Piątek, 30 lipca 2021 r.   Imieniny: Julity, Piotra, Aldony
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Forum Rolnika 2021
2020-09-14, 18:03 Jolanta Fischer/Redakcja

Kajakiem chcą przepłynąć Polskę w poprzek. „Przeciwko dyskryminacji niepełnosprawnych”

Ojciec i niepełnosprawny syn chcą kajakiem przepłynąć Polskę w poprzek/fot. Jolanta Fischer
Ojciec i niepełnosprawny syn chcą kajakiem przepłynąć Polskę w poprzek/fot. Jolanta Fischer
Ojciec i niepełnosprawny syn chcą kajakiem przepłynąć Polskę w poprzek/fot. Jolanta Fischer
Ojciec i niepełnosprawny syn chcą kajakiem przepłynąć Polskę w poprzek/fot. Jolanta Fischer
Ojciec i niepełnosprawny syn chcą kajakiem przepłynąć Polskę w poprzek/fot. Jolanta Fischer
Ojciec i niepełnosprawny syn chcą kajakiem przepłynąć Polskę w poprzek/fot. Jolanta Fischer
Jest niepełnosprawny, pracy szukał 14 lat. Teraz chce udowodnić, że jest bardziej sprawny, niż wielu pełnosprawnych. Niewidomy i niesłyszący Mariusz Zimnowłodzki i jego ojciec Leszek chcą przepłynąć Polskę w poprzek - od Przemyśla aż do Bałtyku. W niedzielę wieczorem dotarli do Bydgoszczy.
Płyną po to, by nagłośnić problem dyskryminacji niepełnosprawnych na rynku pracy. - Mój syn szukał pracy przez 14 lat. W końcu postanowił zmienić kwalifikacje - zrobił kurs masażysty – opowiada Leszek Zimowłodzki. - Na praktykach go bardzo chwalili, ale jak przyszło do szukania pracy, znowu nikt nie chciał go zatrudnić. Zacząłem z nim chodzić w miejsca, gdzie szukali niepełnosprawnego, ale gdy się pojawialiśmy, już nie było mowy o pracy. Chodziło chyba o zatrudnienie pełnosprawnego z papierami niepełnosprawnego. Syn się strasznie zdenerwował, chciał pokazać, że jest bardziej pełnosprawny niż niektórzy pełnosprawni i stąd ta wyprawa. Wcześniej zrobiliśmy ogromną kampanię medialną i dzięki mediom syn wreszcie dostał pracę, teraz jest na urlopie bezpłatnym – tłumaczy ojciec.

W niedzielę wieczorem dotarli do Bydgoszczy. Do podróży przygotowywali się kilka lat. - Dużo trenowaliśmy, planowaliśmy wypłynąć pod koniec marca, ale pandemia nas cofnęła. Żeby przygotować się na zimne warunki, zaopatrywaliśmy się w sprzęt - suche kombinezony, wyobrażaliśmy sobie najbardziej skrajne sytuacje, jakie mogą nas spotkać, żeby nie być zaskoczonym na trasie. Teraz to wszystko się sprawdza - były ulewy, były wichury, było zimno, ale nikt z nas nie miał problemów.

Trasa kajakarzy liczy ponad 1400 km. Codzienne relacje z ich postępów są zamieszczane na ich profilu facebookowym.
Mówi Leszek Zimnowłodzki

Wiadomości lokalne

2021-07-30, godz. 12:29 Zaszczep się w centrum Bydgoszczy. Bez rejestracji, wystarczy dowód osobisty W piątek i sobotę (30-31 lipca) można się zaszczepić przeciw COVID-19 w amfiteatrze przy ul. Grodzkiej w Bydgoszczy. » więcej 2021-07-30, godz. 10:48 Zaczynają naprawiać Most Uniwersytecki! Kiedy będzie znowu otwarty? Dobra wiadomość dla kierowców. Rozpoczynają się prace naprawcze Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. W piątek drogowcy podpisali umowę z wykonawcą prac - bydg ... » więcej 2021-07-30, godz. 07:12 Ruszyła 6. ogólnopolska kampania „BohaterON - włącz historię” Rozpoczęła sie 6. ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna „BohaterON - włącz historię”. Wysyłając kartkę, każdy może uhonorować Powstańców Warszawskich, al ... » więcej 2021-07-29, godz. 20:15 Szczepienia przeciw COVID-19 i badania profilaktyczne. W Brodnicy „#Szczepimy się - Brodnica na 100%” - to hasło towarzyszyło kampanii zorganizowanej przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Oprócz szczepień przec ... » więcej 2021-07-29, godz. 18:00 Groźna wywrotka na Zalewie Koronowskim. Na szczęście nikt nie ucierpiał [zdjęcia] Funkcjonariusze wspólnie z ratownikami WOPR-u i strażakami OSP ratowali ośmioosobową załogę jachtu nad Zalewem Koronowskim. Ich jacht przewrócił się w wyniku ... » więcej 2021-07-29, godz. 17:45 Nowe rozdanie w Funduszu Rozwoju Dróg. Ile dla naszego regionu? [wideo] W piątek 30 lipca zostanie ogłoszony kolejny nabór wniosków w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - poinformował wojewoda, Mikołaj Bogdanowicz. » więcej 2021-07-29, godz. 17:05 Śnięte ryby w Noteci. Była awaria w mątewskiej Sodzie Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska bada przyczyny masowego śnięcia ryb w Noteci na wysokości Pakości. Setki martwych ryb zauważył we wtorek rano wędkarz. ... » więcej 2021-07-29, godz. 15:15 Wsparcie remontu Bazyliki. Latarnia i krzyż w fatalnym stanie 1 mln złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostała Bazylika im. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy na remont kopuły wieńczą ... » więcej 2021-07-29, godz. 14:45 Pracownicy sądownictwa protestowali pod KPRM: „Stop zamrażaniu płac” Pracownicy sądów i prokuratury protestowali w czwartek przed gmachem Kancelarii Premiera przeciwko rządowym planom wstrzymania podwyżek w budżetówce . ”Stop z ... » więcej 2021-07-29, godz. 14:15 Camino Polaco. Co warto zobaczyć na szlaku św. Jakuba w naszym regionie? Niedawne podniesienie kościoła św. Jakuba w Toruniu do rangi sanktuarium jest okazją do przypomnienia tej postaci oraz szlaku pielgrzymkowego, który przez cał ... » więcej
1234567