Sobota, 29 stycznia 2022 r.   Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Rycerska
2021-12-02, 07:18 Redakcja/Michał Zaręba/PAP

W gminie Czernikowo żałoba po śmierci strażaków. Zginęli w wypadku drogowym [zdjęcia]

Tragiczny wypadek w Czernikowie. Fot. PAP
Tragiczny wypadek w Czernikowie. Fot. PAP
Tragiczny wypadek w Czernikowie. Zginęło dwoje strażaków. /fot. Fot. Pomoc Drogowa Jacek Hejnowicz/Bydgoszcz 998
Tragiczny wypadek w Czernikowie. Zginęło dwoje strażaków. /fot. Fot. Pomoc Drogowa Jacek Hejnowicz/Bydgoszcz 998
Tragiczny wypadek w Czernikowie. Zginęło dwoje strażaków. /fot. Fot. Pomoc Drogowa Jacek Hejnowicz/Bydgoszcz 998/
Tragiczny wypadek w Czernikowie. Zginęło dwoje strażaków. /fot. Fot. Pomoc Drogowa Jacek Hejnowicz/Bydgoszcz 998/
Tragiczny wypadek w Czernikowie. Zginęło dwoje strażaków. /fot. Fot. Pomoc Drogowa Jacek Hejnowicz/Bydgoszcz 998
Tragiczny wypadek w Czernikowie. Zginęło dwoje strażaków. /fot. Fot. Pomoc Drogowa Jacek Hejnowicz/Bydgoszcz 998
Jan Zdzisław Kwiatkowski był doświadczonym strażakiem./fot. Facebook/Centrum Ratownictwa
Jan Zdzisław Kwiatkowski był doświadczonym strażakiem./fot. Facebook/Centrum Ratownictwa
Ewelina Marchlewska, oficer Wojska Polskiego, pielęgniarka, strażak - ochotnik./fot. Facebook/Centrum Ratownictwa
Ewelina Marchlewska, oficer Wojska Polskiego, pielęgniarka, strażak - ochotnik./fot. Facebook/Centrum Ratownictwa
Do tragicznego wypadku doszło w Czernikowie, na drodze krajowej nr 10, między Toruniem a Lipnem. Trzy osoby zostały ranne, dwie wypadku nie przeżyły. Strażacy jechali do Liciszew, by ugasić pożar sadzy w kominie.
- Nasz kolega i nasza koleżanka stracili dziś rano życie, jadąc ratować życie innym... - mówi Arkadiusz Piętak, rzecznik komendanta wojewódzkiego Straży Pożarnej w Toruniu. Zginął 62 - letni, doświadczony strażak i niespełna 30 - letnia ochotniczka, podoficer Wojska Polskiego, ratownik medyczny. - To była osoba, która w swoim młodym życiu była nastawiona na niesienie pomocy innym. Przed nią było całe życie. Działamy, udzielamy wsparcia rodzinom, dla których jest to niewyobrażalna tragedia, która spadła znienacka - mówił obecny ma miejscu wicewojewoda Józef Ramlau.

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak w imieniu społeczności strażackiej złożył głębokie wyrazy współczucia dla rodzin dwojga strażaków ochotników, którzy zginęli w wypadku - przekazała PSP. - Niosąc pomoc drugiemu człowiekowi, ponieśli najwyższą ofiarę...

Oficjalna strona Państwowej Straży Pożarnej przybrała czarno - białe barwy...

- Nie możemy pogodzić się ze śmiercią naszych strażaków z OSP - powiedział wójt gminy Czernikowo Tomasz Krasicki. - Dla nas, jako mieszkańców gminy to ogromna tragedia. Ludzie, którzy na co dzień i także dzisiaj - tego feralnego poranka, niosąc pomoc naszym mieszkańcom, stracili życie w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Trudno nam się z tym pogodzić. Ogłaszamy żałobę gminną, odwołujemy wszystkie imprezy - powiedział wójt Tomasz Krasicki.

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych w czwartek kontynuowała prace nad projektem ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Wcześniej uczciła minutą ciszy pamięć dwojga strażaków ochotników, którzy zginęli w wypadku, gdy jechali do pożaru. Pamięć strażaków uczcili również wszyscy posłowie podczas podczas posiedzenia na sali plenarnej.

Kondolencje rodzinom ofiar złożył minister spraw wewnętrznych i administracji. „Pragnę wyrazić głębokie wyrazy współczucia dla Rodzin dwojga druhów OSP Czernikowo, którzy zginęli dziś w wypadku samochodowym. Jechali, by nieść pomoc innym. Sami zapłacili najwyższą cenę. Będziemy o nich pamiętać” - napisał Mariusz Kamiński na Twitterze.

Wyrazy współczucia bliskim dwojga druhów złożył również prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Waldemar Pawlak.

Prokuratura Rejonowa w Lipnie jeszcze w czwartek rozpocznie śledztwo w sprawie wypadku, w którym zginęło dwoje strażaków OSP, a trzech zostało rannych - poinformowała szefowa prokuratury Alicja Cichosz.

