Wtorek, 18 maja 2021 r.   Imieniny: Eryka, Feliksa, Jana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-11-12, 08:04 Redakcja na podst. dra Pawła Rajewskiego

Przechorowałeś COVID-19? Oddaj osocze i pomóż innym! [informatory dla ozdrowieńców i chorych]

Leczenie osoczem ozdrowieńców z COVID-19 jest jednym z podstawowych elementów postępowania u pacjentów w stadium pełnoobjawoym COVID-19 i znajduje się w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Fot. Archiwum
Leczenie osoczem ozdrowieńców z COVID-19 jest jednym z podstawowych elementów postępowania u pacjentów w stadium pełnoobjawoym COVID-19 i znajduje się w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Fot. Archiwum
Leczenie osoczem ozdrowieńców z COVID-19 jest jednym z podstawowych elementów postępowania u pacjentów w stadium pełnoobjawoym COVID-19 i znajduje się w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Grafika nadesłana
Leczenie osoczem ozdrowieńców z COVID-19 jest jednym z podstawowych elementów postępowania u pacjentów w stadium pełnoobjawoym COVID-19 i znajduje się w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Grafika nadesłana
Leczenie osoczem ozdrowieńców z COVID-19 jest jednym z podstawowych elementów postępowania u pacjentów w stadium pełnoobjawoym COVID-19 i znajduje się w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
Powinno być stosowane u większości chorych z nasilonymi objawami klinicznymi - przedłużającą się gorączką czy nasilonym kaszlem i u wszystkich chorych z cechami śródmiąższowego zapalenia płuc i obniżoną saturacją krwi. Ważne jest podanie go na wczesnym etapie choroby, bowiem w stanie ciężkim czy krytycznym, w sytuacji niewydolności oddechowej wymagającej respiratoterapii czy pobytu w oddziale intensywnej opieki medycznej chorzy nie odnoszą wymiernych korzyści z podania osocza.

Jest to szczególnie ważne, bo nadal nie mamy leku przyczynowego, antySARS-CoV-2 i osocze ozdrowieńców z COVID-19 w istotny sposób może wpływać na przebieg choroby, skracać czas jej trwania i zmniejszać ryzyko ciężkiego przebiegu. Stosujemy także w zależności od nasilenia objawów klinicznych i stadium choroby: remdesivir, toclizumab, deksamethazon, heparynę drobnocząsteczkową, tlenoterapię.

Niestety z uwagi na dynamiczny rozwój epidemii, znaczący wzrost nowych zakażeń SARS-CoV-2 wymagających hospitalizacji, osocza ozdrowieńców zaczyna brakować, a tak jak jeszcze raz podkreślę podanie osocza jest z jedną z podstaw terapii u tych pacjentów.

Osocza nie da się wyprodukować. Stąd tak ważny jest apel do ozdrowieńców z COVID-19, żeby zgłaszali się do Regionalnych Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i oddawali osocze, jedna ich prosta decyzja może uratować wiele osób.

Ozdrowieńcem jest każda osoba po przebytym COVID-19, czyli osoba u której stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 bez względu na to czy było to zakażenie objawowe, skąpoobjawowe czy pełnoobjawowe, po okresie izolacji, który wynosi dla pacjentów bezobjawowych – 10 dni, dla pacjentów z objawami klinicznymi – 13 dni – z czego 3 ostatnie dni muszą być bez żadnych symptomów choroby oraz 20 dni w przypadku osób z obniżoną odpornością np. chorzy dializowani czy z chorobami hemato-onkologicznym – po tym czasie pacjentów uważa się za osoby niezakaźne, czyli ozdrowieńców.

Są to również osoby, które nie wiedzą czy były chore, bo nie miały żadnych objawów choroby, ale u których stwierdza się w krwi przeciwciała antySARS-CoV-2 w klasie IgG

Więc osocze może oddać prawie każda osoba, która przechorowała COVID-19, została uznana za zdrową lub przeszła bezobjawowe zakażenie, które zostało potwierdzone testami i przede wszystkim czuje się zdrowa.

Ozdrowieńcy muszą być w przedziale wiekowym pomiędzy 18 a 65 lat i ważyć przynajmniej 50 kg. Nie powinni chorować na choroby przewlekle - dopuszczalne nadciśnienie tętnicze.

Również osoby, które uprzednio otrzymały transfuzje krwi i kobiety, które były w przeszłości w ciąży mogą zgłaszać się do RCKiK, ale będą poddani dodatkowo badaniom na obecność p/ciał antyHLA, gdy nie stwierdzi się ich obecności ich osocze będzie mogło być pobrane i wykorzystane do leczenia pacjentów z COVID-19.

Dawcą można zostać, jeśli minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji, jeśli mówimy o osobach, które koronawirusa przeszły bezobjawowo.

