Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r.   Imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2021-01-08, 12:14 Redakcja/Katarzyna Prętkowska/Michał Zaręba

Ptasia grypa pod Grudziądzem! Likwidacja 11 tys. indyków i zakaz handlu drobiem [wideo]

Ognisko ptasiej grypy wystąpiło w gminie Świecie nad Osą/fot. materiały UW
Ognisko ptasiej grypy wystąpiło w gminie Świecie nad Osą/fot. materiały UW
Służby weterynaryjne po raz pierwszy od kilku lat stwierdziły wystąpienie ptasiej grypy w województwie kujawsko-pomorskim. W gospodarstwie w powiecie grudziądzkim została zlikwidowana hodowla 11 tys. indyków. Teren o powierzchni około 3 km od miejsca wykrycia zarazy obłożony jest restrykcjami.
Ognisko ptasiej grypy wystąpiło w gminie Świecie nad Osą. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz powołał w tej sprawie sztab kryzysowy w Urzędzie Wojewódzkim. - Likwidowanych jest ok. 200 ton ptaków. Służby weterynaryjne cały czas też działają. Ostatni raz ptasia grypa w stadzie hodowlanym w naszym województwie została stwierdzona w 2017 r. Od tego czasu na fermach w Kujawsko-Pomorskiem nie było przypadków tej choroby - mówi.

W piątek (08.01.) rano wojewoda podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym teren ok. 3 km wokół miejsca stwierdzenia choroby określono jako zapowietrzony. Obszar w pobliżu ok. 10 km został uznany jako zagrożony ptasią grypą. Obejmuje on część powiatów grudziądzkiego, brodnickiego i wąbrzeskiego. W Jabłonowie Pomorskim wprowadzono zakaz handlu drobiem na targowiskach.

- Zostało już wprowadzone odpowiednie oznakowanie, którym informujemy naszych mieszkańców oraz osoby przebywające na terenie miasta i gminy, o zagrożeniu. Na targowiskach, które odbywają się dwa razy w tygodniu na terenie miasta Jabłonowo Pomorskie, jest absolutny zakaz handlu jajkami oraz drobiem, zakazy dotyczą także hodowców gołębi. Za obszar zagrożony zjadliwą ptasią grypą uznano część terenu miasta i gminy Jabłonowa Pomorskiego, w skład którego wchodzą miejscowości: Adamowo, Budziszewo, Buk Pomorski, Jabłonowo - Zamek, Szczepanki oraz miasto Jabłonowo Pomorskie - mówił Przemysław Górski, burmistrz miasta i gminy Jabłonowo Pomorskie.

Na terenie zapowietrzonym m.in. właściciele drobiu muszą zadbać o to, aby nie był możliwy kontakt ptactwa z innym z sąsiednich gospodarstw lub z ptactwem dzikim. Obowiązkowe jest też stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego takich jak np. maty dezynfekujące.
Materiał Katarzyny Prętkowskiej (Popołudnie z nami)
Materiał Michała Zaręby - Jabłonowo Pomorskie z zakazem handlu drobiem na targowiskach
Mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz

Wiadomości lokalne

2021-01-24, godz. 22:04 Przychodnia Intercor: - Jesteśmy gotowi. Możemy szczepić! - Musieliśmy się zorganizować stosownie do wytycznych Ministerstwa Zdrowia - mówi Szymon Karwowski, prezes zarządu Centrum Medycznego Intercor. W poniedziałek ... » więcej 2021-01-24, godz. 16:02 Świętujemy 76. rocznicę wyzwolenia Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej Uroczystości upamiętniające wyzwolenie Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej rozpoczęły się w niedzielę 24 stycznia o godz. 10. Kwiaty w imieniu Miasta złoży ... » więcej 2021-01-24, godz. 14:02 Uwaga kierowcy będzie ślisko! Najbardziej w nocy i nad ranem [wideo] Przed oblodzeniem ostrzegają ponownie centra zarządzania kryzysowego w naszym regionie. » więcej 2021-01-24, godz. 12:01 Stracili wszystko w pożarze, podtruli się tlenkiem węgla. Można im pomóc - Nie tak miał się zacząć ten 2021 rok - tak o swojej sytuacji mówi 3-osobowa rodzina z Torunia, która w wyniku pożaru straciła cały dobytek życia. Barbara i ... » więcej 2021-01-24, godz. 09:14 Maltretowane dziecko czuje się lepiej. Ma trafić do rodziny zastępczej 3-miesięczny Remek, który ze złamaniami i oparzeniami ciała trafił do toruńskiego szpitala czuje się dobrze i prawdopodobnie jutro zostanie wypisany - przekaz ... » więcej 2021-01-23, godz. 18:12 Bydgoszcz. Groźny wypadek na ul. Inwalidów. Cztery osoby poszkodowane W sobotnie popołudnie (23.01.) doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych przy ul. Inwalidów. Cztery osoby pogotowie zabrało do szpitala. Trzeba będzie te ... » więcej 2021-01-23, godz. 15:21 Ochotnicy z Kujaw i Pomorza pomagają Słowakom walczyć z pandemią Grupa ochotników z Kujaw i Pomorza pomaga Słowakom w pobieraniu próbek do testów na obecność COVID - 19. Pracują w punktach stacjonarnych i mobilnych. Łącznie ... » więcej 2021-01-23, godz. 14:38 Pieką, grają, licytują - wszystko dla Celinki, która walczy o zdrowie i życie 23 stycznia przypadają pierwsze urodziny Celinki Andrzejewskiej z Szubina. Z tej okazji w szubińskiej bibliotece zorganizowano kiermasz dobroczynny, z którego ... » więcej 2021-01-23, godz. 13:39 - Nadal brakuje szczepionek dla osób z grupy O - alarmuje prezydent Ryszard Brejza - Rozpoczynają się szczepienia osób z „grupy pierwszej”, a wciąż brakuje szczepionek dla osób z „grupy zero”, do której zostali zakwalifikowani pracownicy MOP ... » więcej 2021-01-23, godz. 12:19 Historyczne grodzisko Goplan błyskawicznie zarasta. Leśnicy wytrwale je pielą Nadleśnictwo Miradz kontynuuje prace we wczesnośredniowiecznym grodzisku w Mietlicy nad Gopłem. Zaczęło się w 2011 roku od usuwania samosiejek. Zarastanie to ... » więcej
1234567