglądamy również do dziejów naszej „Listy przebojów”. Pod tytułem „Elsie” kryje się mikrosłuchowisko Tadeusza Korzeniowskiego w reżyserii Zenona Jarugi, które zaprezentowane zostało 7 marca 1967 roku.

- Portret kobiety - pani Misiakowej, uczestniczki Powstania Wielkopolskiego, zarysował się w reportażu Anny Jachniny pt. „Jaki znak twój? - Orzeł Biały” z 1 marca 1968 roku, a 1 marca 1973 roku pt. „Znajda” zaprezentowane zostało słuchowisko Krystyny Królikowskiej-Kasprzykowskiej.

- 4 marca 1991 roku, pt. „Wileńskie - Kaziuki” zaprezentowana została rozmowa Bohdana Hniedziewicza z doktorem Janem Malinowskim, o historii i tradycji jarmarków kaziukowych (w nowym archiwum).

Do wysłuchania audycji zapraszają w środę (2 marca) o godz. 19.05 Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.

Posłuchaj audycji – TUTAJ, wybierz link jednej z 90 tys. audycji na portalu archiwum.radiopik.pl lub new.archiwum.radiopik.pl.

Pomysł i realizacja filmu: Piotr Walczak i Jan Duks.

Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2022-08-11, godz. 20:46 Szymon Hołownia w Ciechocinku: Sytuacja seniorów w Polsce jest coraz trudniejsza Lider Ruchu Polska 2050 mówił na spotkaniu w słynnym kujawsko-pomorskim uzdrowisku o programie aktywizacji seniorów i planach polityki senioralnej swojego… » więcej 2022-08-11, godz. 18:49 Uchodźcy z Ukrainy zostawili swoje domy. Te nowe trzeba poznać i polubić „Dom Włocławek” to projekt fundacji Ładowarka, który ma zintegrować mieszkańców miasta i uchodźców z Ukrainy. W ogólnopolskim konkursie włocławski… » więcej 2022-08-11, godz. 17:10 Prezes MZK Bydgoszcz wciąż niewybrany. Przed kandydatami jeszcze jedno zadanie Procedura konkursowa na stanowisko prezesa Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy przedłużona. Rada nadzorcza spółki zleciła kandydatom dodatkowe… » więcej 2022-08-11, godz. 16:22 21 nowych policjantów trafi do komend w regionie. Najpierw ślubowanie [zdjęcia] Ślubowanie nowych policjantów odbyło się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Do służby przyjęto 21 młodych ludzi. » więcej 2022-08-11, godz. 15:37 Ma połączyć miasta leżące nad rzeką. Startuje Festiwal Wisły 2022 [program] Kolejna edycja Festiwalu Wisły rozpocznie się w piątek (12 sierpnia) we Włocławku. W tym roku potrwa cztery dni i znów ściągnie na wodę tradycyjne łodzie… » więcej 2022-08-11, godz. 14:40 W weekend znowu będzie bardzo gorąco! Ostrzeżenie dla całego regionu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przez upałem dla większości powiatów województwa kujawsko-pomorskiego - od… » więcej 2022-08-11, godz. 13:45 Po wybuchu odbudowują kamienicę. Mieszkańcy będą mogli wrócić do mieszkań Trwa odbudowa kamienicy przy ulicy Staszica w Inowrocławiu, uszkodzonej w lipcu przez wybuch gazu. Wstępnie prace oszacowano na 400 tys. złotych. » więcej 2022-08-11, godz. 12:50 Пільги для біженців у Торуні. Безкоштовні виставки у Влоцлавеку Торунський центр сімейних допомог повідомляє, що з 1 серпня громадяни України, які легально… » więcej 2022-08-11, godz. 12:00 Zaparkowany citroen zsunął się do Brdy. Pojazd musieli wyciągać strażacy Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w środę wieczorem w Bydgoszczy. Samochód osobowy marki Citroen Xsara zjechał do Brdy. » więcej 2022-08-11, godz. 09:10 Nostalgiczna podróż w przeszłość zabytkowym autobusem Mieszkańcy Bydgoszczy (i nie tylko) w najbliższy weekend (13 - 15 sierpnia) będą mogli przejechać się zabytkowymi autobusami. Przejazdy realizowane będą… » więcej
1234567