Niedziela, 11 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Filipa, Leona
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2021-04-07, 18:29 Agata Raczek/PAP

Amantadyna testowana w Grudziądzu. Hamuje rozwój koronawirusa?

Badania kliniczne mają potwierdzić, czy substancja stosowana dotychczas w leczeniu Parkinsona zapobiega również rozwojowi koronawirusa/fot. Pixabay
Badania kliniczne mają potwierdzić, czy substancja stosowana dotychczas w leczeniu Parkinsona zapobiega również rozwojowi koronawirusa/fot. Pixabay
Rozpoczęły się badania kliniczne amantadyny pod kątem leczenia z jej pomocą COVID-19. Lek otrzymają m.in. pacjenci szpitala w Grudziądzu.
Badania kliniczne mają potwierdzić, czy substancja stosowana dotychczas w leczeniu Parkinsona zapobiega również rozwojowi koronawirusa. Amantadynę ma dostać około 200 pacjentów w siedmiu ośrodkach w kraju. - Lek podany zostanie m.in. pacjentom Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu. Obecnie trwa kwalifikacja pacjentów do tych badań - informuje rzeczniczka lecznicy Izabela Hirsch-Lewandowska.

Badania skuteczności amantadyny w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19 potrwają kilka tygodni. Zdaniem lidera projektu, profesora Konrada Rejdaka z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz prezesa elekta Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, amantadyna może być skuteczna w zapobieganiu rozwojowi COVID-19 w kierunku ostrej niewydolności oddechowej, także poprzez działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Warunkiem skuteczności jest jednak stosowanie tego leku we wczesnej fazie procesu chorobowego, czyli przed rozwinięciem ostrej niewydolności oddechowej.

Jak informuje profesor Konrad Rejdak w badaniach klinicznych wezmą udział przede wszystkim pacjenci chorzy na COVID-19, u których wysetpują choroby współistniejące. Badania kliniczne finansuje Agencja Badań Medycznych, która na ten cel przeznaczyła 6,5 miliona złotych.

Amantadyna była w latach 1996-2009 szeroko używana w profilaktyce i w leczeniu wirusowej grypy typu A. Obecnie jest stosowana jako lek neurologiczny i podawana pacjentom z chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym. Badania kliniczne realizować będą poza Grudziądzem także szpitale m.in. w Lublinie, w Warszawie, w Rzeszowie czy w Wyszkowie.
Relacja Agaty Raczek

Wiadomości lokalne

2021-04-11, godz. 17:04 Ogień z hali przeniósł się na pole. Pożar w Dąbrowie koło Nowej Wsi Wielkiej Pożar hali do produkcji peletu w Dąbrowie koło Nowej Wsi Wielkiej pod Bydgoszczą. » więcej 2021-04-11, godz. 16:31 Urządzili zasadzkę na dwóch pedofilów. Zatrzymali ich i przekazali policjantom Dwaj pedofile zatrzymani przez bydgoskich policjantów, a wszystko dzięki organizacji tropiącej podobnych przestępców. Do zdarzeń doszło w czwartek wieczorem i ... » więcej 2021-04-11, godz. 13:29 Pies nie miał siły wstać, nie jadł od tygodnia. Była interwencja, ale nie przeżył Był wyczerpany do tego stopnia, że nie mógł stać na własnych nogach. Toruńskie Towarzystwo Ochrony Praw Zwierząt -  po anonimowym zgłoszeniu  - odebrało inter ... » więcej 2021-04-11, godz. 11:52 Nie było wolnej karetki, więc poleciał śmigłowiec. Akcja w Bydgoszczy Jeden z mieszkańców bydgoskich Bartodziejów ciężko zachorował i wezwał karetkę. Poleciało do niego Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. » więcej 2021-04-11, godz. 07:45 8760 godzin programu rocznie, 41 dziennikarzy. Świętujemy Polski Dzień Radia Równo 98 lat temu Stowarzyszenie Radiotechników Polskich wydało opinię do wytycznych ustawy radiotelegraficznej. Był to ważny krok w powstaniu polskiego radia ... » więcej 2021-04-10, godz. 19:39 Na pasie awaryjnym autostrady A1 zapalił się samochód Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy jadący autostradą A1 w okolicach miejscowości Grupa, gdzie zapaliło się auto. Ruch w kierunku Gdańska odbywał się ... » więcej 2021-04-10, godz. 16:13 Krew jest potrzebna zawsze. Leśnicy z regionu postanowili pomóc Kujawsko-pomorscy leśnicy oddawali w piątek (09.04.) krew, w ramach akcji 'Leśne osocze, leśna krew' organizowanej przez Lasy Państwowe we współpracy z Narodo ... » więcej 2021-04-10, godz. 14:40 Nie ma kolejnych zakażeń bakterią New Delhi w szpitalu w Ciechocinku Są już wyniki badań. W grupie ponad 20 pacjentów nie stwierdzono obecności patogenu New Delhi opornego na antybiotyki. Przypomnijmy, że wcześniej bakteria ta ... » więcej 2021-04-10, godz. 12:44 Mieszkańcy Torunia mogą dziś "Posadzić drzewo dla pokoleń" Na Barbarce czekają sadzonki różnych gatunków drzew przygotowane przez Lasy Państwowe. Rośliny rozdawane są bezpłatnie. Można po nie przychodzić do godz. 14:0 ... » więcej 2021-04-10, godz. 12:08 Po kontroli, NFZ upomniał szpital w Ciechocinku za szczepienie poza kolejnością Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny w Ciechocinku kilka miesięcy temu zaszczepił grupę naukowców UMK, w tym posła PiS Zbigniewa Girzyńskiego. NFZ ... » więcej
1234567