Czwartek, 04 marca 2021 r.   Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Noc mroźna, z opadami śniegu. Możliwe oblodzenia
Noc mroźna, z opadami śniegu. Możliwe oblodzenia
Noc mroźna, z opadami śniegu. Możliwe oblodzenia
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-11-12, 08:04 Redakcja na podst. dra Pawła Rajewskiego

Przechorowałeś COVID-19? Oddaj osocze i pomóż innym! [informatory dla ozdrowieńców i chorych]

Leczenie osoczem ozdrowieńców z COVID-19 jest jednym z podstawowych elementów postępowania u pacjentów w stadium pełnoobjawoym COVID-19 i znajduje się w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Fot. Archiwum
Leczenie osoczem ozdrowieńców z COVID-19 jest jednym z podstawowych elementów postępowania u pacjentów w stadium pełnoobjawoym COVID-19 i znajduje się w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Fot. Archiwum
Leczenie osoczem ozdrowieńców z COVID-19 jest jednym z podstawowych elementów postępowania u pacjentów w stadium pełnoobjawoym COVID-19 i znajduje się w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Grafika nadesłana
Leczenie osoczem ozdrowieńców z COVID-19 jest jednym z podstawowych elementów postępowania u pacjentów w stadium pełnoobjawoym COVID-19 i znajduje się w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Grafika nadesłana
Leczenie osoczem ozdrowieńców z COVID-19 jest jednym z podstawowych elementów postępowania u pacjentów w stadium pełnoobjawoym COVID-19 i znajduje się w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
Powinno być stosowane u większości chorych z nasilonymi objawami klinicznymi - przedłużającą się gorączką czy nasilonym kaszlem i u wszystkich chorych z cechami śródmiąższowego zapalenia płuc i obniżoną saturacją krwi. Ważne jest podanie go na wczesnym etapie choroby, bowiem w stanie ciężkim czy krytycznym, w sytuacji niewydolności oddechowej wymagającej respiratoterapii czy pobytu w oddziale intensywnej opieki medycznej chorzy nie odnoszą wymiernych korzyści z podania osocza.

Jest to szczególnie ważne, bo nadal nie mamy leku przyczynowego, antySARS-CoV-2 i osocze ozdrowieńców z COVID-19 w istotny sposób może wpływać na przebieg choroby, skracać czas jej trwania i zmniejszać ryzyko ciężkiego przebiegu. Stosujemy także w zależności od nasilenia objawów klinicznych i stadium choroby: remdesivir, toclizumab, deksamethazon, heparynę drobnocząsteczkową, tlenoterapię.

Niestety z uwagi na dynamiczny rozwój epidemii, znaczący wzrost nowych zakażeń SARS-CoV-2 wymagających hospitalizacji, osocza ozdrowieńców zaczyna brakować, a tak jak jeszcze raz podkreślę podanie osocza jest z jedną z podstaw terapii u tych pacjentów.

Osocza nie da się wyprodukować. Stąd tak ważny jest apel do ozdrowieńców z COVID-19, żeby zgłaszali się do Regionalnych Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i oddawali osocze, jedna ich prosta decyzja może uratować wiele osób.

Ozdrowieńcem jest każda osoba po przebytym COVID-19, czyli osoba u której stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 bez względu na to czy było to zakażenie objawowe, skąpoobjawowe czy pełnoobjawowe, po okresie izolacji, który wynosi dla pacjentów bezobjawowych – 10 dni, dla pacjentów z objawami klinicznymi – 13 dni – z czego 3 ostatnie dni muszą być bez żadnych symptomów choroby oraz 20 dni w przypadku osób z obniżoną odpornością np. chorzy dializowani czy z chorobami hemato-onkologicznym – po tym czasie pacjentów uważa się za osoby niezakaźne, czyli ozdrowieńców.

Są to również osoby, które nie wiedzą czy były chore, bo nie miały żadnych objawów choroby, ale u których stwierdza się w krwi przeciwciała antySARS-CoV-2 w klasie IgG

Więc osocze może oddać prawie każda osoba, która przechorowała COVID-19, została uznana za zdrową lub przeszła bezobjawowe zakażenie, które zostało potwierdzone testami i przede wszystkim czuje się zdrowa.

Ozdrowieńcy muszą być w przedziale wiekowym pomiędzy 18 a 65 lat i ważyć przynajmniej 50 kg. Nie powinni chorować na choroby przewlekle - dopuszczalne nadciśnienie tętnicze.

Również osoby, które uprzednio otrzymały transfuzje krwi i kobiety, które były w przeszłości w ciąży mogą zgłaszać się do RCKiK, ale będą poddani dodatkowo badaniom na obecność p/ciał antyHLA, gdy nie stwierdzi się ich obecności ich osocze będzie mogło być pobrane i wykorzystane do leczenia pacjentów z COVID-19.

Dawcą można zostać, jeśli minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji, jeśli mówimy o osobach, które koronawirusa przeszły bezobjawowo.

