Wtorek, 26 października 2021 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
ogłoszenie własne wydawcy
2021-07-19, 07:47 Tatiana Adonis/Redakcja

Japonistyka, prawo czy kryminologia? Rekrutacja na uniwersytetach w regionie

Od września bydgoski UTP stanie się Politechniką Bydgoską/fot. Ryszard Wszołek
Od września bydgoski UTP stanie się Politechniką Bydgoską/fot. Ryszard Wszołek
Uczelnie  w Kujawsko-Pomorskiem kończą rekrutację na studia. Sprawdziliśmy, jakie kierunki cieszą się największą popularnością wśród absolwentów szkół średnich.
Psychologia, kryminologia i anglistyka to kierunki najchętniej wybierane na bydgoskim Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. - Psychologia od lat cieszy się u nas bardzo dużym zainteresowaniem, w tym roku jest ponad 8 osób na jedno miejsce - mówi doktor Benedykt Odya, prorektor do spraw studenckich i jakości kształcenia. - Podobnie jest w przypadku filologii angielskiej, popularna jest też od kilku lat rozwijająca się u nas kryminologa.

Bardzo dobrze radzą sobie też nowości – prawo, cyberdemokracja oraz fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej. - Te kierunki również zauważone zostały przed kandydatów. W tej chwili na ten ostatni kierunek mamy prawie 2 osoby na jedno miejsce – mówi prorektor. - To bardzo dobry wynik. To studia dualne prowadzone we współpracy z Centrum Onkologii. Z kolei na prawo już dziś jest znacznie więcej kandydatów niż przewidujemy miejsc. Na studia na bydgoskim UKW zarejestrowało się 3700 osób.

A jak kierunkowe podium wygląda na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy? - Na szczycie naszych kierunków jest zoofizjoterapia – trzy osoby startują na jedno miejsce, ale powodzeniem cieszą się również od lat informatyka stosowana, budownictwo, zarządzanie, finanse i rachunkowość - mówi doktor Małgorzata Gotowska, prorektor do spraw kształcenia i spraw studenckich. - Nasz nowy kierunek - energetyka o profilu praktycznym - ma maksymalną ilość studentów, jaki był określony limit. Na UTP jest przygotowanych 1800 miejsc dla studentów. Przypomnijmy, że od września uczelnia w stanie się Politechniką Bydgoską.

Z kolei wśród tegorocznych hitów rekrutacyjnych na toruńskim UMK jest medycyna, prawo i psychologia. - Uniwersytet Mikołaja Kopernika oferuje w tym roku ponad 5600 miejsc na studiach magisterskich i licencjackich, na 96 kierunkach. Nasz internetowy system rekrutacyjny zarejestrował prawie 18 tysięcy zgłoszeń - mówi doktor Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego uczelni. - To nieco mniej niż w zeszłym roku, ale stale o jedno miejsce ubiega się u nas trzech kandydatów. Najwięcej chętnych jest na kierunek lekarski – ponad 18 osób na miejsce. Najtrudniej dostać się także na anglistykę, psychologię, japonistykę, weterynarię, informatykę, komunikację i psychologię w biznesie oraz kulturę dalekiego wschodu z językiem japońskim.

Teraz przed uczelniami gorące tygodnie - przyjmowanie dokumentów, ogłoszenie wyników i rekrutacja uzupełniająca.

Wiadomości lokalne

2021-10-26, godz. 13:35 Sanepid apeluje o nieukrywanie informacji w wywiadzie epidemiologicznym Nowoczesny system, szybka reakcja i skuteczne działanie - tak obecnie funkcjonuje Inspekcja Sanitarna - przekonywali w Bydgoszczy wojewoda kujawsko-pomorski M ... » więcej 2021-10-26, godz. 12:45 „Podróż ku niezależności” - projekt bydgoskiego Ośrodka im. Braille'a Przedstawiciele dwóch organizacji pozarządowych z Rumunii i Grecji, będą od nauczycieli ośrodka Braille'a w Bydgoszczy uczyć się kompetencji przydatnych w pra ... » więcej 2021-10-26, godz. 11:50 Straż Graniczna przejęła obcokrajowców zatrzymanych pod Toruniem 37 obcokrajowców zatrzymanych pod Toruniem usłyszało zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy i zostało przekazanych Straży Granicznej — poinformowała rzecz ... » więcej 2021-10-26, godz. 10:20 Zmiany w ruchu przy bydgoskich cmentarzach. Pierwsze już 29 października Na początku listopada odwiedzamy cmentarze. Drogowcy, przypominają, że, jak co roku, wokół nekropolii zmienią się zasady ruchu. Radzą, by najlepiej skorzystać ... » więcej 2021-10-26, godz. 09:14 Zarybianie z „Panem Karpiem". Dzieci z Włocławka wpuściły do Wisły szczupaki Dwa tysiące młodych szczupaków trafiło do Wisły w miejscowości Kucerz pod Włocławkiem. Część z nich wpuściły przedszkolaki, które wygrały ogólnopolski konkurs ... » więcej 2021-10-26, godz. 08:30 Złoty BohaterON-a dla nauczycielki z Nakła, brązowy dla nauczyciela z Golubia-Dobrzynia Osoby, firmy, instytucje i organizacje zostały w poniedziałek wyróżnione Nagrodą BohaterON 2021 im. Powstańców Warszawskich. Nagrodę Specjalną odebrał dyrekto ... » więcej 2021-10-26, godz. 07:00 Po sesji Rady Miejskiej Inowrocławia: podwyżka podatku od nieruchomości Od nowego roku mieszkańcy Inowrocławia zapłacą wyższy podatek od nieruchomości. Tak zadecydowała Rada Miejska, przy sprzeciwie Zjednoczonej Prawicy. » więcej 2021-10-25, godz. 20:55 Potrzebne są dary! Rozpoczęła się akcja „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" Do Polaków ze Wschodu znów dotrze pomoc. Organizatorzy z Fundacji Polskich Wartości chcą przygotować dla nich 1500 paczek, po 10 kilogramów każda. Na początku ... » więcej 2021-10-25, godz. 20:00 Co dalej z przetargiem na organizację przewozów kolejowych w regionie? „Nie będzie w tym roku rozstrzygnięcia przetargu na organizację przewozów kolejowych w regionie na najbliższe 9 lat, ani nawet składania ofert w tym przetargu ... » więcej 2021-10-25, godz. 17:58 Na Placu Zwycięstwa w Toruniu otwarto nowy gmach Sądu Rejonowego 12 wydziałów, 40 sal rozpraw oraz pomieszczenia biurowe i administracyjne - budynek toruńskiego Sądu Rejonowego jest już czynny. Warunki pracy mają w nim być ... » więcej
1234567