Sobota, 10 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Michała, Makarego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2021-01-04, 14:54 Redakcja/dobrcz.pl

Gmina Dobrcz bez budżetu na 2021 rok. Co to oznacza? Na razie brak inwestycji

Urząd Gminy w Dobrczu./fot. Kazimierz Mendlik/Wikipedia/archiwum
Urząd Gminy w Dobrczu./fot. Kazimierz Mendlik/Wikipedia/archiwum
Podczas XXVII Sesji Rady Gminy Dobrcz Klub Radnych Sołtysów i Niezależnych nie przyjął budżetu na rok 2021. Gmina ma realizować jedynie bieżące zobowiązania, dopóki budżet nie zostanie uchwalony, a jest na to czas do 31 marca.
- Należy podkreślić, iż tegoroczny budżet tworzony był wspólnie z sołtysami i radnymi. Dla potwierdzenia tych słów przedstawiam harmonogram prac nad budżetem 2021 roku - to fragment publikacji wójta Andrzeja Berdycha zamieszczonej na gminnym portalu.

Wójt podkreśla, że przed sesją wszelkie formalności zostały dopełnione, a propozycje budżetowe omówiono w szczegółach.

- 9 września 2020 roku miało miejsce spotkanie z sołtysami, którzy zgłaszali swoje propozycje do budżetu. Każda z propozycji została omówiona, zweryfikowana i z pośród nich wybrano do budżetu sprawy priorytetowe.

Do 30 września 2020 roku do Urzędu Gminy wpłynęły propozycje radnych, mieszkańców i ponownie sołtysów, które zostały zestawione i przedstawione Komisji Budżetu.

Komisja Budżetu odbyła dwa posiedzenia tj. w dniu 16 października i 27 października 2020 roku.

W ustawowym terminie tj. do 15 listopada 2020 roku Wójt Gminy Dobrcz przedstawił wypracowany projekt budżetu oraz Wieloletnią Prognozę Finansową Radnym oraz skierował do zaopiniowania do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy. Projekt Budżetu oraz Wieloletnia Prognoza Finansowa otrzymały pozytywną ocenę RIO.

Drodzy Mieszkańcy! Co to oznacza dla nas wszystkich nie przyjęcie budżetu przez Radę Gminy w terminie do 31 grudnia 2020 roku?

Oznacza to, że reguluje tylko i wyłącznie zobowiązania wynikające z działalności bieżącej.

Nie może natomiast zlecać ani podpisywać żadnych zobowiązań inwestycyjnych.

Nie możemy przystąpić do przygotowywania żadnej ważnej inwestycji dla gminy Dobrcz i jej Mieszkańców.

Wiadomym jest, że każdy proces inwestycyjny poprzedzony jest zorganizowaniem przetargu i wyłonieniem wykonawcy. Wszystkie te czynności należy wykonać w miesiącach zimowych aby wraz z wiosną przystąpić do procesu realizacji inwestycji. Niestety brak budżetu w styczniu oddala te działania i skazuje gminę Dobrcz na być może płacenie większych środków za realizację inwestycji firmom, które w miesiącach wiosennych mają już zapewniony front swoich robót.

Poniżej przedstawiam listę niektórych zadań, które w zaistniałej sytuacji Gmina nie może zlecić pomimo naszego przygotowania do podpisania umów na ich realizację.

Dokumentacje projektowe na:

Rozbudowę ulica Stawowej w Wudzynku
Rozbudowę ulicy Lipowej w Wudzynie
Rozbudowę ulicy Wodnej w Dobrczu
Rozbudowę ulicy Bursztynowej w Nekli
Przebudowę drogi gminnej Kotomierz- Trzebień
Przebudowę drogi gminnej ulica Długa w Kotomierzu polegająca na wykonaniu chodnika
Przebudowę ulicy Liliowej w miejscowości Linówiec
Przebudowę ulicy Jabłoniowej w Dobrczu
Przebudowę ulicy Jarzębinowej w Dobrczu
Przebudowę ulicy Szkolnej w Dobrczu
Przebudowę ulicy Sportowej i Rekreacyjnej w Dobrczu
Przebudowę ulicy Krótkiej w Aleksandrowie.
A także wykonanie oświetlenia drogowego w miejscowościach : Augustowo, Dobrcz ( ulica Orzechowa, Tatarakowa i Borównieńska), Stronno ( ulica Dębowa), Borówno (ulica Spacerowa), Kozielec, Włóki, Marcelewo, Trzebień.

