Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r.   Imieniny: Alicji, Alojzego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Eurostandard
2021-02-01, 18:07 Polska Agencja Prasowa

Rektor UMK do ministra w sprawie szczepień pracowników: Nie złamaliśmy prawa

UMK w Toruniu/fot. Archiwum
UMK w Toruniu/fot. Archiwum
- Żadne z działań podjętych przez UMK w Toruniu w sprawie szczepień nie naruszyło przepisów prawa – napisał rektor uczelni prof. Andrzej Sokala w odpowiedzi na pytania w tej sprawie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Uczelnia tłumaczy, że jej pracownicy stosowali się do rozporządzeń.
Minister Czarnek poinformował w minioną środę, że wystosował pismo do rektora UMK. Poprosił w nim o wyjaśnienia, jak doszło do szczepień pracowników niezwiązanych ze specjalizacjami medycznym. Wśród osób zaszczepionych znalazł się m.in. poseł PiS i jednocześnie pracownik naukowy UMK Zbigniew Girzyński.

W odpowiedzi rektora UMK przedstawione zostało rozszerzenie dotychczasowej argumentacji uczelni w tej sprawie. - Raz jeszcze podkreślam, że uznaliśmy UMK za uczelnię medyczną zgodnie z prawem, w dobrej wierze i w interesie naszych pracowników, a inna interpretacja uniemożliwiałaby wykonanie szczepień także personelowi medycznemu zatrudnionemu na naszej uczelni. Bez żadnej zwłoki przekazywaliśmy naszym pracownikom wszelkie informacje otrzymywane z Ministerstwa Zdrowia i z ostrożności wynikającej z pojawiających się problemów z realizacją Narodowego Programu Szczepień poinformowaliśmy ich o braku możliwości szczepień w grupie zero – wskazał w odpowiedzi do szefa resortu edukacji i nauki rektor UMK - prof. Sokala.

Rzecznik prasowy UMK prof. Marcin Czyżniewski dodał, że uczelnia jest otwarta na wszelkie działania kontrolne. - Nie boimy się wyników takiej kontroli. Postępowaliśmy zgodnie z informacjami, które dostawaliśmy z naszego ministerstwa. Pod koniec grudnia była informacja, że możemy zgłaszać do szczepień wszystkich pracowników. Później ta grupa została zmodyfikowana do nauczycieli akademickich. W rozporządzeniu z 14 stycznia wskazano, że osoby, który uzyskały już e-skierowania, mogą skorzystać ze szczepienia – podkreślił Czyżniewski. Dodał, że uniwersytet nie organizuje i nie przeprowadza szczepień. - Uczelnia postępowała w zgodzie z przekazywanymi nam informacjami oraz rozporządzeniem – dodał. Ta sama argumentacja została użyta w odpowiedzi rektora.

Dodatkowo rektor Sokala podkreślił, że ani on, ani prorektorzy UMK, z wyjątkiem pani profesor z Collegium Medicum, która jest lekarzem, nie przyjęli szczepienia. W piśmie rektora pojawiła się także informacje, że w takiej samej sytuacji prawnej w zakresie szczepień znalazły się inne szerokoprofilowe uniwersytety prowadzące kierunki medyczne - UJ i UWM. Na UMK - poza osobami z Collegium Medicum - do szczepień zgłosiło się 1127 pracowników z pozostałych jednostek.

Minister Czarnek mówił w minioną środę, że według niego, „nigdy w żadnym punkcie i w żadnym momencie nie informował nikt z rządu o tym, że w grupie zero będą szczepieni nauczyciele akademiccy, którzy nie są związani ze światem medycyny". Zdaniem ministra „na pewno na pierwszym froncie walki z koronawirusem nie są nauczyciele akademiccy, którzy nie są związani z kierunkami medycznymi". - Dlatego uprzejmie proszę pana rektora o niezwłoczne, szczegółowe wyjaśnienia w tej sprawie – zaznaczył Czarnek. - Na podstawie tych wyjaśnień i kontroli, którą będziemy podejmować kolejne decyzje – dodał.
Mówi rzecznik prasowy toruńskiej uczelni, prof. Marcin Czyżniewski.

Wiadomości lokalne

2021-06-21, godz. 21:00 Popierają budowę parkingu Park&Ride. „Ale trzeba zadbać o transport publiczny” Są na „tak', choć mają kilka uwag - działacze Lewicy popierają plany dotyczące budowy parkingu Park&Ride przy pętli Przylesie w bydgoskim Fordonie. » więcej 2021-06-21, godz. 20:05 Budżet obywatelski we Włocławku: mieszkańcy już mogą wybierać i głosować Włocławianie mogą od poniedziałku głosować na projekty zgłoszone do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Na liście jest  39 propozycji - w tym 26 projektó ... » więcej 2021-06-21, godz. 19:10 Pijany i z trzema zakazami prowadzenia pojazdów wiózł żonę oraz dziecko Policjanci w Inowrocławiu zatrzymali 49-latka, który po pijanemu wiózł samochodem osobowym żonę i 9-miesięczne dziecko. Kierowca miał trzy aktualne zakazy sąd ... » więcej 2021-06-21, godz. 17:12 Kamper warty 400 tys. zł skradziono w Szwecji. Prowadził go mieszkaniec regionu Skradzionego w Szwecji kampera marki Fiat Eura Mobil - wartego ok. 400 tys. zł - przechwycili 17 czerwca w Gdyni funkcjonariusze z miejscowej Placówki Straży ... » więcej 2021-06-21, godz. 16:19 Płoną lasy w regionie. Leśnicy: Dziewięć na dziesięć pożarów to wina człowieka Sześć razy w miniony weekend płonęły lasy na terenie Kujaw i Pomorza. Leśnicy apelują - bądźmy ostrożni. Wysokie temperatury sprawiają, że wystarczy iskra, ni ... » więcej 2021-06-21, godz. 13:32 Ale podwyżka! Mieszkańcy tej gminy zapłacą 100% więcej za wywóz śmieci Tanio już było, teraz będzie drogo i to o prawie 100 procent. Chodzi o cenie za wywóz śmieci. Mieszkańcy gminy Jeżewo będą płacić teraz 22 zł za osobę a nie j ... » więcej 2021-06-21, godz. 12:22 Ale skwar! Poniedziałek też upalny, ale od wtorku ma być już nieco chłodniej Temperatura w Kujawsko-Pomorskiem osiągnie w poniedziałek prawie 33 stopnie! Taką temperaturę IMGW prognozuje dla Bydgoszczy i Torunia o godz 17:00. Czeka nas ... » więcej 2021-06-21, godz. 11:17 Szlabany były w górze? Groźny wypadek na przejeździe w gminie Jeżewo [zdjęcia, wideo] Niebezpieczny wypadek na przejeździe kolejowym niedaleko Jeżewa w powiecie świeckim. Pociąg osobowy uderzył w samochód osobowy. Ciężko ranny jest kierowca aut ... » więcej 2021-06-21, godz. 10:17 Kurator Marek Gralik: „Wielu uczniów ma depresję i zaburzenia psychiczne” Pogorszenie stanu psychicznego i fizycznego, wzrost masy ciała, a nawet pogorszenie wzroku. - To wszystko z naszymi uczniami zrobiła pandemia - wyliczał na an ... » więcej 2021-06-21, godz. 08:22 Nocny wypadek na S10 koło Zielonki pod Bydgoszczą. Najechanie? [zdjęcia] W nocy kilkanaście minut po godzinie 23, na numer alarmowy wpłynęło zgłoszenie o wypadku dwóch samochodów osobowych na drodze S10 na wysokości Zielonki. » więcej
1234567