Środa, 03 marca 2021 r.   Imieniny: Maryny, Kunegundy, Tycjana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2020-11-05, 13:00 Magda Jasińska/Redakcja

Dr Rajewski: - Coraz bliżej niebezpiecznej granicy 30 tys. zakażeń

Dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych./fot. Facebook
Dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych./fot. Facebook
- Obecnie pacjenci z Covid - 19 chorują dużo poważniej, niż ci z wiosennego ataku koronawirusa. Potrzebujemy więcej miejsc, leków, tlenu, respiratorów. System może tego nie wytrzymać - mówi dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant z dziedziny chorób zakaźnych w rozmowie z Magdą Jasińską.
Magda Jasińska: Stało się. Mamy prawdziwy lockdown, mamy nowe zaostrzenia od soboty. Pana zdaniem, te zaostrzenia są wcelowane w punkt, czyli mogą zatrzymać wzrost zakażeń?

Dr Paweł Rajewski: Oczywiście, że mogą, ale pamiętajmy, że nie mamy jeszcze prawdziwego lockdownu, tylko częściowy lockdown. Nie jesteśmy zamrożeni w domach, jedynie część gałęzi gospodarki stanęła. Stało się to, o co postulowałem od dawna, czyli szkoły, dzieci z klas I- III, które są bardzo ważne, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się koronawirusa, przeszły na naukę zdalną. Nie była dla mnie zrozumiała decyzja o nauce zdalnej czy hybrydowej wprowadzona od IV klasy, podczas gdy młodsze dzieci chodziły do szkoły. Wracając do obostrzeń - mają spowodować zmniejszenie liczby nowych przypadków.

Zbliżamy się do niebezpiecznej granicy 30 tys. zakażeń na dobę, zakażeń objawowych - bo o takich mówię, bo my takich pacjentów testujemy - z objawami klinicznymi. Natomiast tych zakażeń bezobjawowych jest kilka razy więcej, podejrzewam, że nawet 10 razy więcej.

Większość z pacjentów wymaga hospitalizacji, a niestety, przy magicznej liczbie 30 tysięcy służba zdrowia w Polsce może tego nie wytrzymać, może po prostu zabraknąć miejsc. Jesienią mamy pacjentów dużo poważniej chorych, niż to było na wiosnę: wymagają podawania tlenu, osocza, leków, wspomagania respiratorami. Przeciętny czas hospitalizacji pacjenta z Covid - 19 w stadium II czy III, wynosi około 10 dni. Te łóżka nie rotują zatem tak szybko (...).

Więcej w materiale Magdy Jasińskiej.
Mówi dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant d.s. chorób zakaźnych

Wiadomości lokalne

2021-03-03, godz. 21:00 Prof. Jan Kopcewicz, były rektor UMK, nie współpracował z SB - uznał sąd To już koniec sprawy prof. Kopcewicza. Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratora w sprawie wcześniejszych rozstrzygnięć w tej sprawie. » więcej 2021-03-03, godz. 19:47 Policjant z Bydgoszczy już 18 razy oddał osocze! I wciąż ma dużo przeciwciał Funkcjonariusz z Błonia to najprawdopodobniej rekordzista w oddawaniu osocza chorym na koronawirusa. Z jego daru przygotowano już 54 dawki leczniczego prepara ... » więcej 2021-03-03, godz. 17:15 Zabytkowy pałacyk nad Gopłem gotowy. Wkrótce przeprowadzka Nadgoplański Park Tysiąclecia jeszcze w tym miesiącu przeprowadzi się do nowej siedziby. Właśnie zakończyła się adaptacja i rozbudowa przeznaczonego na nią za ... » więcej 2021-03-03, godz. 16:16 Statystyczny torunianin ma ponad 5 tys. zł miejskiego długu Toruń jest jednym z najbardziej zadłużonych miast w Polsce. Jak wynika z danych Urzędu Miasta, w ciągu 20 lat dług w przeliczeniu na jednego mieszkańca wzrósł ... » więcej 2021-03-03, godz. 15:20 Biegaczka z Włocławka utknęła w bagnie w środku lasu. Wyciągała ją policja Było to na trzęsawisku w okolicy jeziora Łuba. Zziębnięta 25 - latka spędziła kilka godzin stojąc na kępie trawy i trzymając się gałęzi. Dookoła rozciągały si ... » więcej 2021-03-03, godz. 14:20 Skradzione w Niemczech samochody odnalezione pod Włocławkiem Współdziałanie policjantów z Łodzi i Włocławka umożliwiło odnalezienie w powiecie włocławskim kilku pojazdów z przebitymi numerami identyfikacyjnymi. » więcej 2021-03-03, godz. 12:39 Maciek wrócił do domu i... klekocze! W gnieździe na bydgoskim osiedlu Łęgnowo Wieś pojawił się pierwszy bocian. Mieszkańcy Łęgnowa nazywają go „Maciek” i traktują jako oczekiwanego zwiastuna wios ... » więcej 2021-03-03, godz. 12:36 Jak znaleźć pieniądze na rozbrojenie ekologicznej bomby po byłym Zachemie? Pozyskanie unijnych pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy byłoby wielką szansą dla zdegradowanych terenów pozachemowskich w Bydgoszczy - uważa poseł Pio ... » więcej 2021-03-03, godz. 11:46 Bydgoskie spółdzielnie podpisują umowy na oświetlenie osiedlowych ulic Kolejne bydgoskie spółdzielnie mieszkaniowe podpisują umowy z Eneą na oświetlenie osiedli. Wyłączane od 1 lutego uliczne latarnie z powrotem działają. Spółka ... » więcej 2021-03-03, godz. 10:43 Koronawirusowe statystyki mocno w górę. Poziomy z listopada Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 15 698 osób, najwięcej odnotowano ich w woj. mazowieckim - 2750. W dobowych zakażeniach doszliśmy do poziomów o ... » więcej
1234567