Piątek, 16 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2020-11-13, 19:05 Marcin Doliński/Maciej Wilkowski/Redakcja

Po pożarze składu opon wojewoda powołał sztab kryzysowy. Strażakom pomaga wojsko [wideo, relacje, zdjęcia]

Potworny pożar w Raciniewie koło Unisławia./fot. Marcin Doliński
Potworny pożar w Raciniewie koło Unisławia./fot. Marcin Doliński
Potworny pożar w Raciniewie koło Unisławia./fot. Marcin Doliński
Potworny pożar w Raciniewie koło Unisławia./fot. Marcin Doliński
Potworny pożar w Raciniewie koło Unisławia ./fot. Marcin Doliński
Potworny pożar w Raciniewie koło Unisławia ./fot. Marcin Doliński
Potworny pożar w Raciniewie koło Unisławia./fot. Marcin Doliński
Potworny pożar w Raciniewie koło Unisławia./fot. Marcin Doliński
Akcja gaśnicza w Raciniewie. Fot. Nadesłane
Akcja gaśnicza w Raciniewie. Fot. Nadesłane
Akcja gaśnicza w Raciniewie. Fot. Nadesłane
Akcja gaśnicza w Raciniewie. Fot. Nadesłane
Paliło się składowisko opon w Raciniewie koło Unisławia. W akcji brało udział 80 zastępów straży pożarnej z województwa, z kraju. W okolicznych zbiornikach skończyła się woda, trzeba było zbudować trzy magistrale, by dogaszać gumowe pogorzelisko.
Najnowsze informacje: wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz powołał sztab kryzysowy i pozostaje w stałym kontakcie z Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej, inspekcją ochrony środowiska, a także policją i wojskiem.

W sobotę (14.11.) rano PSP zgłosiła potrzebę użycia w akcji dogaszania sił i środków z zasobów wojska, w związku z czym Wojewoda skierował do Ministerstwa Obrony Narodowej dwa wnioski o użycie ciężkiego sprzętu. Wojsko już uruchomiło wsparcie.

Na miejsce akcji udał się Wicewojewoda Józef Ramlau oraz Komendant Wojewódzki PSP st, bryg. Jacek Kaczmarek, pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego urzędu wojewódzkiego, są także specjaliści z WIOŚ i PSP, którzy przy pomocy aparatury badają na bieżąco jakość powietrza. Okoliczni mieszkańcy zostali poinstruowani przez wójta gminy i policję o konieczności pozostania w domach.

– Można podejrzewać, że składowisko zostało podpalone, bo od jakiegoś czasu toczyło się postępowanie w sprawie nałożenia kar na właściciela, który działał niezgodnie z prawem. Przed chwilą dzwonił do mnie wiceminister środowiska, Jacek Ozdoba, który zapewnił mnie, że w poniedziałek będzie wnioskował do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, żeby osobiście nadzorował dochodzenie nad przyczynami tego pożaru – powiedział wójt gminy Jakub Danielewicz.

- Strażacy cały czas sprawdzają jakość powietrza w okolicy, a dzięki specjalistycznym systemom i sprzętowi wiedzą, czy chmura dymu jest szkodliwa i jak bardzo jest szkodliwa - mówi Polskiemu Radiu PiK rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP mł. bryg. Arkadiusz Piętak.

- Składowisko ma ok. 1,5 ha. Paliły się opony na obszarze ok. 700 m2. W sąsiedztwie znajdują się inne zakłady, m.in. dwie stolarnie, stacja benzynowa i zakład produkcji maseczek. Teren jest gęsto zabudowany. Obroniliśmy te budynki - mówi Arkadiusz Piętak