Należy zgłosić się Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Pobranie osocza od ozdrowieńców jest procedurą bezpieczną, bez obaw, że wpłynie to negatywnie na zdrowie ozdrowieńca czy ulegnie on powtórnemu zakażeniu lub zakażeniu innymi wirusami krwiopochodnymi. Jeśli miano przeciwciał antySARS-CoV-2 IgG jest wysokie, ozdrowieniec może oddać osocze kilkukrotnie w odpowiednich przedziałach czasu, najczęściej w odstępie tygodnia.

Osocze pobierane jest metodą plazmafarezy, w czasie której krew z żyły rozdzielana jest na osocze, a pozostałe składniki krwi powracają do tej samej żyły. Cała operacja trwa około 40 minut. Jednorazowo pobierane jest do 650 ml osocza. Następnie się je dzieli na mniejsze dawki i mrozi. Oznaczany jest poziom przeciwciał anty SARS-CoV-2 i w zależności od jego poziomu podaje się pacjentom 200-400 ml osocza ozdrowieńców. Osocze dobiera się zgodnie z grupami krwi w zakresie ABO

KONTAKT DO ODDZIAŁÓW REGIONALNEGO CENTRUM KRWIODAWSTWA

Bydgoszcz - tel. 52 3221873
Toruń - 570 587 214
Brodnica - 56 493 19 83
Grudziądz - 56 642 34 46
Inowrocław - 52 354 53 28
Włocławek - 54 234 69 59


WYMAZY - LISTA PUNKTÓW W REGIONIE

KORONAWIRUS - TELEFONY, ADRESY

INFORMACJE DLA DAWCÓW OSOCZA


Wiadomości lokalne

2021-05-18, godz. 16:36 Która inwestycja zdobędzie najwięcej głosów? Zostały trzy dni na głosowanie 15 tysięcy bydgoszczan wzięło dotąd udział w konsultacjach społecznych dotyczących inwestycji w mieście. Od 22 marca głosujący oddali 40 tysięcy głosów wskazu ... » więcej 2021-05-18, godz. 15:35 Fałszywe SMS-y, włamania na konto i kradzież pieniędzy Policjanci zatrzymali w Bydgoszczy jednego z członków grupy wyłudzających dane do kont bankowych. Obywatel Ukrainy został tymczasowo aresztowany. » więcej 2021-05-18, godz. 14:25 Nowy zastępca prezydenta Grudziądza zajmie się edukacją i polityką społ. Róża Lewandowska została nowym zastępcą prezydenta Grudziądza. Przez ostatnich kilkanaście lat była prezesem grudziądzkiego oddziału Związku Nauczycielstwa Po ... » więcej 2021-05-18, godz. 13:35 Debata online. Zapraszają mieszkańcy Bydgoskiego Przedmieścia w Toruniu Mieszkańcy Bydgoskiego Przedmieścia w Toruniu nie składają broni w walce o przyjazne ulice na ich osiedlu. Przypomnijmy, niedawno zaprotestowali przeciwko pla ... » więcej 2021-05-18, godz. 07:51 Marszałek Piotr Całbecki: - Ten pomnik symbolizuje nasze wołanie o pokój Zginęli za wiarę i Ojczyznę. W Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 w Toruniu, uroczyście odsłonięto pomnik ku czci zamordowanych księży, zakonników or ... » więcej 2021-05-17, godz. 18:13 Kapitalny remont szpitala psychiatrycznego w Świeciu. Od dachu, po piwnice Największy i najstarszy budynek Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu nad Wisłą przejdzie generalny remont. Modernizacja obejmie ... » więcej 2021-05-17, godz. 17:20 Ksiądz Rafał K. przed sądem: odmówił zeznań, nie przyznał się do winy Przed bydgoskim sądem rozpoczął się proces księdza Rafała K. Kapłan oskarżony o molestowanie nastolatków stawił się w sądzie i wysłuchał aktu oskarżenia. Sam ... » więcej 2021-05-17, godz. 15:41 System głośnomówiący, przyciski z alfabetem Braille’a. Starostwo ma nową windę Budynek Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W siedzibie głównej zamontowano windę. » więcej 2021-05-17, godz. 15:19 Nie miała nic do jedzenia, była wycieńczona. Policjant uratował 81-latkę Dzielnicowy z Rypina mł. asp. Dawid Kuciński, podczas obchodu swojego rejonu, zainteresował się losem starszej kobiety, której od dłuższego czasu nie widział. ... » więcej 2021-05-17, godz. 12:30 Zbudował Centrum Onkologii w Bydgoszczy, teraz jest patronem ronda Imię doktora Jacka Śniegockiego, nestora bydgoskiej onkologii, nosi od poniedziałku rondo u zbiegu ulicy dr Izabeli Romanowskiej i Matki Teresy z Kalkuty w By ... » więcej
1234567