Niedziela, 16 maja 2021 r.   Imieniny: Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-04-08, 12:22 Agnieszka Marszał/Redakcja

Prawie milion zł przelane z kont gminy, na własne. Urzędniczka przed sądem

Jest akt oskarżenia w sprawie o przywłaszczenie z kasy gminy Wąpielsk prawie miliona złotych./fot. Pixabay
Jest akt oskarżenia w sprawie o przywłaszczenie z kasy gminy Wąpielsk prawie miliona złotych./fot. Pixabay
Jest akt oskarżenia w sprawie urzędniczki z Wąpielska, która miała przez kilka lat przelewać na swoje konto pieniądze przeznaczone na świadczenia gminne. Oskarża się ją, że przywłaszczyła w ten sposób blisko milion złotych.
Zofia B. pracowała w Urzędzie Gminy Wąpielsk, a potem w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wąpielsku. Była odpowiedzialna za przyjmowanie wniosków o różnego rodzaju świadczenia rodzinne.

Jak ustaliła Prokuratura Rejonowa w Rypinie, urzędniczka od 1 stycznia 2011 roku do 31 października 2019 roku podrabiała dokumenty dotyczące świadczeń rodzinnych, opiekuńczych, pielęgnacyjnych czy alimentacyjnych. Do wniosków i decyzji wpisywała fikcyjne dane osób: ich numery pesel, imiona i nazwiska, numery dowodów osobistych. Wpisywała także numery pesel osób faktycznie istniejących i przypisywała je imionom i nazwiskom osób fikcyjnych, które to osoby rzekomo ubiegały się o uzyskanie świadczenia.

W wydanych przez siebie decyzjach Zofia B. wskazała jako konto do przelewu własne konto. Okradła w ten sposób Urząd Gminy w Wąpielsku na kwotę blisko 904 tysięcy złotych.

Początkowo podejrzana nie przyznała się winy, podczas kolejnych przesłuchań zmieniła jednak zdanie i przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu. Akt oskarżenia wpłynął do Sądu Okręgowego we Włocławku. Kobiecie może grozić nawet 10 lat więzienia.

Źródło: strona Prokuratury Okręgowej we Włocławku
Materiał Agnieszki Marszał

Wiadomości lokalne

2021-05-16, godz. 18:44 Amazonki chcą pomagać i wspierać, na przeszkodzie stoją obostrzenia Na całkowitą likwidację obostrzeń związanych z pandemią liczą bydgoskie amazonki. » więcej 2021-05-16, godz. 16:32 Problemy z komunikacją: dyspozytorzy - ekipy karetek pogotowia Ogólnopolska awaria systemu komunikowania dyspozytorów pogotowia dotknęła także nasz region. » więcej 2021-05-16, godz. 13:45 Hulajnogi elektryczne na ścieżki rowerowe! Od 20 maja zmieniają się przepisy Zmiany dotyczą dotyczą m.in. prędkości. Maksymalna wynosi 20 km/h. W przypadku braku ścieżki rowerowej hulajnogą będzie można jeździć po jezdni i chodniku, al ... » więcej 2021-05-16, godz. 12:26 Wakacje pod palmą we Włocławku? Dziwne? Ale jak najbardziej możliwe! Na przystani przy ul. Piwnej kilka dni temu posadzono najprawdziwszą palmę - prosto z Hiszpanii. » więcej 2021-05-15, godz. 13:55 Pięknie i kolorowo, czyli kiermasz ogrodniczy w Bydgoszczy 40 wystawców, głównie ogrodników i szkółkarzy z całej Polski, prezentuje rośliny poszukiwane na wiosnę do ogrodów i na działki. Na terenie przy hali Łuczniczk ... » więcej 2021-05-14, godz. 20:15 Trwają poszukiwania sprawcy potrącenia policjanta w Grudziądzu Znane są personalia poszukiwanego - poinformował w piątek wieczorem oficer prasowy grudziądzkiej Komendy Miejskiej Policji podkom. Robert Szablewski. » więcej 2021-05-14, godz. 19:50 Coś dla seniorów w Brodnicy. Powstanie dzienny dom pobytu W piątek 14.05 w Urzędzie Miejskim w Brodnicy odbyło się spotkanie, podczas którego podpisano umowę o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woje ... » więcej 2021-05-14, godz. 18:43 Czek na rozbudowę budynku straży pożarnej w Gostycynie Minister Łukasz Schreiber z kancelarii premiera odwiedził powiat tucholski, przed południem był w Śliwicach, gdzie oglądał wyremontowany ośrodek kultury. Pote ... » więcej 2021-05-14, godz. 17:39 „Muszkieterowie słowa” czyli spory, dyskusje, przemowy - tym razem online Dwie przeciwne drużyny, różne tezy i rożne tematy światopoglądowe, historyczne czy ekonomiczne. Zespoły z Bydgoszczy, Warszawy, Poznania, Gdańska, Inowrocławi ... » więcej 2021-05-14, godz. 16:43 Piękny wiek! Nestorzy uhonorowani medalem od marszałka województwa [zdjęcia] Nie wie, co to nuda i od kilkunastu lat swobodnie obsługuje komputer oraz telefon komórkowy - Kazimierz Lewalski, mieszkaniec Wąbrzeźna, jest jedną z czterech ... » więcej
1234567