Akcja gaśnicza może potrwać kolejne kilkanaście godzin. Strażacy będą wspierani ciężkim pojazdami, które mają rozgarniać pogorzelisko.
Okoliczni mieszkańcy mówią o pożarze - relacja Marcina Dolińskiego
Co z powietrzem w okolicy miejsca pożaru? Mówi rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP mł. bryg. Arkadiusz Piętak
Udało się uratować pobliskie zakłady. Mówi rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP mł. bryg. Arkadiusz Piętak
O bieżącej sytuacji mówi wójt gminy Jakub Danielewicz
O bieżącej sytuacji mówi wójt gminy Jakub Danielewicz
Pierwsze chwile po wybuchu pożaru - mówi Tomasz Guzek, oficer prasowy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmnie
Po pożarze składowiska opon w Raciniewie koło Unisławia./wideo: Marcin Doliński
Akcja gaśnicza w Raciniewie koło Unisławia. Wideo: Bydgoszcz998
Akcja gaśnicza w Raciniewie koło Unisławia. Wideo: Bydgoszcz998

Wiadomości lokalne

2021-04-16, godz. 13:22 Sztuczne jezioro na bazie naturalnej rzeczki. W Bedlenkach powstała wodna oaza Zbiornik ma 23 tysiące metrów kwadratowych i leży na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa Będzie nie tylko przepiękną oazą dla zwierząt, ale również zapasem wody dla ... » więcej 2021-04-16, godz. 11:30 Trwa Narodowy Spis Powszechny. Uwaga na oszustów podających się za rachmistrzów! Od początku kwietnia trwa w całym kraju Narodowy Spis Powszechny. Jego obowiązkową formą jest samospis internetowy, a uzupełniającą spis przez telefon. Zanim ... » więcej 2021-04-16, godz. 10:13 Potrzebna pomoc dla Białorusinów, którzy w Bydgoszczy znaleźli schronienie Trwa zbiórka na wyposażenie mieszkań dla uchodźców z Białorusi zaproszonych do Bydgoszczy. W marcu bydgoska Rada Miasta zgodziła się na pomoc rodzinom zza wsc ... » więcej 2021-04-16, godz. 07:53 Złapać oddech? Ważne, by go zatrzymać, wydłużyć. Po prostu to ćwiczyć! Skutki zakażenia koronawirusem są często długofalowe, niekiedy bywa potrzebna żmudna rehabilitacja. Bydgoskie Centrum Pulmunologii na różne sposoby pomaga pac ... » więcej 2021-04-16, godz. 06:45 Na nowej Kujawskiej kierowcy muszą być czujni. W piątek (16.04.) kolejna zmiana W piątek (16 kwietnia) w godzinach popołudniowych otwarta zostanie zachodnia jezdnia ulicy Kujawskiej pomiędzy rondem Bernardyńskim a Kujawskim. » więcej 2021-04-15, godz. 19:54 Spłonął mobilny punkt pobrań we Włocławku. Detektyw Rutkowski w akcji Włocławska policja prowadzi dochodzenie w sprawie podpalenia mobilnego punktu testów na koronawirusa. Kontener spłonął we wtorek (13.04.) w nocy przy ul. Bron ... » więcej 2021-04-15, godz. 19:00 W regionie powstaną duże populacyjne punkty szczepień. Jeden w Fordonie 1732 osoby w szpitalach i 178 pod respiratorem - województwo kujawsko-pomorskie znajduje się na szczycie trzeciej fali koronawirusa. Wkrótce w regonie powstan ... » więcej 2021-04-15, godz. 17:11 Jego zadaniem był odbiór pieniędzy od oszukanej „na policjanta". Jest w areszcie Sąd aresztował wrocławianina, który odebrał ponad 30 tys. zł od mieszkanki Barcina (powiat żniński), oszukanej metodą „na policjanta'. » więcej 2021-04-15, godz. 16:05 Szpital im. Biziela będzie rozbudowywany. Prace wykona firma Alstal Umowa na wykonanie prac została dziś (15.04.) podpisana. Szpital Uniwersytecki nr 2 w Bydgoszczy zyska nowoczesny budynek z lądowiskiem dla śmigłowców LPR na ... » więcej 2021-04-15, godz. 15:10 Lekarze i pielęgniarki ciągle potrzebni! Marszałek regionu ponawia swój apel - Choć sytuacja epidemiczna nieco się poprawia, nadal istnieje zagrożenie deficytu personelu medycznego przy łóżkach chorych - przypomina marszałek Piotr Całb ... » więcej
1234567