Poniedziałek, 18 stycznia 2021 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-08-30, 19:55 Adriana Andrzejewska - Kuras

Dziadkowie w „dziadkobusie" walczą o zdrowie Lenki. Mają 3 miesiące...

Dziadkobus wyjechał w Polskę po to, by zebrać jak najwięcej darczyńców, którzy pomogą Lence w walce./fot. Adriana Andrzejewska - Kuras
Dziadkobus wyjechał w Polskę po to, by zebrać jak najwięcej darczyńców, którzy pomogą Lence w walce./fot. Adriana Andrzejewska - Kuras
10 milionów złotych - tyle wart jest lek, który może wyleczyć małą Lenkę z genetycznej choroby SMA, która powoduje obumieranie neuronów w rdzeniu kręgowym i zanik mięśni. Jeśli specyfik zostanie podany do 2 roku życia, dziewczynka ma szansę żyć normalnie. Czasu jest niewiele - do listopada.
Dziadkowie Lenki nie chcieli siedzieć z założonymi rękami, wymyślili więc niezwykle oryginalny pomysł na dobroczynną akcję dla swojej ukochanej Lenki. Ruszyli w Polskę i zbierają pieniądze na leczenie wnuczki. Katarzyna i Zdzisław Jaguszewscy oraz Katarzyna i Dariusz Mazur przyjechali w sobotę, 29 sierpnia, do Torunia specjalnym "dziadkobusem".

- Lena normalnie rozwijała się, robiła pierwsze kroki. Później miała ortezę na nóżce, a po jej zdjęciu, zaczęła słabnąć. Lekarze mówili, że dziecko jest leniwe. Znalazła się jednak pani doktor neurolog, która zrobiła pełną diagnostykę i 14 lipca zapadł wyrok...

- Nosicielami tej choroby muszą być dziadkowie z obu stron. Trudno było się nam z tym zmierzyć, bo nikt wcześniej nie chorował w najbliższym gronie. To nas najbardziej boli, że jest lek, jest nadzieja, która kryje się za pieniędzmi.

- Jest lek, który naprawia gen, odblokowuje go. Podaje się go raz życiu i on działa. Tylko czas jest ważny. Dlatego prosimy ludzi dobrego serca o wsparcie. Milion ludzi po 10 złotych. Nie jest trudno znaleźć 10 złotych, ale trudno jest znaleźć milion ludzi.

- Ten nasz "dziadkobus", on przyciąga uwagę. Chcemy po prostu zebrać te 9,5 miliona złotych w ciągu trzech miesięcy - mówili dziadkowie.

Lenka pochodzi spod Nidzicy. Pieniądze można wpłacać za pośrednictwem portalu Siepomaga.pl/Lenka. Szczegóły akcji można znaleźć na instagramowym koncie "dzielna_dziewczyna_" i na facebooku "Lenka gra przeciwko SMA".
Relacja Adriany Andrzejewskiej - Kuras ze spotkania z dziadkami Lenki

Wiadomości lokalne

2021-01-17, godz. 19:07 Duża hala z boiskiem, cztery strefy. Budują Akademickie Centrum Sportu Do budowy Akademickiego Centrum Sportu w Fordonie przygotowuje się Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Nowy obiekt powstanie u zbiegu ulic K ... » więcej 2021-01-17, godz. 15:26 Bazylika, trzy bloki na Wyżynach i inne budynki bez wody. Przez mróz pękały rury Mróz dał się w niedzielę we znaki mieszkańcom Bydgoszczy, pozbawiając niektórych wody. Z trzema dużymi awariami walczyły od rana Miejskie Wodociągi i Kanaliza ... » więcej 2021-01-17, godz. 13:44 Kurator Marek Gralik: szkoły przygotowane na powrót najmłodszych uczniów Uczniowie klas I-III szkół podstawowych w poniedziałek (18 stycznia) wracają do nauki stacjonarnej w szkołach. Powrót będzie odbywał się w reżimie sanitarnym. » więcej 2021-01-17, godz. 12:14 Nurkował pod lodem i nie wypłynął. Morsowanie zakończyło się śmiercią Tragicznie zakończyła się w niedzielę próba przepłynięcia członka grupy morsów pod lodem na jeziorze w Urszulewie koło Rypina. Mężczyzna nie żyje. » więcej 2021-01-17, godz. 12:02 Takiego mrozu dawno nie było! Drogi w naszym regionie przejezdne [wideo] - Drogie krajowe, ekspresowe i autostrady w województwie kujawsko-pomorskim są przejezdne, a ich nawierzchnia jest czarna i mokra - inforrmuje dyżurny z bydgo ... » więcej 2021-01-17, godz. 09:45 Zbite szyby i lampy, wyrwane kraty. Kto dewastuje kapliczki Kalwarii Pakoskiej? Po wielu latach spokoju, w ciągu ostatnich 6 miesięcy kapliczki Kalwarii Pakoskiej padły ofiarą 5 aktów wandalizmu. » więcej 2021-01-17, godz. 08:30 Dotacje dla właścicieli zabytkowych kamienic w Bydgoszczy Właściciele zabytkowych budynków w Bydgoszczy mogą liczyć na wsparcie z Urzędu Miasta. Chodzi o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty b ... » więcej 2021-01-16, godz. 21:30 Sześć ofert na opracowanie studium obwodnicy Lipna Sześć biur projektowych złożyło oferty na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla obwodnicy ... » więcej 2021-01-16, godz. 18:05 Nowy sprzęt trafił do grudziądzkich strażaków z OSP Nowoczesny sprzęt otrzymali strażacy ochotnicy z Grudziądza. Samorząd kupił ratownikom m.in. kamery termowizyjne, nosze czy pojemniki z gazem. » więcej 2021-01-16, godz. 15:26 Wypadek w Szpetalu Górnym koło Włocławka. 2 osoby ranne Dwa samochody osobowe zderzyły się na drodze krajowej nr 67 w Szpetalu Górnym koło Włocławka. Dwie osoby zostały ranne - poinformował dyżurny oddziału GDDKiA ... » więcej
1234567