Piątek, 22 października 2021 r.   Imieniny: Halki, Filipa, Salomei
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
NCK
2021-09-15, 14:08 Agata Raczek/Redakcja

Coraz więcej zagranicznych studentów w regionie. Co ich tu przyciąga?

Wzrasta zainteresowanie obcokrajowców studiami na kujawsko-pomorskich uczelniach. Fot. Archiwum
Wzrasta zainteresowanie obcokrajowców studiami na kujawsko-pomorskich uczelniach. Fot. Archiwum
Wzrasta zainteresowanie obcokrajowców studiami na kujawsko-pomorskich uczelniach. Nasze placówki przyciągają studentów przede wszystkim z Ukrainy, Białorusi i Rosji, ale nie tylko.
Już nie tylko studenci zza wschodniej granicy są zainteresowani studiami w naszym regionie - mówi Anna Gierko, dyrektor marketingu w WSG.

– Wzrasta zainteresowanie. Rozszerzamy nawet kierunki jeśli chodzi o rekrutację międzynarodową – powiedziała Anna Gierko.

Z roku na rok przybywa żaków z Chin, Turcji, ale także pojawiają się osoby z państw afrykańskich - informuje Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK. – Z Nigerii, Ghany, z Kamerunu. Tradycyjnie duża jest grupa studentów z Ukrainy, Z Kazachstanu, z Białorusi, to są zarówno osoby, które mają jakieś polskie korzenie, ale też i tacy studenci, którzy polskich korzeni w swoich rodzinach nie mają, chcą po prostu studiować w Polsce – mówił Marcin Czyżniewski.

Przyciąga ich przede wszystkim chęć poznania nowej kultury, zwyczajów. - Nasi studenci byli oczarowani wycieczką po okolicznych wsiach - dodaje Gierko. Z kolei uczelnie starają się dostosować ofertę do potrzeb studentów z zagranicy. UMK oferuje już 12 kierunków anglojęzycznych.

W ubiegłym roku akademickim na UMK studiowało 673 studentów z zagranicy, na WSG - około półtora tysiąca. Władze WSB potwierdzają, że w przypadku ich uczelni też zainteresowanie kierunkami wzrasta wśród obcokrajowców. W tym roku żaków spoza kraju będzie aż o połowę więcej.
Relacja Agaty Raczek

Wiadomości lokalne

2021-10-22, godz. 12:24 Związkowcy z NSZZ „Solidarność” przed TSUE: Europa to nie Korea Północna W piątek przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu trwa manifestacja związkowców z NSZZ „Solidarność”. To protest przeciwko postanowieniom Try ... » więcej 2021-10-22, godz. 11:55 Działacze Lewicy Razem nie negują konieczności podwyżek, ale... Lewica Razem sprzeciwia się planowanym w Bydgoszczy podwyżkom cen biletów w komunikacji miejskiej w zaproponowanej przez ratusz formie. » więcej 2021-10-22, godz. 07:49 Najpierw obchody Święta Niepodległości, a potem sołtys i mieszkańcy jadą na wycieczkę Czy można Święto Niepodległości obchodzić uroczyście, z pomysłem i innowacyjnie? To się okaże, gdy rozstrzygnięty zostanie konkurs, jaki dziś ogłosił wojewoda ... » więcej 2021-10-22, godz. 06:51 Pomysły na segregację i recykling odpadów będą nagradzane. Konkurs w Bydgoszczy W Bydgoszczy będą pieniądze na ekoprojekty. Co miesiąc trzy najciekawsze pomysły ekologiczne otrzymają wsparcie w wysokości do 2 tys. zł. » więcej 2021-10-21, godz. 21:20 Przyjechali z partnerskiego miasta w Holandii. Chcą poznać Toruń i polską kulturę Mieszkańcy partnerskiej Lejdy (Leiden) - po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 - ponownie goszczą w Toruniu. Holendrzy poznają toruńskie zabytki i polską ... » więcej 2021-10-21, godz. 20:31 Co z rozwojem elektromobilności w Bydgoszczy i w Inowrocławiu? Pytania radnego Jarosław Wenderlich, przewodniczący bydgoskiego Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości zastanawia się, dlaczego w mniejszych miastach się opłaca - a w Bydgoszc ... » więcej 2021-10-21, godz. 19:58 Mocny wiatr! W kraju zginęły cztery osoby, w regionie ponad 1600 interwencji [wideo, galeria] Ponad 1600 zgłoszeń w związku ze szkodami wyrządzonymi przez wichurę przyjęli w czwartek strażacy z Kujawsko-Pomorskiego. Jedna osoba została ranna w czasie z ... » więcej 2021-10-21, godz. 17:54 Posadzili Dąb Wolności dla Białorusi. „Pomoże przetrwać trudny czas" [wideo, zdjęcia] - Zamiast budować mur, lepiej sadzić drzewa - mówi Józef Herold, pomysłodawca bydgoskiej Alei Dębów w Bydgoszczy. W czwartek wzbogaciła się ona o Dąb dla Woln ... » więcej 2021-10-21, godz. 16:49 Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. Jak sobie radzą? Kto im pomaga? Prawie 97 proc. instytucji publicznych w kraju jest niedostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W Bydgoszczy odbywa się konferencja naukowa pośw ... » więcej 2021-10-21, godz. 15:19 Włamał się w nocy do mieszkania i skatował śpiącego. Grozi mu dożywocie [wideo] Toruńscy kryminalni zatrzymali sprawcę usiłowania zabójstwa, a także cztery inne osoby, które pomagały mu w ukryciu się. » więcej
1234567