Czwartek, 02 grudnia 2021 r.   Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Leszczyńskiego
2021-04-28, 08:42 Michał Zaręba/Redakcja

Osiem nowych autobusów wyjeżdża na ulice Torunia. Zastąpią jelcze

Osiem nowych autobusów wyjedzie na ulice Torunia. Zastąpią wysłużone jelcze./fot. torun.pl
Osiem nowych autobusów wyjedzie na ulice Torunia. Zastąpią wysłużone jelcze./fot. torun.pl
Osiem nowych autobusów wyjedzie na ulice Torunia. Zastąpią wysłużone jelcze/fot. torun.pl
Osiem nowych autobusów wyjedzie na ulice Torunia. Zastąpią wysłużone jelcze/fot. torun.pl
Osiem nowych autobusów wyjedzie na ulice Torunia. /fot. torun.pl
Osiem nowych autobusów wyjedzie na ulice Torunia. /fot. torun.pl
Osiem nowych autobusów wyjedzie na ulice Torunia. Zastąpią wysłużone jelcze./fot. torun.pl
Osiem nowych autobusów wyjedzie na ulice Torunia. Zastąpią wysłużone jelcze./fot. torun.pl
Jakie są nowe toruńskie autobusy? Przystosowane do podróżnych niepełnosprawnych, niskopodłogowe, wyposażone w monitoring, klimatyzację, WI-FI, no i przyjazne dla środowiska, jeśli chodzi o emisję spalin.
- Autobusy są wyposażone w silniki spełniające najnowsze normy EURO 6, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, niskopodłogowe, 12-metrowe, wyposażone między innymi w system cyfrowego monitoringu wizyjnego przedziału pasażerskiego i kabiny kierowcy, automat do sprzedaży biletów, klimatyzację, WIFI, ładowarki USB oraz system detekcji i gaszenia pożaru komory silnika - wylicza prezes MZK w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki.

- W dostarczonych obecnie pojazdach niektóre parametry norm emisji spalin są jeszcze lepsze niż w silnikach, które mają Solarisy (21 sztuk) dostarczone do Torunia w 2018 roku. Przeszły też facelifting polegający na zmianach w wyglądzie ściany przedniej autobusu. Dzięki tym zmianom zredukowano opory powietrza w czasie jazdy, co przyczyni się do mniejszego spalania paliwa i mniejszego zabrudzenia boków autobusu w trakcie niekorzystnych warunków pogodowych.

Na tabor autobusowy składa się obecnie, łącznie z nowymi Solarisami, 150 autobusów miejskich w eksploatacji: 50 autobusów MAN, w tym 14 to hybrydy, 85 autobusów Solaris (łącznie z nową dostawą), w tym jedna hybryda, 5 autobusów Ursus, 10 autobusów Jelcz plus zabytkowy Jelcz.

Poprzednia duża dostawa autobusów miała miejsce w 2018 r. – 14 hybrydowych MAN-ów (łączna wartość niemal 25 milionów zł brutto) i 21 Solarisów z silnikiem Diesla (łączna wartość ponad 25 mln zł brutto).

Przetarg na dostawę ośmiu fabrycznie nowych, zasilanych olejem napędowym autobusów ogłoszono 17 marca 2020 r. Za najkorzystniejszą uznano ofertę Solaris Bus & Coach S.A. (łączna wartość 10.437.288,00 zł brutto). Zadecydowały o tym względy techniczne, w tym przyszłe niższe koszty eksploatacji.

8 września 2020 r. Miejski Zakład Komunikacji podpisał umowę na dostawę pojazdów z firmą Solaris. Dostawy zaplanowano w terminie 270 dni od daty podpisania umowy. 27 kwietnia 2021 r. pojazdy dotarły do Torunia.
Są nowoczesne, bezpieczne, dobrze wyposażone i ułatwiają podróżowanie osobom niepełnosprawnym - do Torunia dotarło osiem nowych autobusów miejskich. To kolejny krok w stronę wycofania z taboru najstarszych jelczy.

W tym roku MZK planuje również ogłoszenie przetargu na zakup kolejnych 5 nowych autobusów 12-metrowych zasilanych olejem napędowym, których dostawa będzie zrealizowana w 2022 roku.

Wiadomości lokalne

2021-12-02, godz. 08:00 Czym jest empatia? Czym ekonomia? Dzieci z Bydgoszczy będą się tego uczyć O empatii i o finansach będą się mogli wiele dowiedzieć uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych i przedszkoli. W ramach projektu „Abc ekonomii' i „Abc ... » więcej 2021-12-02, godz. 07:18 Czernikowo: zderzenie ciężarówki z wozem strażackim. Dwie osoby nie żyją Do wypadku doszło w Czernikowie, na drodze krajowej nr 10, między Toruniem a Lipnem. Trzy osoby zostały ranne, dwie wypadku nie przeżyły... » więcej 2021-12-01, godz. 20:40 Ta szkoła nie może pracować zdalnie, ponieważ jest także...drugim domem! Zapraszamy Państwa do szkoły, która nie przeszła, i nie zamierza przejść na zdalne nauczanie. Powód? Uczniowie mają specyficzne potrzeby, a dodatkowo szkoła t ... » więcej 2021-12-01, godz. 20:17 W Sejmie projekt ustawy zaostrzający przepisy aborcyjne - na ulicy protesty W środę wieczorem (1 grudnia) w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy zakazującej aborcji. Jeszcze przed tym punktem obrad, w kra ... » więcej 2021-12-01, godz. 18:47 Autostrady bez szlabanów! Bilet można kupić na stacji lub przez Internet Uwaga, kierowcy! Od 1 grudnia na państwowych odcinkach A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica już nie trzeba zatrzymywać się w punktach poboru opłat. Kierowcy ... » więcej 2021-12-01, godz. 17:04 POLREGIO przejmie pracowników Arrivy? Tak ustalono na spotkaniu z marszałkiem [list] Spółka POLREGIO zadeklarowała, że przejmie pracowników Arrivy - takie słowa padły podczas spotkania przedstawicieli związków zawodowych oraz władz województwa ... » więcej 2021-12-01, godz. 15:00 Koronawirus na fermie norek w powiecie nakielskim! To trzeci przypadek w Polsce W miejscowości Kraczki w powiecie nakielskim, testy potwierdziły zakażenie koronawirusem jednego ze zwierząt. W gospodarstwie zarządzono kwarantannę, która ob ... » więcej 2021-12-01, godz. 14:13 Bydgoski Budżet Obywatelski: 337 inwestycji, głosowanie przez cały grudzień Mieszkańcy mogą zdecydować, jakie inwestycje powstaną na ich osiedlu. Rozpoczęło się głosowanie na Bydgoski Budżet Obywatelski. Do wyboru jest 337 projektów z ... » więcej 2021-12-01, godz. 13:07 Trzy uczelnie wyższe przechodzą na nauczanie zdalne. Inne to rozważają Kolejne uczelnie wyższe z naszego regionu rezygnują z kształcenia stacjonarnego. COVID-19 atakuje wykładowców i studentów. » więcej 2021-12-01, godz. 12:11 Poznała go przez Internet. Uwierzyła i przelała kilkadziesiąt tysięcy euro Oszukana kobieta zgłosiła się na komendę policji w Inowrocławiu. Gotówka zniknęła, a wizerunek jej wybranka - jak się okazało - należał do znanego zagranicą m ... » więcej
1234567