Poniedziałek, 18 stycznia 2021 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2020-11-03, 19:05 Monika Siwak/Redakcja

350 tys. zł zadośćuczynienia za molestowanie przez byłego katechetę

Wyrok zapadł w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy. Fot. Pixabay.com
Wyrok zapadł w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy. Fot. Pixabay.com
Były zakonnik Krzysztof P. i Dom Zakonny Braci Mniejszych z Pakości muszą wspólnie zapłacić 350 tysięcy złotych molestowanemu w dzieciństwie mężczyźnie. Wyrok zapadł w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy.
29-latek domagał się od swojego byłego katechety 2 mln zł zadośćuczynienia za molestowanie seksualne i 3 mln zł od domu zakonnego. Pokrzywdzony chciał też od pozwanych 2,5 tys. zł comiesięcznej renty z powodu niezdolności do pracy.

Zakonnik poznał chłopca jako 10-latka. Dramat wykorzystywanego dziecka trwał kilka lat. Mężczyzna spędził za to 3 lata w więzieniu.

Mecenas reprezentujący powoda wyraził satysfakcję z tego, że sąd uznał odpowiedzialność obu pozwanych stron. W ocenie sądu, 350 tysięcy złotych to adekwatna kwota, bo obecne problemy ze zdrowiem młodego człowieka nie są następstwem jedynie molestowania. Sąd nie orzekł o konieczności zapłaty renty, bo - jak tłumaczył sędzia - niezdolność do pracy powoda ma szersze podłoże, zresztą w trakcie procesu mężczyzna pracował.

Pozwany musi od razu zapłacić 10 tysięcy złotych - uznał powództwo do tej sumy, natomiast dom zakonny chciał całkowitego oddalenia powództwa, tłumacząc, że nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Musi jednak także zapłacić 11 tysięcy zwrotu kosztów sądowych, podobnie jak pozwany mężczyzna. W wyroku jest też decyzja o zapłaceniu przez państwo 7 tys. zł adwokatowi, który reprezentował powoda z urzędu.

Według sędziego, nadzorujący katechetę widzieli zażyłość z chłopcem, ale nie ma dowodów, że wiedzieli o przestępstwie i ukrywali je. Doszło do niego jednak w ramach zleconej przez zakon pracy. Katecheta zaś, w ocenie sądu, pod pozorem pomocy dziecku z problemami, nadużył jego zaufania.

Nikt z pozwanych nie stawił się w sądzie.

Sprawa była związana z molestowaniem ministranta przez zakonnika, katechetę Krzysztofa P. znanego jako brat Seweryn w latach 2002-2006. Sprawa wyszła na jaw dzięki nauczycielowi, który zaniepokojony zachowaniem chłopca skłonił go do zwierzeń. Krzysztof P. w styczniu 2008 r. został zatrzymany, a w styczniu 2009 r. został skazany przez sąd na 4,5 roku więzienia, a także otrzymał 10-letni zakaz pracy z nieletnimi. Po wyroku dekretem papieża został on wydalony ze wspólnoty zakonnej. Z więzienia wyszedł w 2012 r.

Wiadomości lokalne

2021-01-17, godz. 19:07 Duża hala z boiskiem, cztery strefy. Budują Akademickie Centrum Sportu Do budowy Akademickiego Centrum Sportu w Fordonie przygotowuje się Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Nowy obiekt powstanie u zbiegu ulic K ... » więcej 2021-01-17, godz. 15:26 Bazylika, trzy bloki na Wyżynach i inne budynki bez wody. Przez mróz pękały rury Mróz dał się w niedzielę we znaki mieszkańcom Bydgoszczy, pozbawiając niektórych wody. Z trzema dużymi awariami walczyły od rana Miejskie Wodociągi i Kanaliza ... » więcej 2021-01-17, godz. 13:44 Kurator Marek Gralik: szkoły przygotowane na powrót najmłodszych uczniów Uczniowie klas I-III szkół podstawowych w poniedziałek (18 stycznia) wracają do nauki stacjonarnej w szkołach. Powrót będzie odbywał się w reżimie sanitarnym. » więcej 2021-01-17, godz. 12:14 Nurkował pod lodem i nie wypłynął. Morsowanie zakończyło się śmiercią Tragicznie zakończyła się w niedzielę próba przepłynięcia członka grupy morsów pod lodem na jeziorze w Urszulewie koło Rypina. Mężczyzna nie żyje. » więcej 2021-01-17, godz. 12:02 Takiego mrozu dawno nie było! Drogi w naszym regionie przejezdne [wideo] - Drogie krajowe, ekspresowe i autostrady w województwie kujawsko-pomorskim są przejezdne, a ich nawierzchnia jest czarna i mokra - inforrmuje dyżurny z bydgo ... » więcej 2021-01-17, godz. 09:45 Zbite szyby i lampy, wyrwane kraty. Kto dewastuje kapliczki Kalwarii Pakoskiej? Po wielu latach spokoju, w ciągu ostatnich 6 miesięcy kapliczki Kalwarii Pakoskiej padły ofiarą 5 aktów wandalizmu. » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Dotacje dla właścicieli zabytkowych kamienic w Bydgoszczy Właściciele zabytkowych budynków w Bydgoszczy mogą liczyć na wsparcie z Urzędu Miasta. Chodzi o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty b ... » więcej 2021-01-16, godz. 21:30 Sześć ofert na opracowanie studium obwodnicy Lipna Sześć biur projektowych złożyło oferty na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla obwodnicy ... » więcej 2021-01-16, godz. 18:05 Nowy sprzęt trafił do grudziądzkich strażaków z OSP Nowoczesny sprzęt otrzymali strażacy ochotnicy z Grudziądza. Samorząd kupił ratownikom m.in. kamery termowizyjne, nosze czy pojemniki z gazem. » więcej 2021-01-16, godz. 15:26 Wypadek w Szpetalu Górnym koło Włocławka. 2 osoby ranne Dwa samochody osobowe zderzyły się na drodze krajowej nr 67 w Szpetalu Górnym koło Włocławka. Dwie osoby zostały ranne - poinformował dyżurny oddziału GDDKiA ... » więcej
1234567