- Na razie trudno mówić o przyczynach i przebiegu wypadku. Konieczne jest wyjaśnienie wielu kwestii, m.in. czy samochód strażacki jechał na sygnałach, co ma istotne znaczenie dla sprawy. Samochód OSP wyjeżdżał z drogi podporządkowanej na główną. Samochód ciężarowy jechał z Torunia w kierunku Warszawy. Oba samochody mamy zabezpieczone, sprawdzana będzie m.in. prędkość ciężarówki w chwili wypadku, co też jest ważne. Na miejscu zdarzenia zostały przeprowadzone oględziny - powiedziała prokurator.

Wypadek wydarzył się w czwartek wcześnie rano w Czernikowie na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 10 z ul. Słowackiego. Strażacy z OSP Czernikowo jechali w trybie alarmowym do pożaru w miejscowości Liciszewy. Ich ciężki samochód gaśniczy ze zbiornikiem 5 tys. litrów marki MAN zderzył się z tirem. Na miejscu zginęli kierowca samochodu gaśniczego i siedząca obok niego druhna. Siedzący z tyłu strażacy ochotnicy zostali ranni.
Na miejscu był nasz reporter Michał Zaręba
Mówią mieszkańcy Czernikowa
O szczegółach wypadku mówi mł. bryg. Arkadiusz Piętak, rzecznik komendanta wojewódzkiego Straży Pożarnej w Toruniu
W gminie Czernikowo żałoba po śmierci strażaków. Zginęli w wypadku drogowym (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2022-01-29, godz. 08:00 Coraz więcej powikłań po COVID-19 u dzieci - w Bydgoszczy powstanie centrum diagnostyki W nowym budynku, który najdalej za 3 lata powstanie na terenie Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego przy ul. Chodkiewicza, wyłapywane będą wszelkie powikłania p ... » więcej 2022-01-28, godz. 19:40 W Bydgoszczy są już wiadukty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy patronuje wiaduktom w ciągu al. Wojska Polskiego w Bydgoszczy. Tak zdecydowała bydgoska Rada Miasta. Projekt uchwały złoży ... » więcej 2022-01-28, godz. 19:06 Od lat brakowało pomieszczeń. Będzie rozbudowa remizy w Gostycynie Minister Łukasz Schreiber uroczyście przekazał w piątek plac pod rozbudowę remizy w Gostycynie. Nowoczesny budynek powstanie w całości za pieniądze przekazane ... » więcej 2022-01-28, godz. 18:30 Co dalej z kamienicą na rogu Jasnej i Śląskiej w Bydgoszczy? Rozpoczęły się prace przygotowujące do rozbiórki pustostanu przy ul. Jasnej w Bydgoszczy. W czwartek wieczorem z kamienicy posypały się cegły i część dachu. » więcej 2022-01-28, godz. 17:07 Umorzenie sprawy proboszcza z Czernikowa, który wyszedł z bronią do uczestników Marszu Kobiet Włocławska prokuratura zakończyła sprawę byłego proboszcza z Czernikowa, który wyszedł z bronią myśliwską do uczestników Marszu Kobiet. » więcej 2022-01-28, godz. 15:03 Po wypadku w Bydgoszczy: kierowca miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów Kierowca, który zginął w piątek nad ranem w wypadku na rondzie Ossolińskich w Bydgoszczy miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów - informuje Przemysław Słom ... » więcej 2022-01-28, godz. 13:58 Rolnicy pod siedzibą Spółdzielni ROTR z Rypina. Pytają o swoje pieniądze [wideo] Stracili 20 mln złotych ponad 3 lata temu. Czują się oszukani i przez mleczarnię, i przez rząd. Rolnicy, którym spółdzielnia ROTR z Rypina nie wypłaciła pieni ... » więcej 2022-01-28, godz. 12:00 Ludzie nagrywają drogowe wykroczenia, a policja namierza sprawców [wideo] Ponad tysiąc zgłoszeń od kierowców wpłynęło w ubiegłym roku do Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy do skrzynki „Stop Agresji Drogowej'. W całym kraju by ... » więcej 2022-01-28, godz. 09:40 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy stroi się przed niedzielnym finałem Zaglądamy do sztabów WOŚP w Grudziądzu i w Toruniu. Tradycyjnie odbędą się koncerty, pokazy medyczne, no i oczywiście - to już w całym kraju - zbiórki pod róż ... » więcej 2022-01-28, godz. 07:33 Wypadek na bydgoskim r. Ossolińskich. Kierowca nie żyje. Miał zakaz prowadzenia pojazdów [zdjęcia] Około godziny 4:40 na rondzie Ossolińskich przy wjeździe w ulicę Piotrowskiego samochód osobowy z impetem uderzył w barierki. Prawdopodobnie mazda jechała ul. ... » więcej
1234567