Sobota, 23 października 2021 r.   Imieniny: Marleny, Seweryna, Igi
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
NCK
2021-10-13, 09:30 Elżbieta Rupniewska/Redakcja

Rak prostaty: wysoka wykrywalność w regionie. „Wszystko zależy od pacjenta"

Kujawsko-Pomorskie na trzecim miejscu w Polsce pod względem zachorowalności na raka prostaty/fot. Pixabay
Kujawsko-Pomorskie na trzecim miejscu w Polsce pod względem zachorowalności na raka prostaty/fot. Pixabay
Kujawsko-Pomorskie na trzecim miejscu w Polsce pod względem zachorowalności na raka prostaty. - Te dane świadczą o wysokiej wykrywalności tego nowotworu w Kujawsko-Pomorskiem – komentują specjaliści.
- Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do leczenia pacjentów z problemami urologicznymi, warunek jest jeden: pacjent musi przyjść do lekarza - mówi prof. Piotr Jarzemski, szef Kliniki Urologii w Szpitalu im. Biziela w Bydgoszczy, konsultant wojewódzki ds. urologii. Zaznacza, że wczesne wykrycie raka prostaty to 98,8 proc. szansy na jego wyleczenie. - Rozpoznanie wczesnej postaci raka prostaty jest możliwe i nie jest specjalnie trudne, ale to czy tak się stanie nie zależy od lekarza, tylko od pacjenta – tłumaczy.

Badanie poziomu PSA, czyli antygenu gruczołu krokowego we krwi, to badanie proste i tanie, któremu obowiązkowo powinien poddać się każdy mężczyzna po 50. roku życia. Choć rak prostaty na początku nie daje żadnych objawów, to zatrzymanie moczu lub bóle kręgosłupa mogą być pierwszymi sygnałami ostrzegawczymi, by zgłosić się do lekarza. Rak prostaty to obecnie najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy u mężczyzn. W naszym regionie jeden na pięciu pacjentów onkologicznych choruje na raka prostaty, a jeden na dziesięciu - umiera z powodu tego nowotworu.

Chcąc zachęcić mężczyzn z Bydgoszczy do badań profilaktycznych Szpital Uniwersytecki nr 2 w Bydgoszczy oferuje 20 darmowych badań PSA. Rejestracja na badanie odbędzie się 14 października w godzinach 11:00-13:00. Pierwsze 20 osób, które zadzwoni pod numer telefonu: 52 365 54 36 i poda hasło „Akcja prostata” będzie miało nieodpłatnie wykonane badanie krwi celem oznaczenia poziomu PSA.

Miejsce badania:

Uniwersytecka Poradnia Urologiczna
Szpital im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy
ul. Ujejskiego 75
Mówi prof. Piotr Jarzemski, szef Kliniki Urologii w Szpitalu im. Biziela w Bydgoszczy, konsultant wojewódzki ds. urologii

Wiadomości lokalne

2021-10-23, godz. 13:20 Dwoje nauczycieli z naszego regionu z honorowym tytułem „Profesor Oświaty" Gabriela Potocka z IV Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu i Waldemar Wąśniewski z II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu - to nauczyciele z Kujaw i Pomor ... » więcej 2021-10-23, godz. 12:00 Toruński smok „oddał" dzieciom monety, które wrzucają do wody turyści Ceramiczna rzeźba stoi tuż nad Strugą Toruńską. Do smoka wielu turystów wrzuca pieniądze na pamiątkę swojego pobytu w mieście. Prezydent Torunia Michał Zalesk ... » więcej 2021-10-23, godz. 09:39 Ogień w toruńskim wieżowcu. Nie żyje starsza kobieta. Jedna osoba jest w szpitalu Starsza kobieta zginęła w pożarze mieszkania przy alei 700-lecia w Toruniu. Ogień wybuchł w sobotę rano. Gasiło go 5 zastępów straży pożarnej. » więcej 2021-10-22, godz. 22:13 Bydgoski Strajk Kobiet protestował na placu przy ul. Gdańskiej 10 Strajk Kobiet znów wyszedł na ulice polskich miast. Manifestacja w obronie prawa do aborcji obyła się m.in. w Bydgoszczy, jak zwykle przed bydgoską siedzibą P ... » więcej 2021-10-22, godz. 21:00 Przez ponad 40 lat zdobiły fontannę w parku Kazimierza Wielkiego. Ryby wracają! Prawie każdy bydgoszczanin miał z nimi zdjęcie. Cztery kamienne ryby z „przedpotopowej' fontanny w parku im. Kazimierza Wielkiego powrócą do miejskiej przestr ... » więcej 2021-10-22, godz. 20:15 Po rocznej przerwie odbędzie się kwesta na Cmentarzu św. Jerzego w Toruniu Tradycji stanie się zadość! 1 listopada znów będzie można przekazać datki na ratowanie cennych toruńskich grobowców. Akcja na Cmentarzu św. Jerzego potrwa od ... » więcej 2021-10-22, godz. 15:30 Rozpoznajesz mężczyznę ze zdjęcia? - pyta policja po incydencie w bydgoskim sklepie Policjanci z Komisariatu Policji Bydgoszcz-Śródmieście zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji mężczyzny przedstawionego na zdjęciach. Wszyscy, którzy g ... » więcej 2021-10-22, godz. 14:45 Starostowie debatują w Wierzbiczanach pod Gniewkowem Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego obraduje w pałacu w Wierzbiczanach pod Gniewkowem. Uczestnicy rozmawiają między innymi o problemach związany ... » więcej 2021-10-22, godz. 13:50 Forum stowarzyszeń i fundacji. Jakie są potrzeby i wyzwania? Współpraca z uczelniami i samorządem województwa, dostępność dla osób o szczególnych potrzebach, kontakty międzynarodowe, ale także walka z biurokracją i rach ... » więcej 2021-10-22, godz. 12:24 Związkowcy z NSZZ „Solidarność” przed TSUE: Europa to nie Korea Północna W piątek przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu odbyła się manifestacja związkowców z NSZZ „Solidarność”. To protest przeciwko postanowieni ... » więcej
1234567