Czwartek, 19 maja 2022 r.   Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2021-12-02, 16:15 Tatiana Adonis/Redakcja

Zespół stacji Pruszcz - Bagienica został wpisany do rejestru zabytków!

Stacja Pruszcz - Bagienica. Widok z Wieży Ciśnień./fot. Wikipedia
Stacja Pruszcz - Bagienica. Widok z Wieży Ciśnień./fot. Wikipedia
- To unikatowy kompleks - mówi o stacji w powiecie tucholskim Sambor Gawiński, kujawsko-pomorski wojewódzki konserwator zabytków. Na taką decyzję, Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Rozwoju Transportu Publicznego w Koronowie wraz z innymi organizacjami czekało od lat.
- W skład tego zespołu wchodzi budynek dworca z ekspedycją towarową, budynek mieszkalny, stacja pomp, Kolejowa Wieża Wodna, lokomotywownia tzw. wachlarzowa z dyspozytornią, z obrotnicą. Tam jest też nastawnia, lodownia po drugiej stronie ulicy, piwnica olejowa, piwnica na nafty, także to jest ciekawy kompleks, który rzeczywiście powinien pozostać - mówi Sambor Gawiński.

- Cieszymy się, że udało się uratować obiekty przed wyburzeniem i degradacją - mówi Rafał Wąsowicz z Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Rozwoju Transportu Publicznego w Koronowie. Aktywiści chcą przywrócić świetność zapomnianej stacji. Planują utworzyć w Pruszczu skansen Muzeum Dróg Kolejowych. Ale wymaga to współpracy przedstawicieli stowarzyszeń i fundacji z lokalnymi władzami i władzami PKP.

- W Pruszczu-Bagienicy będziemy się starali, żeby obiekt nieodpłatnie przejęła gmina, tak jak na przykład to się stało w Tucholi, gdzie miasto przejęło dworzec i uzyskało środki zewnętrzne na modernizację. Zachęcam słuchaczy do zajrzenia do Internetu i zobaczenia, jak wygląda stacja Pleszew Miasto - jak wyglądała jeszcze kilkanaście lat temu, jak wygląda teraz ca la stacja wszystkie budynki, tory po przejęciu przez gminę i pozyskaniu środków na rewitalizację. Z Pruszcza Bagienicy można zrobić mały Wolsztyn.

Społecznicy liczą na to, że jeśli uda im się zrealizować plany, w przyszłości, unikalne historycznie miejsce, stanie się dumą województwa i będzie znane w całej Polsce.
Zespół stacji Pruszcz - Bagienica został wpisany do rejestru zabytków! (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2022-05-19, godz. 17:05 Piknik i strażackie święto w Wąbrzeźnie. Ochotników i strażaków zawodowych Kujawsko-pomorscy strażacy świętowali w Wąbrzeźnie. W amfiteatrze nad Jeziorem Zamkowym odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Prawie 160 osób… » więcej 2022-05-19, godz. 16:59 Jest sucho jak pieprz. Znów płonęło leśne poszycie Do trzech groźnych pożarów poszycia leśnego i lasu doszło w czwartkowe popołudnie w okolicy Bydgoszczy i samym mieście. Prócz strażaków w akcję zaangażowane… » więcej 2022-05-19, godz. 16:30 Uczą się języka polskiego i poznają Bydgoszcz. Dowiedzą się też jak wynająć mieszkanie Bardzo duże zainteresowanie kursami języka polskiego. Goście z Ukrainy przebywający w naszym regionie chcą się nauczyć polskiego. » więcej 2022-05-19, godz. 16:05 Owce do zadań specjalnych. Tak jest w Dolinie Dolnej Wisły Prawie sto dorosłych owiec, wśród nich wrzosówki i świniarki, wypasanych jest na zboczach Doliny Dolnej Wisły. To projekt ekologiczny miejscowego zespołu… » więcej 2022-05-19, godz. 15:30 Policyjny dron obserwował zachowanie kierowców w rejonie przejść dla pieszych [wideo] Policyjny dron zaobserwował 8 wykroczeń związanych z niestosowaniem się przez kierujących samochodami do przepisów ruchu drogowego w rejonie przejść dla… » więcej 2022-05-19, godz. 14:30 Brakuje leków w aptekach. Których i dlaczego? [lista] Lekarze zapisują, a rodzice nie wykupują. W aptekach brakuje podstawowych antybiotyków dla najmłodszych, ale nie tylko te specyfiki są niedostępne albo trudno… » więcej 2022-05-19, godz. 13:30 Українські книги в польських бібліотеках та застереження від ша… До міської бібліотеки у Влоцлавку прибули книжки українською мовою. Дякуючи Книгарні Коперника… » więcej 2022-05-19, godz. 12:30 Znęcali się nad 3-letnią córką. Dziecko zmarło. Sprawa w sądzie Sylwia M. i Przemysław O. z Torunia odpowiedzą za zabójstwo swojej 3-letniej córki. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia. Rodzice nie przyznali… » więcej 2022-05-19, godz. 09:39 Po pandemii wracamy do autobusów i tramwajów. Będą dodatkowe zachęty! Liczba sprzedanych biletów na miejską komunikację wraca do stanu sprzed epidemii. Wraz z zakończeniem kilku dużych inwestycji transport publiczny w Bydgoszczy… » więcej 2022-05-19, godz. 08:04 Ratownictwo wodne z regionu dostało pieniądze na szkolenie i sprzęt 9 jednostek ratownictwa wodnego - nie tylko WOPR-u - z regionu Kujaw i Pomorza otrzymało dotację przed nowym sezonem na kąpieliskach. W sumie to 430 tysięcy… » więcej
1234567