Niedziela, 17 stycznia 2021 r.   Imieniny: Antoniego, Rościsława, Jana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2020-11-05, 19:06 Polska Agencja Prasowa

Prawomocny wyrok za ojcobójstwo. Grzegorz Cz. skazany na 12 lat więzienia

Sędzia Dorota Wróblewska podczas ogłoszenia wyroku w procesie odwoławczym Grzegorza Cz. - oskarżonego o zabójstwo ojca oraz usiłowanie zabójstwa matki i brata. Fot. PAP/Adam Warżawa
Sędzia Dorota Wróblewska podczas ogłoszenia wyroku w procesie odwoławczym Grzegorza Cz. - oskarżonego o zabójstwo ojca oraz usiłowanie zabójstwa matki i brata. Fot. PAP/Adam Warżawa
Na 12 lat więzienia Sąd Apelacyjny w Gdańsku skazał w czwartek 53-letniego Grzegorza Cz., oskarżonego o zabójstwo metalowym prętem ojca oraz usiłowanie pozbawienia życia matki i brata. Do tragedii doszło w 2018 r. we wsi koło Brodnicy.
Sąd utrzymał tym samym w mocy wyrok sądu niższej instancji. Jedyną zmianą, jakiej dokonał jest podwyższenie o kilkadziesiąt tysięcy złotych zadośćuczynienia dla czterech osób, pokrzywdzonych i ich bliskich. Łącznie będzie musiał im zapłacić 130 tys. zł.

Wyrok jest prawomocny.

W październiku 2019 r. Sąd Okręgowy w Toruniu skazał Grzegorza Cz., oskarżonego o zabójstwo 82-letniego ojca oraz próbę pozbawienia życia matki i brata, na 12 lat więzienia. Od wyroku odwołały się wszystkie strony procesu: prokurator, obrońca oraz oskarżyciel posiłkowy reprezentujący pokrzywdzonych.

Obrońca wniósł, aby sąd zmienił kwalifikację karną z zabójstwa na nieumyślne spowodowanie śmierci, zagrożone karą od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia, a w przypadku czynów dotyczących matki i brata na usiłowanie uszkodzenia ciała. Prokuratura wraz z oskarżycielem posiłkowym domagali się dla oskarżonego 25 lat więzienia.

W uzasadnieniu wyroku Sąd Apelacyjny podkreślił, że nie była to zbrodnia w afekcie.

- Nie była ona dokonana pod wpływem silnego wzburzenia usprawiedliwionego okolicznościami – powiedziała sędzia Marta Urbańska.

Sąd przyznał, że w chwili popełnienia przestępstwa Grzegorz Cz. miał znacznie ograniczoną poczytalność.

- To tragiczne zdarzenie było zdeterminowane stanem psychicznym Grzegorza Cz. Nie było to działanie odruchowe. W dniu zdarzenia doszło do eskalacji emocji u oskarżonego, ale wynikała ona z błędnego przyjęcia przez niego, że doszło do sądowego zabrania mu gospodarstwa, wcześniej podarowanego przez rodziców. I minęło trochę czasu do momentu, kiedy z tą informacją się oswoił. Wyszedł na podwórko i zobaczył ojca. Wziął do ręki narzędzie zbrodni i zaatakował ojca - mówiła sędzia Urbańska.

Według sądu, w tle zbrodni był wieloletni spór o majątek rolny między Grzegorzem Cz. a jego rodzicami i bratem, a w konflikcie tym winne były obie strony.

Sąd przypomniał, że już wcześniej oskarżony bywał agresywny, zaatakował m.in. niebezpiecznym narzędziem brata.

Sąd przyznał jednocześnie, że Grzegorz Cz. jest przez swoją najbliższą rodzinę postrzegany jako bardzo dobry mąż i ojciec. Jako dobrego gospodarza oceniali go też sąsiedzi.

