Niedziela, 28 lutego 2021 r.   Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2020-11-17, 13:40 Polska Agencja Prasowa/inf. własne

Śledztwo ws. pożaru składowiska opon w Raciniewie

Z żywiołem walczyło ponad 60 zastępów straży. We wtorek nadal trwa dogaszanie pożaru. Fot. Beata Krzemińska
Z żywiołem walczyło ponad 60 zastępów straży. We wtorek nadal trwa dogaszanie pożaru. Fot. Beata Krzemińska
Prokuratura Rejonowa w Chełmnie bada sprawę pożaru składowiska opon w Raciniewie. Postępowanie prowadzone jest w kierunku sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. Policja zabezpieczyła monitoring.
Pożar na składowisku opon przeznaczonych do utylizacji wybuchł w piątek wieczorem. Opony były ułożone do wysokości 5 metrów. W czasie, gdy pożar był największy, płomienie sięgały kilkunastu metrów, a wielka chmura gęstego, duszącego dymu unosiła się nad okolicą. Z żywiołem walczyło ponad 60 zastępów straży. We wtorek nadal trwa dogaszanie pożaru.

P.o. Prokuratora Rejonowego w Chełmnie Grażyna Wiącek potwierdziła, że prowadzone jest w tej sprawie śledztwo.

- Otrzymaliśmy zawiadomienie od pełnomocnika firmy Ergum dotyczące sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. Mówiąc najoględniej — właściciel firmy prowadzącej składowisko czuje się w tej sprawie poszkodowany - podkreśliła szefowa chełmińskiej prokuratury.

Dodała, że analizowane jest przebieg wypadków, a policja zabezpieczyła wszelkie dostępne nagrania monitoringu, które mogą pomóc odtworzyć przebieg wypadków.

Wójt gminy Unisław Jakub Danielewicz informował w piątek, że spodziewał się możliwości takiej katastrofy w tym miejscu. Podkreślił, iż składowisko jest nielegalne w tym sensie, że od dawna zwracano uwagę na przekroczenie wszelkich limitów znajdujących się w zezwoleniu na prowadzenie takiej działalności.

Dodatkowo składujący opony przedsiębiorca był karany finansowo.

- Sprawy toczą się we właściwych organach. W czwartek złożyliśmy kolejne dokumenty do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, gdyż przedsiębiorca odwołał się od nałożonej przez nas kary 2,5 mln zł. W piątek w tym miejscu mamy pożar. To przypadek? - pytał Danielewicz.

Później w rozmowie z lokalnymi mediami wskazywał na fakt nagrania przez kamery monitoringu dwóch samochodów, które pojawiły się przy składowisku na minutę przed wybuchem pożaru.

Tymczasem dobiega końca trudna i długa akcja strażaków w Raciniewie. Na miejscu pozostały już tylko lokalne jednostki. Dziś działania Państwowej Straży Pożarnej zostaną zakończone. Do jutra na terenie akcji będą jeszcze czuwać strażacy-ochotnicy z Unisławia. Od piątku z pożarem składowiska opon walczyło kilkuset strażaków z całego regionu.

Właścicielem terenu jest firma Ergum z miejscowości Klucze w Małopolsce.

Wiadomości lokalne

2021-02-27, godz. 19:07 Platforma Obywatelska przedstawiła swoją „Receptę na kryzys” 5 proc. VAT dla poszkodowanych w pandemii branż, 10 tys. zł kwoty wolnej od podatku, odszkodowania dla firm, likwidacja tzw. podatku Belki, nowe przepisy obow ... » więcej 2021-02-27, godz. 16:48 Volkswagen passat wpadł do Noteci. Kierowca był pijany 28-latek, który w sobotę wjechał autem do Noteci w Ludwikowie, miał w wydychanym powietrzu dwa promile alkoholu. Wszystko wskazuje na to, że podróżował sam. S ... » więcej 2021-02-27, godz. 15:35 Siekierka prawie jak nowa, a ma ponad 3,4 tys. lat! Na rzadkie znalezisko natrafili członkowie grupy historyczno-eksploracyjnej „Weles” z Wielkiej Nieszawki. W Nadleśnictwie Cierpiszewo odnaleźli siekierkę tule ... » więcej 2021-02-27, godz. 13:55 Włocławski ratusz przejął budynek przy ul. Bojańczyka. Będą w nim wydziały urzędu miasta Hotel Ratuszowy we Włocławku należy już do miasta, a nie do komunalnej spółki „Baza”. W budynku przy ul. Bojańczyka zostaną ulokowane wydziały włocławskiego u ... » więcej 2021-02-27, godz. 12:35 Iwona Michałek przewodniczącą Konwencji Krajowej Porozumienia Podczas piątkowego posiedzenia zarządu Porozumienia Iwona Michałek została wybrana przewodniczącą Konwencji Krajowej partii - poinformował wicerzecznik Porozu ... » więcej 2021-02-27, godz. 10:48 Ponad 12 tys. zakażeń koronawirusem w Polsce, 708 na Pomorzu i Kujawach Badania laboratoryjne potwierdziły 12 100 nowych zakażeń koronawirusem. To o 561 chorych więcej niż w piątek i o 3 590 więcej niż tydzień temu - poinformowało ... » więcej 2021-02-27, godz. 10:22 Lodołamacze na Zbiorniku Włocławskim ponownie w akcji Na wiślany Zbiornik Włocławski ponownie wypłynęły w sobotę lodołamacze. Pracuje 7 jednostek, kierując się w górę rzeki. W Płocku poziom Wisły nieco wzrósł. Z ... » więcej 2021-02-26, godz. 21:13 Przed świętem Żołnierzy Wyklętych - porządki na ich toruńskich grobach [wideo] Wolontariusze Muzeum Wojskowego w Toruniu, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i pasjonaci historii spotkali się dziś (26.02.) na Cmentarzu św. Jerzego w Tor ... » więcej 2021-02-26, godz. 20:30 Mieli razem robić biznes przez Internet. Zamknęli w mieszkaniu i dręczyli Zarzut pozbawienia wolności człowieka ze szczególnym udręczeniem usłyszeli czterej mieszkańcy gminy Chełmża. Jak ustaliła toruńska policja - ofiara planowała ... » więcej 2021-02-26, godz. 18:42 Po 4 miesiącach przerwy, niepełnosprawni i seniorzy wrócą na zajęcia Wojewoda kujawsko-pomorski - mając na uwadze dobro uczestników tych placówek - uchylił swoją wcześniejszą decyzję o zawieszeniu działań. Od 1 marca mogą wróci ... » więcej
1234567