Poniedziałek, 08 marca 2021 r.   Imieniny: Beaty, Wincentego, Jana / Utworzono Pomorską Dyrekcję Okręgową Polskiego Radia z siedzibą w Bydgoszczy (1945)
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2020-07-23, 07:03 Tatiana Adonis

Pociągi z Bydgoszczy do Koronowa? To wcale nie jest wykluczone!

Michał Wysocki i Rafał Wąsowicz ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Koronowie./fot. Tatiana Adonis
Michał Wysocki i Rafał Wąsowicz ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Koronowie./fot. Tatiana Adonis
Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Koronowie chce walczyć z wykluczeniem transportowym. I wskazuje, jakie trasy kolejowe są w regionie najbardziej potrzebne.
Michał Wysocki i Rafał Wąsowicz zorganizowali w tej sprawie pod dworcem kolejowym PKP, konferencję prasową. - Połączenia kolejowe są ważne. Dzięki nim ludzie mogą dojeżdżać do pracy, do szkoły, do większych środków miejskich, aby załatwiać sprawy urzędowe, ale też jest bardzo ważne to, że ludzie będą mogli w końcu przestać w nadmiarze użytkować swoje samochody, co jest bardzo istotne dla ekologii.

Na połączenia kolejowe czeka nie tylko Koronowo, ale także Żnin, Barcin czy Pakość. Jednak to Koronowo ma szansę stać się wzorem dla innych gmin. - Zorganizowaliśmy pierwsze spotkanie z samorządowcami tutaj, w Bydgoszczy, dotyczące wpisania linii kolejowej z Bydgoszczy do Koronowa do programu uzupełnienia lokalnej sieci kolejowej „Kolej plus". Efektem naszego spotkania było porozumienie, na mocy którego gmina Koronowo zostaje liderem tego projektu.

Stowarzyszenie będzie występować pisemnie do innych samorządów, aby podjąć podobne kroki. - Napiszemy do Żnina, Barcina i Pakości, ale także do Sępólna Krajeńskiego do Więcborka, do Świecia, Kruszwicy, Gdyni, Szubina. W całej Europie korzysta się głównie z kolei, bardzo byśmy chcieli, żeby w naszym regionie, w Polsce kolej także była priorytetem.

W najbliższym czasie działacze Stowarzyszenia będą prowadzić ankietę wśród mieszkańców gmin Koronowo, Gostycyn i Kęsowo na temat połączeń z Bydgoszczą. Inwestycja wstępnie szacowana jest na 500 milionów złotych. Wartość wkładu własnego, który muszą zapewnić samorządy, to 75 mln.
Relacja Tatiany Adonis

Wiadomości lokalne

2021-03-07, godz. 20:40 Morsowali, tańczyli, licytowali - wszystko dla Matildy. Niech wyzdrowieje! [wideo] Matilda Salejko, 7-latka z Silna pod Toruniem na co dzień śpiewa, tańczy i ćwiczy akrobatykę. Bardzo chce spełniać swoje marzenia, ale musi także pokonać chor ... » więcej 2021-03-07, godz. 19:15 Płonął zabytkowy holenderski wiatrak. Stoi w Nowym koło Świecia [wideo] Do pożaru doszło dzisiaj (07.03.) w nocy. Spaliła się cała drewniana kopuła 150 - letniej budowli. Straty wstępnie wyceniono na milion złotych. » więcej 2021-03-07, godz. 17:00 Doroczna manifestacja z okazji Dnia Kobiet. Hasło: "Idziemy po swoje" [wideo/zdjęcia] Szósta już Manifa przeszła (7.03) ulicami Bydgoszczy. To coroczna demonstracja na rzecz praw kobiet i równouprawnienia płci, która odbywa się z okazji Dnia Ko ... » więcej 2021-03-07, godz. 15:25 W Bydgoszczy rozpoczynają się wiosenne porządki. Znikną śmieci i piach Oczyszczenie chodników, ścieżek rowerowych i ulic - to pierwsze z zaplanowanych prac. Przegląd przejdą także place zabaw, siłownie zewnętrzne i skwery. Porząd ... » więcej 2021-03-07, godz. 13:41 Tragedia w Inowrocławiu. Jedna osoba zginęła w pożarze mieszkania Strażacy otrzymali zgłoszenie o zadymieniu w budynku przy ulicy Kleeberga. Aby ugasić pożar musieli do mieszkania wchodzić przez okno - drzwi były zamknięte n ... » więcej 2021-03-07, godz. 13:20 Ukradł puszkę z datkami dla chorej Celinki. Policja już go "zapuszkowała" Kilku godzin potrzebował kcyński dzielnicowy, by ustalić personalia podejrzanego o kradzież puszki z datkami na chorą Celinkę z Szubina. W pojemniku było praw ... » więcej 2021-03-07, godz. 11:16 ZUS: od połowy marca znów będzie można wyjeżdżać na rehabilitację Od 15 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych w systemie stacjonarnym. » więcej 2021-03-07, godz. 10:00 Nigdy więcej sam! Ks. Mirosław Maliński głosi rekolekcje w Bydgoszczy [wideo, program] Popularny duszpasterz akademicki z Wrocławia - ks. Mirosław Maliński „Malina” - będzie głosił rekolekcje w Bydgoszczy. Przeznaczone będą m.in. dla środowisk: ... » więcej 2021-03-07, godz. 09:20 W CEPIK - u coraz więcej jednośladów z silnikiem. To znak, że wiosna tuż, tuż Spore zmiany w bazie danych dotyczącej pojazdów i kierowców. Zwiększa się liczba rejestrowanych tam jednośladów z silnikiem. W naszym regionie w lutym zarejes ... » więcej 2021-03-06, godz. 18:00 Przejazd kolejowy przy ul. Inwalidów. Co tam się dzieje? Policja sprawdziła Policjanci z bydgoskiej 'drogówki' z pomocą Mobilnego Centrum Monitoringu obserwowali, jak kierowcy zachowują się na strzeżonym przejeździe kolejowym przy ul. ... » więcej
1234567