- Z drugiej strony wyrok uwzględnia ogrom tragedii, jaka się zdarzyła. Bo przecież ojcobójstwo jest traktowane jako zbrodnia odrażająca. Sposób, w jaki pokrzywdzony został pobawiony życia, był straszny. Dlatego, że 82-letni mężczyzna został zaatakowany od tyłu, gdy był zupełnie bezbronny. A gdy ojciec upadł oskarżony ponowił cios - podkreślił sąd.

Do rodzinnej tragedii doszło 20 czerwca 2018 r. w jednej ze wsi w gminie Brodnica.

Jak ustaliła prokuratura, Grzegorz Cz. uderzył dwukrotnie w głowę metalowym prętem 82-letniego ojca. Następnie rzucił się na wychodzącą z łazienki matkę, która doznała ciężkich obrażeń. Na końcu mężczyzna rzucił się z łomem na brata, który zdążył jednak uciec i zamknąć się w pokoju. Po ataku na swoich bliskich Grzegorz Cz. próbował się powiesić. Jego ojciec zmarł w szpitalu po kilku tygodniach od ataku.
Brodnica

Wiadomości lokalne

2021-01-16, godz. 21:30 Sześć ofert na opracowanie studium obwodnicy Lipna Sześć biur projektowych złożyło oferty na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla obwodnicy ... » więcej 2021-01-16, godz. 18:05 Nowy sprzęt trafił do grudziądzkich strażaków z OSP Nowoczesny sprzęt otrzymali strażacy ochotnicy z Grudziądza. Samorząd kupił ratownikom m.in. kamery termowizyjne, nosze czy pojemniki z gazem. » więcej 2021-01-16, godz. 15:26 Wypadek w Szpetalu Górnym koło Włocławka. 2 osoby ranne Dwa samochody osobowe zderzyły się na drodze krajowej nr 67 w Szpetalu Górnym koło Włocławka. Dwie osoby zostały ranne - poinformował dyżurny oddziału GDDKiA ... » więcej 2021-01-16, godz. 09:30 Kryminały, sensacja i literatura obyczajowa. Co się czyta w Lubiczu? Początek roku to również czas podsumowań, raportów, liczenia zysków i strat. Tych ostatnich, niestety, za rok 2020 będzie więcej. Dobrze natomiast ma się czyt ... » więcej 2021-01-16, godz. 07:45 Mały domek już jest, ale będzie większy, prawdziwy, dla bezdomnych Już nie ze stolików ustawionych przy schodach do kościoła, ale z drewnianego domku, wydaje się posiłki ubogim, a chodzi o posiłki z kuchni bydgoskiej Bazyliki ... » więcej 2021-01-15, godz. 21:20 Kujawsko-Pomorskie: ponad 22 tysiące osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi 22 101 osób zaszczepiono dotąd w woj. kujawsko-pomorskim przeciw COVID-19. W szpitalu koordynującym walkę z epidemią koronawirusa w regionie - lecznicy w Grud ... » więcej 2021-01-15, godz. 20:35 Mróz to zagrożenie dla osób bezdomnych. Apel służb, informator o noclegowniach Utrzymujące się trudne warunki atmosferyczne mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia osób bezdomnych. Z myślą o bezpieczeństwie osób, ... » więcej 2021-01-15, godz. 19:25 W każdej kujawsko-pomorskiej gminie infolinia na temat szczepień W każdej gminie województwa kujawsko-pomorskiego zostały uruchomione infolinie, pod którymi można uzyskać informacje związane z procedurą szczepień przeciw CO ... » więcej 2021-01-15, godz. 18:35 Lewica chce odwołania marszałka województwa. Wniosek raczej bez szans Bydgoscy działacze Lewicy Razem zaapelowali do radnych województwa kujawsko-pomorskiego o odwołanie marszałka Piotra Całbeckiego. Ich zdaniem marszałek likwid ... » więcej 2021-01-15, godz. 15:36 Jest wyrok sądu. Radość w Gorzycach! Szkoła zostaje! Wypowiedzenie umowy użyczenia budynku Niepublicznej Szkole Podstawowej w Gorzycach przez burmistrza Żnina przed końcem umowy, było niezgodne z prawem - orzekł ... » więcej
1234567