Poniedziałek, 18 stycznia 2021 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-11-03, 14:34 Tatiana Adonis

Dziękuje za pracę, gani za udział uczniów w protestach. Kurator oświaty do szkół

Kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik/fot. Archiwum
Kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik/fot. Archiwum
Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty napisał list do dyrektorów szkół w regionie.  Dziękuje im za przygotowanie placówek do pracy w systemie zdalnym, jednocześnie oczekuje, że szkoły zorganizują pogadanki w związku z udziałem młodzieży w protestach w czasie pandemii.
Marek Gralik krytykuje nauczycieli, którzy usprawiedliwiają nieobecność uczniom uczestniczącym w strajkach i akcjach społecznych. - Takie działanie stoi w skrajnej sprzeczności z dbałością o bezpieczeństwo i zdrowie uczniów, do czego każdy nauczyciel jest zobowiązany - pisze kurator. - Oprócz sfery dydaktycznej nadal ważna, a może nawet ważniejsza niż kiedykolwiek, jest działalność opiekuńcza i wychowawcza. Widok uczniów, którzy w czasie obowiązkowych zajęć biorą udział w zgromadzeniach publicznych, w sytuacji lawinowo wzrastającej liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, budzi niepokój i rodzi pytania o ich bezpieczeństwo, ale również o odpowiedzialność nauczycieli - czytamy.

Kurator prosi dyrektorów szkół o wydanie nauczycielom polecenia przygotowania oraz przeprowadzenia najbliższej godziny wychowawczej na temat zachowań uczniów w obecnej sytuacji stanu epidemii w Polsce, w aspektach obowiązujących przepisów prawa i zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.

CAŁY LIST KURATORA OŚWIATY
Szanowni Państwo Dyrektorzy
szkół i placówek województwa kujawsko-pomorskiego,

w tym niezwykle trudnym okresie, kiedy szkoły i placówki funkcjonują w bardzo ograniczony sposób, chciałbym serdecznie podziękować Państwu za trud pracy włożony w przygotowanie szkół do prowadzenia nauki w sposób zdalny. Dzięki Państwa staraniom uczniowie mają możliwość kontynuowania nauki w miejscu swojego zamieszkania. Oczywiście, wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nie będzie ona tak efektywna jak realizowana w tradycyjny, stacjonarny sposób. Niemniej jednak, przyniesie o wiele lepsze rezultaty niż w poprzednim roku szkolnym, a to na skutek zdobytych przez nauczycieli doświadczeń i wielu godzin spędzonych na szkoleniach w zakresie doskonalenia umiejętności cyfrowych.

Oprócz sfery dydaktycznej nadal ważna, a może nawet ważniejsza niż kiedykolwiek, jest działalność opiekuńcza i wychowawcza. Rodzice idąc do pracy i pozostawiając swoje dzieci w domu, muszą mieć pewność, że są one bezpieczne i że pedagodzy nad tym czuwają. Widok uczniów, którzy w czasie obowiązkowych zajęć biorą udział w zgromadzeniach publicznych w sytuacji lawinowo wzrastającej liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 budzi niepokój i rodzi pytania o ich bezpieczeństwo, ale również o odpowiedzialność nauczycieli. Docierają do mnie bowiem informacje o usprawiedliwianiu nieobecności uczniów spowodowanej uczestniczeniem w tych zgromadzeniach, co może być odczytywane jako przyzwolenie i swoista zachęta do dalszych tego typu zachowań. Takie działanie stoi w skrajnej sprzeczności z dbałością o bezpieczeństwo i zdrowie uczniów, do czego każdy nauczyciel jest zobowiązany.

Dlatego też proszę Państwa o wydanie nauczycielom swoich szkół i placówek polecenia przygotowania oraz przeprowadzenia najbliższej godziny wychowawczej na temat zachowań uczniów w obecnej sytuacji stanu epidemii w Polsce w aspektach obowiązujących przepisów prawa i zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.

Wszyscy wykażmy się troską o zdrowie i bezpieczeństwo uczniów, ich najbliższych i nas samych.

Marek Gralik
Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty

Wiadomości lokalne

2021-01-18, godz. 14:28 Druga dawka dla zaszczepionych w szpitalu w Toruniu. Do Grudziądza szczepionki nie dotarły Personel medyczny, który otrzymał pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 pod koniec grudnia, teraz przyjmuje drugą. » więcej 2021-01-18, godz. 13:24 Marszałek Piotr Całbecki z koronawirusem. Przebywa w izolacji Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego zakażony koronawirusem - dowiedzieli się dziennikarze Polskiego Radia PiK. » więcej 2021-01-18, godz. 12:32 Minus 12 w klasie! Jedna ze szkół w Grudziądzu nadal zamknięta! 20 stopniowy mróz sparaliżował pracę w Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Dąbrówki 7 w Grudziądzu. » więcej 2021-01-18, godz. 11:24 Groźna noc na autostradzie A1. Zderzenie trzech ciężarówek Kierujący ciężarowym renault najechał na tył ciężarowego mana z przyczepą. Siła uderzenia była tak duża, że z renault wyrwało kabinę, która spadła na jezdnię. ... » więcej 2021-01-18, godz. 08:56 Przywrócenie połączeń kolejowych. Pasażerowie czekali z utęsknieniem Po kilku miesiącach przerwy mieszkańcy regionu znowu mogą dojechać z Laskowic Pomorskich do Czerska koleją. » więcej 2021-01-18, godz. 07:51 Nowa ścieżka rowerowa połączy Bydgoskie Przedmieście z Przysiekiem Rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej od pętli tramwajowej do placu Skalskiego w Toruniu. Ponad kilometrowy odcinek - przebiegający wzdłuż Szosy Bydgoskiej ... » więcej 2021-01-17, godz. 19:07 Duża hala z boiskiem, cztery strefy. Budują Akademickie Centrum Sportu Do budowy Akademickiego Centrum Sportu w Fordonie przygotowuje się Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Nowy obiekt powstanie u zbiegu ulic K ... » więcej 2021-01-17, godz. 15:26 Bazylika, trzy bloki na Wyżynach i inne budynki bez wody. Przez mróz pękały rury Mróz dał się w niedzielę we znaki mieszkańcom Bydgoszczy, pozbawiając niektórych wody. Z trzema dużymi awariami walczyły od rana Miejskie Wodociągi i Kanaliza ... » więcej 2021-01-17, godz. 13:44 Kurator Marek Gralik: szkoły przygotowane na powrót najmłodszych uczniów Uczniowie klas I-III szkół podstawowych w poniedziałek (18 stycznia) wracają do nauki stacjonarnej w szkołach. Powrót będzie odbywał się w reżimie sanitarnym. » więcej 2021-01-17, godz. 12:14 Nurkował pod lodem i nie wypłynął. Morsowanie zakończyło się śmiercią Tragicznie zakończyła się w niedzielę próba przepłynięcia członka grupy morsów pod lodem na jeziorze w Urszulewie koło Rypina. Mężczyzna nie żyje. » więcej
1234567