Stanowisko radnych można poznać na profilu Głos Radnych Sołtysów i Niezależnych Gminy Dobrcz TUTAJ

Wiadomości lokalne

2021-04-10, godz. 19:39 Na pasie awaryjnym autostrady A1 zapalił się samochód Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy jadący autostradą A1 w okolicach miejscowości Grupa, gdzie zapaliło się auto. Ruch w kierunku Gdańska odbywał się ... » więcej 2021-04-10, godz. 16:13 Krew jest potrzebna zawsze. Leśnicy z regionu postanowili pomóc Kujawsko-pomorscy leśnicy oddawali w piątek (09.04.) krew, w ramach akcji 'Leśne osocze, leśna krew' organizowanej przez Lasy Państwowe we współpracy z Narodo ... » więcej 2021-04-10, godz. 14:40 Nie ma kolejnych zakażeń bakterią New Delhi w szpitalu w Ciechocinku Są już wyniki badań. W grupie ponad 20 pacjentów nie stwierdzono obecności patogenu New Delhi opornego na antybiotyki. Przypomnijmy, że wcześniej bakteria ta ... » więcej 2021-04-10, godz. 12:44 Mieszkańcy Torunia mogą dziś "Posadzić drzewo dla pokoleń" Na Barbarce czekają sadzonki różnych gatunków drzew przygotowane przez Lasy Państwowe. Rośliny rozdawane są bezpłatnie. Można po nie przychodzić do godz. 14:0 ... » więcej 2021-04-10, godz. 12:08 Po kontroli, NFZ upomniał szpital w Ciechocinku za szczepienie poza kolejnością Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny w Ciechocinku kilka miesięcy temu zaszczepił grupę naukowców UMK, w tym posła PiS Zbigniewa Girzyńskiego. NFZ ... » więcej 2021-04-10, godz. 10:56 Koronadane z 10 kwietnia: w kraju prawie 25 tys. zakażeń i 749 zgonów - Mamy 24 856 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - zawiadamia Ministerstwo Zdrowia z raporcie dobowym z 10 kwietnia. Nie żyje 749 osób. » więcej 2021-04-10, godz. 08:00 Obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej w kraju i w regionie - z obostrzeniami [zdjęcia] Msze święte, składanie wieńców - tak wyglądają uroczystości smoleńskie w całym kraju. Wieczorem TVP pokaże film przedstawiający wyniki pracy podkomisji smoleń ... » więcej 2021-04-09, godz. 21:00 Ważne dla ok. 700 mieszkańców gminy Strzelno: wody z kranu nadal nie wolno pić Jak już informowaliśmy, pod koniec marca Sanepid stwierdził w wodzie dostarczanej do mieszkań w kilku wsiach gminy Strzelno obecność bakterii grupy coli oraz ... » więcej 2021-04-09, godz. 20:15 Strażacy są zawsze na pierwszej linii frontu - nie tylko pożarniczego Strażakom bardzo szybko udało się opanować pożar trawy na Ludwikowie w Bydgoszczy. Ogień pojawił się w piątek (09.04.)przed 16.00, na skarpie wzdłuż torów kol ... » więcej 2021-04-09, godz. 18:31 Ledwo trzymali się na nogach. W tym stanie okradli sklep monopolowy Dwóch mężczyzn z Włocławka ukradło z jednego ze sklepów alkohol o wartości ok. tysiąca złotych. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. W momencie zatrzymani ... » więcej
1234567