Niedziela, 17 stycznia 2021 r.   Imieniny: Antoniego, Rościsława, Jana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-11-03, 13:47 Jolanta Fischer/Redakcja

Bezdomni, młodzież, parafianie. Zmyją obraźliwe napisy z bazyliki

Bydgoska bazylika codziennie przygotowuje obiady dla bezdomnych i potrzebujących/fot. Facebook
Bydgoska bazylika codziennie przygotowuje obiady dla bezdomnych i potrzebujących/fot. Facebook
Bazylika została zdewastowana podczas ostatnich protestów kobiet/fot. nadesłane
Bazylika została zdewastowana podczas ostatnich protestów kobiet/fot. nadesłane
Młodzież, parafianie, a także bezdomni, którzy codziennie przychodzą po obiady do bydgoskiej bazyliki, zgłosili się do pomocy w zmyciu obraźliwych napisów z murów świątyni.
Czerwony napis „zaraza" oraz symbol błyskawicy pojawiły się na murach kościoła w dniu manifestacji zwolenników tzw. aborcji eugenicznej. We wtorek po południu obraźliwe napisy znikną.

- Wiele różnych osób zaoferowało swoje wsparcie - mówi ks. Sławomir Bar, proboszcz bazyliki. - Nasi parafianie chcą zmyć ten napis, bo ich obraża. Najpiękniejsze, że przyszli nasi bezdomni. Zgłosili się też obrońcy kościołów i nawet Roman Jasiakiewicz – były prezydent Bydgoszczy. Nasz kościół to nie tylko miejsce kultu, ale również miejsce historyczne, bo to wotum wdzięczności narodu polskiego za przyłączenie Kujaw i Pomorza do Polski – przypomina kapłan.

Parafia nie tylko oferuje każdego dnia pomoc żywnościową dla bezdomnych i potrzebujących. Prowadzi także przy ul. Nasypowej dom dla kobiet z dziećmi. Przy kościele działa Młodzież Misjonarska, która po dewastacji świątyni uruchomiła akcję „Przebaczamy, i tak was kochamy”. - Po to, żeby pokazać, że nie ma w nas nienawiści – mówi proboszcz. Księża misjonarze na co dzień wspierają również finansowo i materialnie kobiety w trudnych sytuacjach życiowych.
 
Akcja mycia elewacji rozpocznie się we wtorek o godz. 17.00. Tego samego dnia będzie zmywany napis na elewacji kościoła pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Bydgoszczy.
Bezdomni, młodzież, parafianie. Zmyją obraźliwe napisy z bazyliki (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-01-16, godz. 21:30 Sześć ofert na opracowanie studium obwodnicy Lipna Sześć biur projektowych złożyło oferty na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla obwodnicy ... » więcej 2021-01-16, godz. 18:05 Nowy sprzęt trafił do grudziądzkich strażaków z OSP Nowoczesny sprzęt otrzymali strażacy ochotnicy z Grudziądza. Samorząd kupił ratownikom m.in. kamery termowizyjne, nosze czy pojemniki z gazem. » więcej 2021-01-16, godz. 15:26 Wypadek w Szpetalu Górnym koło Włocławka. 2 osoby ranne Dwa samochody osobowe zderzyły się na drodze krajowej nr 67 w Szpetalu Górnym koło Włocławka. Dwie osoby zostały ranne - poinformował dyżurny oddziału GDDKiA ... » więcej 2021-01-16, godz. 09:30 Kryminały, sensacja i literatura obyczajowa. Co się czyta w Lubiczu? Początek roku to również czas podsumowań, raportów, liczenia zysków i strat. Tych ostatnich, niestety, za rok 2020 będzie więcej. Dobrze natomiast ma się czyt ... » więcej 2021-01-16, godz. 07:45 Mały domek już jest, ale będzie większy, prawdziwy, dla bezdomnych Już nie ze stolików ustawionych przy schodach do kościoła, ale z drewnianego domku, wydaje się posiłki ubogim, a chodzi o posiłki z kuchni bydgoskiej Bazyliki ... » więcej 2021-01-15, godz. 21:20 Kujawsko-Pomorskie: ponad 22 tysiące osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi 22 101 osób zaszczepiono dotąd w woj. kujawsko-pomorskim przeciw COVID-19. W szpitalu koordynującym walkę z epidemią koronawirusa w regionie - lecznicy w Grud ... » więcej 2021-01-15, godz. 20:35 Mróz to zagrożenie dla osób bezdomnych. Apel służb, informator o noclegowniach Utrzymujące się trudne warunki atmosferyczne mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia osób bezdomnych. Z myślą o bezpieczeństwie osób, ... » więcej 2021-01-15, godz. 19:25 W każdej kujawsko-pomorskiej gminie infolinia na temat szczepień W każdej gminie województwa kujawsko-pomorskiego zostały uruchomione infolinie, pod którymi można uzyskać informacje związane z procedurą szczepień przeciw CO ... » więcej 2021-01-15, godz. 18:35 Lewica chce odwołania marszałka województwa. Wniosek raczej bez szans Bydgoscy działacze Lewicy Razem zaapelowali do radnych województwa kujawsko-pomorskiego o odwołanie marszałka Piotra Całbeckiego. Ich zdaniem marszałek likwid ... » więcej 2021-01-15, godz. 15:36 Jest wyrok sądu. Radość w Gorzycach! Szkoła zostaje! Wypowiedzenie umowy użyczenia budynku Niepublicznej Szkole Podstawowej w Gorzycach przez burmistrza Żnina przed końcem umowy, było niezgodne z prawem - orzekł ... » więcej
1234567