Sobota, 02 lipca 2022 r.   Imieniny: Jagody, Urbana, Marii
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Forum Rolnika 2022
2021-09-08, 11:48 Polska Agencja Prasowa

Zakończył się pierwszy etap renowacji zabytkowej chaty olęderskiej we Włęczu

Zakończył się pierwszy etap renowacji menonickiej chaty we Włęczu (powiat toruński)/fot. Facebook
Zakończył się pierwszy etap renowacji menonickiej chaty we Włęczu (powiat toruński)/fot. Facebook
Zakończył się pierwszy etap renowacji menonickiej chaty we Włęczu (powiat toruński). To jedyny tego rodzaju zabytek zachowany w regionie. Po dekonstrukcji budynku okazało się, że wiele drewna, z którego zbudowany był obiekt, będzie można wykorzystać w procesie rewitalizacji.
W nocy z wtorku na środę mieszkańcy Włęcza i okolicznych miejscowości zorganizowali kolejne spotkanie. Było rodzajem podsumowania dotychczasowych działań rekonstrukcyjnych. Z resztek nieprzydatnego drewna z chaty po dekonstrukcji rozpalono ognisko. Mury zabytku stały się tłem dla prezentowanych filmów. Tych powstało już kilka, gdyż lokalna społeczność w dawnej chacie kantora przez ostatnie lata organizowało m.in. dziady, kolędowanie, dobrzyńskie wesele, pustą noc, kupały, czy spotkania mające przypomnieć zwyczaje wielkanocne.

- My kojarzymy Olędrów, mennonitów z kilkoma miejscami na Żuławach, czy Parkiem Etnograficznym w Toruniu. A przecież pas osadnictwa był szeroki i ciągnął się aż do Warszawy. My tu — w gminie Czernikowo — od 2012 roku próbujemy ocalić chatę włęcką - mówi Dariusz Chrobak, wiceprezes Stowarzyszenia „CZYŻ-NIE", dyrektor szkoły w Czernikowie i regionalista. - Zaczynamy naprawę tej chaty od jej dekonstrukcji. Zamierzamy jeszcze skuć elementy wtórne, czyli tynki, które tu są. Z funduszy, które przyznał nam konserwator zabytków, w tym roku chcemy jeszcze zrobić fundamenty. Wykorzystamy do tego również pomoc gminy i społeczne siły. Na tyle nas na ten moment stać - dodaje.

Lokalna społeczność stara się o dofinansowanie ministerialne i nie traci nadziei, że uda się je uzyskać, być może już w kolejnym roku. W pomoc włączyła się gmina, która przejęła obiekt i ma być wsparciem logistyczno-instytucjonalnym. O samej Chacie we Włęczu dyrektor-pasjonat mówi, jako o miejscu wyjątkowym. Cmentarz, dzwonnica i chata kantora nie zachowały się bowiem w żadnej innej miejscowości na Ziemi Dobrzyńskiej.

Wójt gminy Czernikowo Tomasz Krasicki zapowiedział, że plan zakłada zrealizowanie całej inwestycji w dwa lata.

Wiadomości lokalne

2022-07-02, godz. 12:00 By wakacje były zdrowe i bezpieczne. Piknik NFZ w Bydgoszczy Można skorzystać z darmowych badań, sprawdzić skład swojego ciała, wyrobić kartę EKUZ i skonsultować się ze specjalistami. Wszystko w ramach Rodzinnego… » więcej 2022-07-02, godz. 10:05 Metropolia Bydgoszcz wspólnie wykorzysta europejskie środki Trwają przygotowania do realizacji nowego pakietu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, czyli ważnych zadań finansowanych z wykorzystaniem europejskich… » więcej 2022-07-02, godz. 08:02 Rowerem bezpiecznie do Janowa lub nad Zalew Koronowski Zakończyła się budowa drogi rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 244. Inwestycja pozwoliła połączyć kilka istniejących dróg rowerowych na terenie… » więcej 2022-07-02, godz. 06:00 Region po burzach: powalone drzewa, uszkodzone dachy, braki prądu Do komend straży pożarnej w województwie kujawsko-pomorskim w piątek wpłynęło około tysiąca zgłoszeń w sprawie interwencji po przejściu przez region… » więcej 2022-07-01, godz. 22:00 Kolejarze szkolili instruktorów nauki jazdy. Temat: przejazdy drogowo-kolejowe Kolejną odsłonę kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd' zorganizowano w Grudziądzu. Tym razem na lekcje z zasad bezpieczeństwa na przejazdach zaproszeni… » więcej 2022-07-01, godz. 21:02 Egzamin ósmoklasisty. Nie jest dobrze, ale lepiej niż było Nie jest to powód do zadowolenia, ale jest lepiej niż było - tak wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty komentuje Krzysztof Bylicki z Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium… » więcej 2022-07-01, godz. 20:03 Komunikacja w Toruniu na nowo. Ma być lepiej dla mieszkańców Od 1 lipca 2022 r. wprowadzono kilka zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Toruniu. Wiele z nich wynika z wniosków mieszkańców oraz dostosowania rozkładów… » więcej 2022-07-01, godz. 18:59 Wichura, grad i ściana deszczu. Nad regionem przeszły gwałtowne burze [wideo] Zgodnie z prognozami nad regionem przeszła gwałtowna burza z gradem. Wiele razy musiała interweniować straż pożarna. » więcej 2022-07-01, godz. 18:32 Spotkanie z mieszkańcami i samorządowcami w Złotnikach Kujawskich W ciągu 2 ostatnich lat województwo kujawsko-pomorskie otrzymało z funduszy rządowych 3 mld 600 mln zł - podliczył na spotkaniu z mieszkańcami i samorządowcami… » więcej 2022-07-01, godz. 17:04 Prezydent Rafał Bruski napisał list otwarty do strajkujących pracowników MZK W piątek popołudniu w sieci pojawił się list otwarty prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego skierowany do strajkujących pracowników Miejskich Zakładów… » więcej
1234567