Piątek, 22 października 2021 r.   Imieniny: Halki, Filipa, Salomei
Ministerstwo Zdrowia: 5706 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 59 osób z COVID-19
Ministerstwo Zdrowia: 5706 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 59 osób z COVID-19
Ministerstwo Zdrowia: 5706 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 59 osób z COVID-19
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
NCK
2021-07-01, 19:45 Elżbieta Rupniewska/Redakcja

Marszałek i prezydenci kujawsko-pomorskich miast o podziale unijnych pieniędzy

Uczestnicy czwartkowego konwentu w Bydgoszczy Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Uczestnicy czwartkowego konwentu w Bydgoszczy Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
O podziale pieniędzy unijnych w nowej perspektywie i funduszy krajowych rozmawiali na konwencie w Bydgoszczy marszałek województwa kujawsko-pomorskiego i prezydenci największych miast regionu. Samorządowcy spotkali się po raz pierwszy po dwóch latach.
Według wstępnych informacji nasz region w nowej perspektywie unijnej ma dostać 92 procent środków, które miał w obecnej kończącej się perspektywie.

- Będziemy to wyjaśniać - mówił na konferencji prasowej po konwencie marszałek województwa Piotr Całbecki.

- Nie rozumiemy dlaczego w stosunku do poprzedniej perspektywy otrzymujemy 92 proc. środków, a na przykład województwo łódzkie 110 proc. Chcemy to wyjaśnić. Będziemy rozmawiać z panem ministrem, przygotowujemy stosowne pisma, dokumenty i prośbę o spotkanie w tej sprawie - powiedział Piotr Całbecki.

Z kolei prezydenci Inowrocławia i Włocławka narzekali na - ich zdaniem - uznaniowość przyznawania samorządom środków unijnych i krajowych. Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza krytykował rząd za politykę, która uszczupla dochody budżetowe samorządów.

- W Inowrocławiu straciliśmy 7 mln zł. W tym roku ponownie stracimy 7 - 8 mln i tak będzie przez kolejne lata. Zabiera się nam pieniądze, a z drugiej strony daje się możliwość - myślę o polityce rządu - przekazania nam wsparcia na inwestycje lokalne, tyle tylko, że Inowrocław w dwóch ubiegłorocznych konkursach otrzymał 0 zł, powtórzę - zero środków - powiedział Ryszard Brejza.

Obiektywnych kryteriów podziału środków krajowych i unijnych domaga się z kolei prezydent Włocławka.

- Na pewno nie zgodzimy się na marginalizowanie ze względu na naszą przynależność polityczną, do której mamy pełne prawo w ramach demokratycznego państwa, ale będziemy walczyć o środki, które nam się po prostu należą - powiedział Marek Wojtkowski.

O upolitycznieniu podziału środków krajowych mówił z kolei prezydent Bydgoszczy.

- Jednym się daje, drugim nie, w programach rządowych mamy element uznaniowości, na to się nie godzimy - powiedziała Rafał Bruski.

Prezydenci największych miasta regionu zadeklarowali wsparcie dla marszałka województwa w negocjacjach z rządem na temat podziału środków unijnych.
Mówi Piotr Całbecki
Mówi Ryszard Brejza
Mówi Marek Wojtkowski
Mówi Rafał Bruski

Wiadomości lokalne

2021-10-22, godz. 07:49 Najpierw obchody Święta Niepodległości, a potem sołtys i mieszkańcy jadą na wycieczkę Czy można Święto Niepodległości obchodzić uroczyście, z pomysłem i innowacyjnie? To się okaże, gdy rozstrzygnięty zostanie konkurs, jaki dziś ogłosił wojewoda ... » więcej 2021-10-22, godz. 06:51 Pomysły na segregację i recykling odpadów będą nagradzane. Konkurs w Bydgoszczy W Bydgoszczy będą pieniądze na ekoprojekty. Co miesiąc trzy najciekawsze pomysły ekologiczne otrzymają wsparcie w wysokości do 2 tys. zł. » więcej 2021-10-21, godz. 21:20 Przyjechali z partnerskiego miasta w Holandii. Chcą poznać Toruń i polską kulturę Mieszkańcy partnerskiej Lejdy (Leiden) - po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 - ponownie goszczą w Toruniu. Holendrzy poznają toruńskie zabytki i polską ... » więcej 2021-10-21, godz. 20:31 Co z rozwojem elektromobilności w Bydgoszczy i w Inowrocławiu? Pytania radnego Jarosław Wenderlich, przewodniczący bydgoskiego Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości zastanawia się, dlaczego w mniejszych miastach się opłaca - a w Bydgoszc ... » więcej 2021-10-21, godz. 19:58 Mocny wiatr! W kraju zginęły cztery osoby, w regionie ponad 1600 interwencji [wideo, galeria] Ponad 1600 zgłoszeń w związku ze szkodami wyrządzonymi przez wichurę przyjęli w czwartek strażacy z Kujawsko-Pomorskiego. Jedna osoba została ranna w czasie z ... » więcej 2021-10-21, godz. 17:54 Posadzili Dąb Wolności dla Białorusi. „Pomoże przetrwać trudny czas" [wideo, zdjęcia] - Zamiast budować mur, lepiej sadzić drzewa - mówi Józef Herold, pomysłodawca bydgoskiej Alei Dębów w Bydgoszczy. W czwartek wzbogaciła się ona o Dąb dla Woln ... » więcej 2021-10-21, godz. 16:49 Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. Jak sobie radzą? Kto im pomaga? Prawie 97 proc. instytucji publicznych w kraju jest niedostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W Bydgoszczy odbywa się konferencja naukowa pośw ... » więcej 2021-10-21, godz. 15:19 Włamał się w nocy do mieszkania i skatował śpiącego. Grozi mu dożywocie [wideo] Toruńscy kryminalni zatrzymali sprawcę usiłowania zabójstwa, a także cztery inne osoby, które pomagały mu w ukryciu się. » więcej 2021-10-21, godz. 14:27 Ogrody deszczowe w Bydgoszczy. Tam miasto będzie łapać deszczówkę! Ulica Grudziądzka i Leszczyńskiego - na tych ulicach, przy budynkach miejskich założone zostaną ogrody deszczowe. Ich zadaniem będzie m.in. oczyszczanie i mag ... » więcej 2021-10-21, godz. 13:40 Co się stanie z kładką nad ul. Wojska Polskiego? Czy zostanie rozebrana? Kładka nad bardzo ruchliwą ulicą Wojska Polskiego na bydgoskich Wyżynach ma już 40 lat i nie spełnia oczekiwań mieszkańców, dlatego ZDMiKP zlecił przygotowani ... » więcej
1234567