Czwartek, 20 stycznia 2022 r.   Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Nova
2022-01-14, 06:52 Redakcja

Politechnika Bydgoska stawia na kreatywność. I otwiera nowy wydział

Aranżacja Marty Simon w Muzeum Farmacji w Bydgoszczy. Fot. Nadesłane
Aranżacja Marty Simon w Muzeum Farmacji w Bydgoszczy. Fot. Nadesłane
Z początkiem roku na Politechnice Bydgoskiej powstał Wydział Sztuk Projektowych. Uczelnia chce w ten sposób rozwijać ofertę studiów kreatywnych.
Nowy, ósmy wydział w strukturze politechniki powstał na bazie dotychczasowych doświadczeń związanych z wzornictwem i architekturą wnętrz. Stanowisko dziekana objął dr hab. Romuald Fajtanowski, prof. PB.

- Jesteśmy uczelnią interdyscyplinarną. Obok nauk przyrodniczych, technicznych czy informatycznych, chcemy rozwijać dziedziny projektowe i kreatywne na bazie dotychczasowego, bardzo dużego dorobku w tym zakresie - powiedział prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej.

Prace studentów wzornictwa oraz architektury wnętrz cieszą się uznaniem na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. W ich ręce trafiły ubiegłoroczne „Polskie Oskary Opakowaniowe”, czyli główne nagrody ART OF PACKAGING 2021. Zwycięzcą w kategorii „Debiuty” dla Najlepszego Opakowania Roku 2021 został student wzornictwa Wojciech Zabel i jego projekt „Grymasków,” czyli serii opakowań na maseczkę ochronną dla dzieci z fantastycznymi potworami o super mocach. Nagrodę główną w kategorii POS otrzymała natomiast Małgorzata Kosicka za projekt standu „Fajfoklok.” Studenci realizują także projekty, które można spotkać w przestrzeni miejskiej Bydgoszczy. To m.in. instalacja artystyczna na kłódki dla zakochanych nad Brdą, mała architektura na Starym Rynku czy aranżacja Muzeum Farmacji.

Na Wydziale Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej trwają prace nad nowym kierunkiem związanym z komunikacją wizualną opartą na nowych technologiach i narzędziach cyfrowych. Kierunek ma obejmować szeroki wachlarz zagadnień z zakresu dynamicznych mediów, począwszy od obróbki elektronicznej i przygotowania materiału audiowizualnego, poprzez projektowanie sfery informacji, grafikę, animacje 2D i 3D, tworzenie filmów wideo oraz spotów reklamowych, aż po studia z projektowania stron internetowych, czy aplikacji na urządzenia mobilne.

Wiadomości lokalne

2022-01-19, godz. 21:30 Nowa Lewica: Dodatek osłonowy powinien mieć charakter stały, a nie chwilowy Działacze Nowej Lewicy skrytykowali w środę w Bydgoszczy rządowy program Polski Ład. - Wywołuje on ogromny chaos i dezinformację - mówili. » więcej 2022-01-19, godz. 21:00 „Działania antyinflacyjne to za mało”. Polska 2050 ma receptę na szalejące ceny - Rządy PiS są dla Polaków za drogie - mówili w Bydgoszczy działacze Ruchu Polska 2050. Krytykowali Prawo i Sprawiedliwość za galopującą inflację, spadek inwe ... » więcej 2022-01-19, godz. 20:16 24 nowe wozy dla strażaków ochotników w naszym regionie. Gdzie trafią? [lista] Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zatwierdził w środę listę jednostek OSP, które w 2022 r. otrzymają dofinansowanie na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych. Do st ... » więcej 2022-01-19, godz. 19:27 Nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu. Mandat? 1500 zł i 10 punktów O tym, jak dotkliwe są obecnie kary finansowe za wykroczenia drogowe przekonał się 31-letni mieszkaniec Mogilna, który nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu. Zos ... » więcej 2022-01-19, godz. 18:48 Coraz więcej aut na drogach regionu. Którędy najczęściej jeździmy? Rośnie ruch na drogach wojewódzkich w regionie - tak wynika z badań natężenia ruchu, które prowadzono w 2020 roku na Kujawach i Pomorzu. Najwięcej samochodów ... » więcej 2022-01-19, godz. 17:03 Kradli w Niemczech, w Polsce rozbierali na części. Złodzieje w areszcie [wideo] Policjanci z Bydgoszczy zatrzymali dwóch mężczyzn, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej kradzieży samochodów na terenie Niem ... » więcej 2022-01-19, godz. 16:10 Gdzie jest Helena Kuźnicka? Szuka jej policja i rodzina. Proszą o pomoc Policjanci z Fordonu prowadzą poszukiwania 64-latki, która 22 grudnia wyszła z miejsca zamieszkania nie informując nikogo, dokąd się udaje. Do chwili obecnej ... » więcej 2022-01-19, godz. 15:18 Silny wiatr, oblodzenie, możliwe burze śnieżne. Ostrzeżenia dla naszego regionu - Przed nami kolejny niż, nazywa się Ida. Przyniesie powrót zimy, nawet z burzami śnieżnymi, wiatrem do 100 kilometrów na godzinę - ostrzega synoptyk Instytut ... » więcej 2022-01-19, godz. 14:28 21-latkowi z Torunia, który atakował przechodniów z długim nożem grozi dożywocie Sąd w Toruniu w środę aresztował na trzy miesiące 21-letniego Lucę L., któremu zarzucono m.in. trzy zbrodnie, w tym usiłowanie dwóch zabójstw przy użyciu noża ... » więcej 2022-01-19, godz. 13:41 Więcej punktów do testowania w Toruniu. W środę otwarto kolejny W sześciu punktach Torunia można wykonać wymazy w kierunku koronawirusa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W środę ponownie został otwarty punkt przy Motoa ... » więcej
1234567