Środa, 16 czerwca 2021 r.   Imieniny: Aliny, Benona, Anety / Rozgłośnia bydgoska nadała pierwszą audycję stereofoniczną (1973)
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Wiscop
2021-01-28, 15:25 Michał Zaręba/Redakcja

UMK się nie boi. Czeka na ministerialną kontrolę ws. szczepień

Rzecznik UMK w Toruniu prof. Marcin Czyżniewski. Fot. Archiwum
Rzecznik UMK w Toruniu prof. Marcin Czyżniewski. Fot. Archiwum
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest przygotowany do ministerialnej kontroli w sprawie szczepień przeciw COVID-19 pracowników uczelni. Jako pracownik niemedyczny UMK zaszczepiony został poseł Zbigniew Girzyński. Sprawa wywołała kontrowersje, polityk został zawieszony w prawach członka partii PiS.
Rzecznik prasowy UMK prof. Marcin Czyżniewski przekazał, że uczelnia jest otwarta na wszelkie działania kontrolne.

- Uniwersytet Mikołaja Kopernika otrzymał pismo od ministra edukacji i nauki z prośbą o przedstawienie wyjaśnień dotyczących tego w jaki sposób rejestrowani na szczepienia byli pracownicy naszej uczelni. Takie wyjaśnienia przekażemy do początku przyszłego tygodnia. Jesteśmy przekonani, iż postępowanie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w sprawie szczepień było zgodne z wytycznymi, decyzjami, rozporządzeniami i interpretacjami, które od grudnia ubiegłego roku otrzymywaliśmy zarówno z Ministerstwa Nauki, jak i z Ministerstwa Zdrowia - powiedział prof. Marcin Czyżniewski.

- W piśmie, które przygotowujemy do ministra potwierdzamy, że uznaliśmy Uniwersytet Mikołaja Kopernika za uczelnię medyczną, zgodnie z prawem, w dobrej wierze, w interesie naszych pracowników. Inna interpretacja uniemożliwiłoby wykonanie szczepień także personelowi medycznemu zatrudnionemu na naszej uczelni. Podkreślam, żaden pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który nie wykonuje zawodu medycznego nie został zaszczepiony w grupie „0” przed 25 stycznia - zaznaczył rzecznik prasowy UMK.

Uczelnia nie ma informacji ile osób już się zaszczepiło. Deklaracje dotyczące chęci zaszczepienia się złożyło 1100 pracowników części toruńskiej i 400 bydgoskiej UMK. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że kontrolę w sprawie szczepień na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika przeprowadzi Narodowy Fundusz Zdrowia.

Inaczej do kwestii szczepień swoich pracowników podszedł Uniwersytet Jagieloński. Władze krakowskiej uczelni zwróciły się Ministerstwa Zdrowia o interpretacje przepisów.

- To było związane ze sformułowaniem „pracownicy uczelni medycznych”, co sugerowało, że chodzi o wszystkich pracowników uczelni, bo Uniwersytet Jagielloński jest uczelnią, która posiada trzy wydziały medyczne i ostatecznie - 8 stycznia - dostaliśmy informację, że pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego zatrudnieni poza Collegium Medicum nie mają prawa zaszczepić się w ramach grupy „0”. Przeczytaliśmy dokładnie to, co napisała do nas pani kanclerz i grzecznie czekamy teraz na swoją kolejkę - powiedział Adrian Ochalik, rzecznik prasowy UJ.

17 grudnia na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawił się komunikat, zgodnie z którym w etapie „0” zaszczepieni mogli zostać pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.
UMK się nie boi. Czeka na ministerialną kontrolę ws. szczepień (Popołudnie z nami)
Toruń

Wiadomości lokalne

2021-06-15, godz. 18:05 Policja poszukuje świadków potrącenia rowerzystki. 48-letnia kobieta zmarła Policja poszukuje świadków potrącenia rowerzystki. Do wypadku doszło pod koniec maja na jednym z rond w Toruniu. 48-letnia kobieta trafiła do szpitala i tam z ... » więcej 2021-06-15, godz. 16:50 Święto Wolnych Książek na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy [zdjęcia, wideo] Literaci, aktorzy, politycy i dziennikarze - znani bydgoszczanie czytali na Wyspie Młyńskiej swoje ulubione książki. Okazją do spotkania przed Młynami Rothera ... » więcej 2021-06-15, godz. 16:02 Znalazł pieniądze na chodniku, kupił za nie alkohol i papierosy. Teraz grozi mu więzienie Zaczęło się od zabrania pieniędzy, znalezionych na chodniku. Skończyło na zatrzymaniu przez policjantów i zarzutach dotyczących przywłaszczenia cudzej rzeczy. » więcej 2021-06-15, godz. 13:52 Wjechał ciężarówką na czerwonym świetle? Wypadek w Nakle, kierowca w stanie ciężkim Do groźnie wyglądającego wypadku doszło we wtorek na nakielskiej obwodnicy. Jeden z kierowców został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Bydgoszczy. » więcej 2021-06-15, godz. 13:18 Po sekcji zwłok trzylatki z Torunia. Rodzice z zarzutem zabójstwa? We wtorek przeprowadzono sekcję zwłok trzyletniej dziewczynki, która w nocy z piątku na sobotę zmarła w toruńskim szpitalu. Jej rodzicom zarzut usiłowania zab ... » więcej 2021-06-15, godz. 12:29 Wszystkie pasy dostępne. Wiadukty Warszawskie z ośmioma podporami Po ponad półrocznej przerwie we wtorek (15 czerwca) przywracane są wszystkie pasy ruchu Wiaduktów Warszawskich w ciągu ulicy Fordońskiej w Bydgoszczy. - Podpo ... » więcej 2021-06-15, godz. 11:36 Zderzenie, przebite barierki i lądowanie w krzakach. Wypadek w Bydgoszczy Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło we wtorek przed południem przy ul. Grunwaldzkiej na wysokości schroniska dla zwierząt w Bydgoszczy. » więcej 2021-06-15, godz. 08:25 Maroko, Gruzja i Kolumbia: te kraje poznamy w Toruniu - nie tylko od kuchni Festiwal Kultury Podróży ŚwiatoPogląd po raz trzeci odbędzie się w Toruniu. Wydarzenie zaplanowano na najbliższy weekend (19-20.06.) w Dworze Artusa. » więcej 2021-06-15, godz. 07:50 Które bydgoskie chodniki zostaną w tym roku wyremontowane? [lista] ZDMiKP podpisał umowę na przebudowę ponad 20 bydgoskich chodników. Prace ruszą jeszcze w tym tygodniu. Ich ważną częścią jest odtwarzanie historycznych wzorów ... » więcej 2021-06-15, godz. 06:45 Kolejne beczki z chemikaliami porzucone w lesie, tym razem w gm. Pakość Komenda Wojewódzka Policji we współpracy z Lasami Państwowymi poszukuje sprawców, którzy podrzucili do lasów na Kujawach i Pomorzu niebezpieczne substancje. N ... » więcej
1234567