Czwartek, 05 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Oswalda, Marii, Mariana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Forum Rolnika 2021
2021-03-25, 15:27 Tatiana Adonis/Redakcja

Szpital w Ciechocinku od poniedziałku przyjmie chorych na COVID-19

Konferencja w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Fot. Tatiana Adonis
Konferencja w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Fot. Tatiana Adonis
Sytuacja pandemiczna na Kujawach i Pomorzu jest zła. W czwartek zarejestrowano rekordową liczbę zakażeń - 2254. W poniedziałek zostanie uruchomiony szpital tymczasowy w Ciechocinku - poinformował wojewoda kujawsko-pomorski.
Z kolei wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych ostrzega, że zarażamy się łatwiej, a chorują coraz młodsi. O aktualnej sytuacji w regionie Mikołaj Bogdanowicz i dr Paweł Rajewski mówili na konferencji w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

Mikołaj Bogdanowicz przyznał, że sytuacja pandemiczna w regionie jest zła. Stąd konieczność uruchomienia placówki w Ciechocinku. Udało się stworzyć zespół, który od poniedziałku rozpocznie tam pracę.

- Rozruch placówki będzie od najbliższej soboty, ale pierwsi pacjenci będą przyjęci w poniedziałek. To 56 łóżek plus 10 łóżek respiratorowych, oczywiście jest możliwość rozszerzenia o kolejne miejsca. Na miejscu pracować będą anestezjolodzy ze szpitala wojskowego. Zastępca komendanta X Szpitala Wojskowego w Bydgoszczy sam jest anestezjologiem, będzie główną osobą, która będzie tym obszarem się zajmowała i organizuje i przygotowuje ten szpital. Do rozruchu szpitala w Ciechocinku zadysponowane zostały doświadczone osoby - powiedział Mikołaj Bogdanowicz.

Największym problemem związanym z trzecią falą koronawirusa jest brak personelu. Wojewoda ponowił więc apel do lekarzy i pielęgniarek o pomoc na oddziałach covidowych w regionie.

Na Kujawach i Pomorzu zarejestrowano w czwartek rekordową liczbę zakażeń. Prognozy na najbliższe dni nie zapowiadają zmian na lepsze. Wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych mówił, że przyczyną trzeciej fali jest przede wszystkim brytyjski wariant wirusa, który okazał się bardziej zakaźny i agresywny.

- Zarażamy się łatwiej i ciężej chorujemy - ostrzegał dr Paweł Rajewski.

- Na początku pandemii koronawirus „faworyzował” osoby młode. One rzadko trafiały do szpitala. W tej chwili nierzadko mamy osoby poniżej 40. roku życia, mamy nastolatków, a nawet małe dzieci i czasami są to stany ciężkie COVID-19, niekiedy wymagające respiratoroterapii. Koronawirus SARS-CoV-2 w wariancie brytyjskim, czyli ten, który dominuje obecnie w trzeciej fali w Polsce, niestety może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku. Widać jednak efekt szczepień. Nie widać wśród pacjentów, albo są w małym odsetku, osoby po siedemdziesiątym, osiemdziesiątym czy dziewięćdziesiątym roku życia - powiedział dr Rajewski.

Obecnie najczęściej zarażamy się w miejscach pracy - dodał. Zaapelował o przestrzeganie zasady DDM: dystans, dezynfekcja, maseczki.

Odnosząc się do ogłoszonych przez rząd nowych obostrzeń stwierdził, że jego zdaniem także kościoły powinny być zamknięte.
O aktualnej sytuacji w regionie Mikołaj Bogdanowicz i dr Paweł Rajewski mówili na konferencji w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-08-05, godz. 18:16 O zdrowie zawsze i wszędzie warto zadbać. Nawet przed centrum handlowym! Miasteczko Zdrowia wyrosło przed Centrum Handlowym Kometa w Toruniu. Na miejscu mieszkańcy mogli zrobić podstawowe badania oraz zaszczepić się przeciw COVID-1 ... » więcej 2021-08-05, godz. 17:15 Droga Zamość – Łochowo. Będzie budowana czy nie? Bo pieniądze są! Co z budową drogi z Zamościa do Łochowa - pyta sołtys Zamościa - Andrzej Sobkowski. Chodzi 6 kilometrowy odcinek drogi powiatowej łączącej Zamość z Łochowem. » więcej 2021-08-05, godz. 16:14 Kłopoty kierowców w centrum Bydgoszczy. Na rondzie stała naczepa [zdjęcia] Na rondzie Jagiellonów w Bydgoszczy ruch utrudniała naczepa. Ciągnika siodłowego nie było. Naczepa miała się wyhaczyć - uważają policjanci. » więcej 2021-08-05, godz. 14:20 Bydgoskie spółdzielnie zaskarżyły uchwałę ws. deszczówki Siedem bydgoskich spółdzielni mieszkaniowych zaskarżyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę bydgoskiej rady miasta z 2019 roku dotyczącą opłaty za ... » więcej 2021-08-05, godz. 12:05 Most w Niechorzu - po remoncie i z większą nośnością Zniszczony przez nawałnicę sprzed 4 lat most na rzecze Sępolence w Niechorzu w gminie Sępólno Krajeńskie jest jak nowy. Przeprawa zyskała zupełnie nową konstr ... » więcej 2021-08-05, godz. 10:46 Koronawirus w Polsce: 176 nowych przypadków koronawirusa, 8 na Pomorzu i Kujawach Badania potwierdziły 176 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło sześć osób z COVID-19 - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-08-05, godz. 10:24 Przejazdy kolejowe - miejsca potencjalnie niebezpieczne PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzą szereg akcji, których celem jest podniesienie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Jedną z takich akcji jest „Bezpiec ... » więcej 2021-08-05, godz. 08:02 Podpalił 11 pojemników na śmieci, spłonął też samochód. 39-latek w areszcie Mieszkaniec Bydgoszczy trafił na dwa miesiące do aresztu za uszkodzenie mienia. 39-latek podpalił 11 pojemników na śmieci, w wyniku podpaleń uszkodził też sam ... » więcej 2021-08-04, godz. 22:02 Radio Rzeszów i Radio PiK na Radiowym Biwaku w Pieczyskach! [zdjęcia, wideo] W czwartkowe przedpołudnie Polskie Radio PiK i Polskie Radio Rzeszów wspólnie nadawało znad Zalewu Koronowskiego. » więcej 2021-08-04, godz. 18:03 Jar Czynu Społecznego na Wyżynach zostanie odnowiony i oświetlony Zlecona zostanie budowa nowego oświetlenia i remont nawierzchni trasy spacerowo-rowerowej w Jarze Czynu Społecznego na Wyżynach. Zadanie do realizacji wskazal ... » więcej
1234567