Czwartek, 19 maja 2022 r.   Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-01-22, 08:02 Redakcja

Na bydgoskim Wzgórzu Wolności powstaje ogród społeczny. Ma integrować mieszkańców [zdjęcia]

Projekt ogrodu społecznego. Wizualizacja: UM w Bydgoszczy
Projekt ogrodu społecznego. Wizualizacja: UM w Bydgoszczy
Zieleniec powstaje na Wzgórzu Wolności przy ul. Karpackiej. Będzie integrował mieszkańców i pozwoli jeszcze lepiej zagospodarować tereny wokół szkoły. Pomysł został wybrany przez mieszkańców w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Rozpoczęły się pierwsze prace budowlane.
Inwestycja polega na budowie ogrodu społecznego ze ścieżką sensoryczną. Obiekt będzie służyć integracji międzypokoleniowej, zachęcać do aktywności osoby starsze, przybliżać funkcjonowanie środowiska uczniom pobliskiej szkoły oraz innym najmłodszym mieszkańcom Bydgoszczy. Całość ogrodu podzielona zostanie na trzy strefy.

- owocowo-warzywną
- sensoryczną
- łąkę kwietną

Wykonane zostaną nowe ścieżki, panelowe ogrodzenie terenu, instalacja podlewająca, oświetlenie i monitoring. By rośliny dobrze się przyjęły wymienione zostanie podłoże w miejscu nasadzeń drzew, krzewów i kwiatów. Ulokowane zostaną elementy małej architektury m.in. ławki, skrzynki ogrodowe. W centralnym punkcie ogrodu zaplanowano kolorową różę wiatru z bezpiecznej nawierzchni.

Ogród powstaje pomiędzy budynkiem Szkoły Podstawowej nr 56 i garażami zlokalizowanymi wzdłuż ul. Beskidzkiej. Będzie oddalony od ulicy, co sprzyjać ma odpoczynkowi i bezpiecznej zabawie. Wcześniej powstał projekt zielonego założenia. Umowę podpisaliśmy jesienią. Wykonawca ogrodził plac budowy i rozpoczął pierwsze prace ziemne. Zakończenie całej inwestycji planowane jest wiosną.

Zadanie do realizacji wybrali mieszkańcy. W ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego głosowało na nią aż pół tysiąca bydgoszczan. Prace budowlane pochłoną ponad 180 tysięcy złotych. W oparciu o BBO przy szkole na ul. Karpackiej planowana jest jeszcze budowa świetlicy osiedlowej na świeżym powietrzu pomiędzy boiskiem i bieżnią.
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2022-05-19, godz. 17:05 Piknik i strażackie święto w Wąbrzeźnie. Ochotników i strażaków zawodowych Kujawsko-pomorscy strażacy świętowali w Wąbrzeźnie. W amfiteatrze nad Jeziorem Zamkowym odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Prawie 160 osób… » więcej 2022-05-19, godz. 16:59 Jest sucho jak pieprz. Znów płonęło leśne poszycie Do trzech groźnych pożarów poszycia leśnego i lasu doszło w czwartkowe popołudnie w okolicy Bydgoszczy i samym mieście. Prócz strażaków w akcję zaangażowane… » więcej 2022-05-19, godz. 16:30 Uczą się języka polskiego i poznają Bydgoszcz. Dowiedzą się też jak wynająć mieszkanie Bardzo duże zainteresowanie kursami języka polskiego. Goście z Ukrainy przebywający w naszym regionie chcą się nauczyć polskiego. » więcej 2022-05-19, godz. 16:05 Owce do zadań specjalnych. Tak jest w Dolinie Dolnej Wisły Prawie sto dorosłych owiec, wśród nich wrzosówki i świniarki, wypasanych jest na zboczach Doliny Dolnej Wisły. To projekt ekologiczny miejscowego zespołu… » więcej 2022-05-19, godz. 15:30 Policyjny dron obserwował zachowanie kierowców w rejonie przejść dla pieszych [wideo] Policyjny dron zaobserwował 8 wykroczeń związanych z niestosowaniem się przez kierujących samochodami do przepisów ruchu drogowego w rejonie przejść dla… » więcej 2022-05-19, godz. 14:30 Brakuje leków w aptekach. Których i dlaczego? [lista] Lekarze zapisują, a rodzice nie wykupują. W aptekach brakuje podstawowych antybiotyków dla najmłodszych, ale nie tylko te specyfiki są niedostępne albo trudno… » więcej 2022-05-19, godz. 13:30 Українські книги в польських бібліотеках та застереження від ша… До міської бібліотеки у Влоцлавку прибули книжки українською мовою. Дякуючи Книгарні Коперника… » więcej 2022-05-19, godz. 12:30 Znęcali się nad 3-letnią córką. Dziecko zmarło. Sprawa w sądzie Sylwia M. i Przemysław O. z Torunia odpowiedzą za zabójstwo swojej 3-letniej córki. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia. Rodzice nie przyznali… » więcej 2022-05-19, godz. 09:39 Po pandemii wracamy do autobusów i tramwajów. Będą dodatkowe zachęty! Liczba sprzedanych biletów na miejską komunikację wraca do stanu sprzed epidemii. Wraz z zakończeniem kilku dużych inwestycji transport publiczny w Bydgoszczy… » więcej 2022-05-19, godz. 08:04 Ratownictwo wodne z regionu dostało pieniądze na szkolenie i sprzęt 9 jednostek ratownictwa wodnego - nie tylko WOPR-u - z regionu Kujaw i Pomorza otrzymało dotację przed nowym sezonem na kąpieliskach. W sumie to 430 tysięcy… » więcej
1234567