Piątek, 20 maja 2022 r.   Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-01-17, 11:47 Michał Zaręba/Redakcja

Zarzuty dla prezydenta Inowrocławia. Przedstawi je prokuratura w Gdańsku

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza/fot. Archiwum
Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza/fot. Archiwum
Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza ma stawić się w poniedziałek w gdańskiej prokuraturze, gdzie usłyszy zarzuty przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków oraz działania na szkodę interesu publicznego.
Sprawa dotyczy tzw. afery fakturowej. Według śledczych prezydent Brejza działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Czynności w prokuraturze zaplanowano na godz. 14.00, jak ustalił nasz reporter.

Zarzuty w tzw. aferze fakturowej usłyszało już 18 osób - pracownicy wydziału kultury, promocji i komunikacji społecznej, w tym była rzeczniczka prezydenta Brejzy  oraz współpracujący z urzędem przedsiębiorcy. Urząd płacił za usługi, które nie były wykonywane. Według śledczych - z inowrocławskiego ratusza wyłudzono ponad 300 tys. zł. O nieprawidłowościach poinformowali prokuraturę cztery lata prezydent i CBA.

Inowrocławski ratusz komentuje, że działania podejmowane wobec Ryszarda Brejzy mają charakter polityczny. Od kilku tygodni w mediach poruszany jest temat użycia oprogramowania Pegasus względem syna prezydenta - senatora Krzysztofa Brejzy. - Prezydent Inowrocławia otrzymał wezwanie na przesłuchanie w charakterze podejrzanego cztery godziny po zapowiedzi złożenia przez senatora pozwu do sądu przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu - czytamy w oświadczeniu inowrocławskiego ratusza.

Tymczasem w Internecie kolejne osoby podpisują się w ramach akcji „Murem za Ryszardem” pod oświadczeniem Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski" w sprawie Ryszarda Brejzy. - Zdecydowanie sprzeciwiamy się szykanowaniu wieloletniego prezydenta miasta Inowrocławia Ryszarda Brejzy i jego syna senatora RP Krzysztofa Brejzy przez organa ścigania podległe ministrowi Zbigniewowi Ziobrze oraz służby specjalne podległe premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu. Działania organów naszego państwa, podległych politykom Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski wydają się mieć znamiona zemsty politycznej - napisali. Oświadczenie podpisali już m.in. prezydenci Bydgoszczy, Włocławka, Łodzi, Sopotu, Gdańska, Tarnowa, Olsztyna czy Katowic.
Relacja Michała Zaręby

Wiadomości lokalne

2022-05-20, godz. 16:45 Piękny wiek szkoły na bydgoskim Okolu. Świętowano hucznie! [zdjęcia] 60-lecie istnienia świętowała Szkoła Podstawowa nr 45 na bydgoskim Okolu. Częścią jubileuszowych uroczystości było odsłonięcie Dębu Katyńskiego dedykowanego… » więcej 2022-05-20, godz. 15:45 Chłopcy w wieku od 6 do 9 lat wybili 20 szyb w firmie w Inowrocławiu Inowrocławska policja skompletowała materiały dotyczące wybicia 20 szyb wartości 5 tys. zł w jednej z miejscowych firm. Sprawę będzie rozpatrywał sąd… » więcej 2022-05-20, godz. 13:16 Nowa konstrukcja, chodniki i iluminacja. Finał rozbudowy mostu im. Piłsudskiego W Toruniu oficjalnie zakończono w piątek rozbudowę mostu im. marszałka Józefa Piłsudskiego. W ramach prac odnowiono całą konstrukcję, wymieniono nawierzchnię… » więcej 2022-05-20, godz. 12:10 Гаряча лінія служби зайнятості дорослих. Академія безпеки для д… Близько 150 українських учнів з бидгоських шкіл бере участь в профілактичній акції “Академія… » więcej 2022-05-20, godz. 10:36 Zgłoś się i zostań żołnierzem. Pikniki wojskowe i punkty rekrutacyjne w regionie „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” - pod takim hasłem odbędą się w sobotę (21 maja) pikniki wojskowe w 32 miejscowościach w całej… » więcej 2022-05-19, godz. 21:20 Dbajmy o pszczoły, koniec betonowania miasta – apelują toruńscy społecznicy Toruńscy społecznicy w przededniu Światowego Dnia Pszczół apelowali o zaprzestanie betonowania miasta, pozostawienie naturalnych terenów zielonych, a także… » więcej 2022-05-19, godz. 20:35 Zbliża Europę i Azję - Kongres Azjatycki w Toruniu Dyplomaci, naukowcy i przedsiębiorcy uczestniczą w IX Międzynarodowym Kongresie Azjatyckim w Toruniu. To okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania nowych… » więcej 2022-05-19, godz. 20:13 Programowa dyskusja na regionalnym kongresie Platformy Obywatelskiej w Grudziądzu W Grudziądzu zorganizowany został Kujawsko-Pomorski Kongres Platformy Obywatelskiej. Towarzyszy mu hasło „Silna, Stabilna i Skuteczna Polska”. » więcej 2022-05-19, godz. 19:30 Bezpieczeństwo jest wspólnym dobrem i nie zależy jedynie od wojska czy służb - Współczesne zagrożenia stawiają zadanie nie tylko przed władzą i armią, ale również przed samorządem, światem nauki i całym społeczeństwem - podkreśla… » więcej 2022-05-19, godz. 18:30 Tory to nie teren do zabawy! Można przez nie przechodzić tylko w dozwolonych miejscach [zdjęcia, wideo] Przechodzenie przez tory w niedozwolonym miejscu to skracanie sobie drogi do śmierci - ostrzegają przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe. » więcej
1234567