Należy zgłosić się Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Pobranie osocza od ozdrowieńców jest procedurą bezpieczną, bez obaw, że wpłynie to negatywnie na zdrowie ozdrowieńca czy ulegnie on powtórnemu zakażeniu lub zakażeniu innymi wirusami krwiopochodnymi. Jeśli miano przeciwciał antySARS-CoV-2 IgG jest wysokie, ozdrowieniec może oddać osocze kilkukrotnie w odpowiednich przedziałach czasu, najczęściej w odstępie tygodnia.

Osocze pobierane jest metodą plazmafarezy, w czasie której krew z żyły rozdzielana jest na osocze, a pozostałe składniki krwi powracają do tej samej żyły. Cała operacja trwa około 40 minut. Jednorazowo pobierane jest do 650 ml osocza. Następnie się je dzieli na mniejsze dawki i mrozi. Oznaczany jest poziom przeciwciał anty SARS-CoV-2 i w zależności od jego poziomu podaje się pacjentom 200-400 ml osocza ozdrowieńców. Osocze dobiera się zgodnie z grupami krwi w zakresie ABO

KONTAKT DO ODDZIAŁÓW REGIONALNEGO CENTRUM KRWIODAWSTWA

Bydgoszcz - tel. 52 3221873
Toruń - 570 587 214
Brodnica - 56 493 19 83
Grudziądz - 56 642 34 46
Inowrocław - 52 354 53 28
Włocławek - 54 234 69 59


WYMAZY - LISTA PUNKTÓW W REGIONIE

KORONAWIRUS - TELEFONY, ADRESY

INFORMACJE DLA DAWCÓW OSOCZA


Wiadomości lokalne

2021-03-04, godz. 20:13 Taśmy Collegium Medicum UMK: uczelnia zawiesiła profesora Prof. Michał Szpinda, którego słychać w słynnym nagraniu ujawnionym przez studentów CM UMK, został zawieszony w pełnieniu funkcji Koordynatora przedmiotu anat ... » więcej 2021-03-04, godz. 19:16 Szczyt ignorancji czy zuchwałość? Zażył narkotyki i pojechał na policję Mieszkaniec powiatu bydgoskiego stawił się na policyjne przesłuchanie będąc pod wpływem amfetaminy, a przyjechał na komendę samochodem, mimo, że miał zakaz ki ... » więcej 2021-03-04, godz. 18:21 Stu mieszkańców Włocławka może dostać dopłatę do wymiany ogrzewania Włocławianie już mogą składać wnioski o dofinansowanie do wymiany starych pieców. W tym roku Urząd Miasta przeznaczył na ten cel 400 tys. zł, czyli dwa razy w ... » więcej 2021-03-04, godz. 16:16 W trudnym terenie karetka nie dojedzie, a motoambulans tak. Pierwszy w Toruniu! Toruń ma pierwszy motoambulans. Motocykl kosztował 230 tys. zł i został zakupiony ze środków budżetu obywatelskiego na wniosek jednego z mieszkańców.  » więcej 2021-03-04, godz. 14:38 Dwa nowoczesne budynki dla policji. Budują nową komendę w Rypinie [zdjęcia] Nowe budynki Komendy Powiatowej Policji powstają w Rypinie. Budową idzie pełną parą. » więcej 2021-03-04, godz. 13:49 To on założył piękne miasto Bydgoszcz. Imieniny króla Kazimierza Wielkiego [wideo] Bydgoszcz świętuje imieniny króla Kazimierza Wielkiego, założyciela grodu nad Brdą. W tym roku - z powodu pandemii - nie tak uroczyście, jak  w poprzednich la ... » więcej 2021-03-04, godz. 12:51 Specjalna komisja na UMK. Po dyskusji, że zbyt wielu studentów zdaje egzaminy - Nasza reakcja była błyskawiczna. Wyjaśniamy,  co stało się w Collegium Medicum w Bydgoszczy- powiedział Polskiemu Radiu PiK rektor UMK prof. Andrzej Sokala.  » więcej 2021-03-04, godz. 12:08 Kilkuset chorych w szpitalach więcej, 117 respiratorów zajętych. Trzecia fala w regionie 1067 chorych na COVID-19 przebywa obecnie w kujawsko-pomorskich szpitalach. Na 156 respiratorów 117 jest zajętych. Coraz częściej ciężko chorują także osoby m ... » więcej 2021-03-04, godz. 11:29 Posłowie z naszego regionu w Radzie Doradców Politycznych Premiera Posłowie Piotr Król i Bartosz Kownacki -  parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z naszego regionu - zostali powołani na doradców politycznych przy Prezesie ... » więcej 2021-03-04, godz. 07:50 Coraz więcej śmieci w gminach powiatu sępoleńskiego. Kto je ma przetwarzać? Sępólno, Więcbork, Kamień i Sośno - chcą mieć własny RIPOK, czyli Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Najbliższa, w Bladowie koło Tucholi ... » więcej
1234567