Piątek, 05 marca 2021 r.   Imieniny: Adriana, Fryderyka, Teofila
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2020-03-10, 17:21 Adriana Andrzejewska - Kuras

Ogród zoologiczny w Toruniu ratuje ginące gatunki - szpak balijski potwierdza!

Warabi czarnobiałe podczas pikniku w toruńskim zoo./fot. Ogród Zoobotaniczny w Toruniu
Warabi czarnobiałe podczas pikniku w toruńskim zoo./fot. Ogród Zoobotaniczny w Toruniu
Zoo to coś więcej, niż miejsce prezentacji dzikich zwierząt. Każdy, kto do końca tygodnia przyjdzie odwiedzić toruński ogród zoologiczny, dowie się więcej o misji tych miejsc i pozna ocalonych od wyginięcia...
Dyrektor ogrodu Beata Gęsińska przypomina, że podstawową funkcją ogrodu zoobotanicznego jest hodowla zachowawcza, ale to nie wszystko!

- Pracownicy ogrodów poza tym, że mają za zadanie, w jak najlepszy sposób utrzymywać swoich podopiecznych, czyli prowadzić tak zwaną hodowlę zachowawczą, zajmują się także szeroko pojętą edukacją, bo tylko świadomość tego, jakie zagrożenia czyhają, co jest powodem tego, że wiele populacji w drastyczny sposób się zmniejsza, ta świadomość może w przyszłości zapobiegać wyginięciu pewnych gatunków żyjących u nas. Chociażby szpaki balijskie występują już tylko w niewoli. (...)

- Sztandarowym przykładem uratowania ginącej populacji jest żubr. W pewnym momencie żubrów pozostało, dosłownie, kilka osobników. Dzięki pracy właśnie, dzięki temu, że gdzieś tam one w niewoli były przetrzymywane, udało się tę populację odbudować.

Przeciwnicy mówią o etycznym aspekcie działalności ogrodów zoologicznych. Czy ludzie mają prawo zamykać w klatkach zwierzęta?

- Ogrody by nie istniały, gdyby nie było takiej potrzeby. Tylko czy my zrezygnujemy z rozwoju cywilizacji? To jest bardzo trudne pytanie. Wydaje mi się, że nie ma już od pewnych rzeczy odwrotu. Ogród, który ma dobre warunki, który stara się zwierzętom pobyt w niewoli jak najbardziej uatrakcyjnić, to jest pewna konieczność naszych czasów...(...) - uważa Beata Gęsińska.

Najważniejszym celem działalności ogrodów zoologicznych jest ochrona zagrożonych wyginięciem lub wymarłych w naturze gatunków, o czym, ogrody w Polsce mówią przez cały tydzień (9-15.03.). Akcja odbywa się w ramach ogólnopolskiego Tygodniu Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

W Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu ten cel realizowany jest poprzez:

- ochronę EX SITU (ochrona poza miejscem naturalnego występowania) – zapewnienie żywego banku genów, który pozwoli na odtworzenie lub zasilenie dzikiej populacji. W toruńskim ZOO mieszkają przedstawiciele gatunków, zagrożonych wyginięciem lub wymarłych na naturalnych stanowiskach, m.in. szpak balijski, wari czarnobiałe i sanzinia madagaskarska.
- ochronę IN SITU (ochrona w miejscu naturalnego występowania) – ogród aktywnie uczestniczy w ochronie rodzimej fauny. Na terenie OZB wieszane są budki lęgowe dla ptaków śpiewających, w ubiegłych latach prowadzony był program aktywnej ochrony tracza nurogęsia występującego w dolinie Wisły.
Materiał Adriany Andrzejewskiej - Kuras (Popołudnie z nami)
Toruń

Wiadomości lokalne

2021-03-05, godz. 19:44 Przebudowa i rozbudowa w tempie ekspresowym. Nowoczesne przedszkole w Lnianie Przebudowa i rozbudowa starego budynku trwała rok. W piątek nowoczesne przedszkole w Lnianie w powiecie świeckim zostało uroczyście otwarte. » więcej 2021-03-05, godz. 18:56 Nigdy więcej sam! Ks. Mirosław Maliński głosi rekolekcje w Bydgoszczy [wideo, program] Popularny duszpasterz akademicki z Wrocławia - ks. Mirosław Maliński „Malina” - będzie głosił rekolekcje w Bydgoszczy. Przeznaczone będą m.in. dla środowisk: ... » więcej 2021-03-05, godz. 16:19 Toruńska restauracja nie zamierza obsługiwać policjantów i ich rodzin „W tym lokalu nie obsługujemy funkcjonariuszy policji i ich rodzin' - plakat z takim napisem pojawił się na witrynie jednego z toruńskich lokali. Zdania przec ... » więcej 2021-03-05, godz. 15:31 Sprawa hodowli psów w Dobrczu wciąż na wokandzie. Sąd odrzucił apelację Wracamy do sprawy właścicieli hodowli zwierząt z podbydgoskiego Dobrcza, którym odebrano skrajnie zaniedbane psy. Na rozprawie 5 marca, sąd postanowił nie roz ... » więcej 2021-03-05, godz. 12:40 Martynka po prostu rzuciła się na ratunek. Cała klasa ją za to podziwia Ma zaledwie 8 lat, ale już wykazała się wielką dojrzałością. Mowa o małej bohaterce ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Toruniu. Dzięki błyskawicznej reakcji Martyn ... » więcej 2021-03-05, godz. 10:00 Poważny wypadek pod Toruniem: auto spadło ze skarpy, zakleszczony kierowca [zdjęcia] W piątek (05.03.) rano, na krajowej dziesiątce w miejscowości Glinki zderzyły się dwa auta osobowe i ciężarówka. Ciężarówka zawisła na nasypie, osobówka zjech ... » więcej 2021-03-05, godz. 09:46 Włodzimierz Czarzasty: Trzeba rozwiązać problem mieszkalnictwa w Polsce - Program odbudowy nie pozostawia swobody w wydatkowaniu pieniędzy, one muszą być przeznaczone na przedsięwzięcia zdefiniowane przez Unię Europejską - mówił g ... » więcej 2021-03-05, godz. 07:50 Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie razem na toruńskiej ziemi. Wspomnimy ich Podtoruńska gmina Lubicz była dawniej istnym tyglem kulturowym. Bogatą historię łączącą różne narody i tradycje pokaże Centrum Tradycji Dawnego Pogranicza w L ... » więcej 2021-03-04, godz. 20:13 Taśmy Collegium Medicum UMK: uczelnia zawiesiła profesora Prof. Michał Szpinda, którego słychać w słynnym nagraniu ujawnionym przez studentów CM UMK, został zawieszony w pełnieniu funkcji Koordynatora przedmiotu anat ... » więcej 2021-03-04, godz. 19:16 Szczyt ignorancji czy zuchwałość? Zażył narkotyki i pojechał na policję Mieszkaniec powiatu bydgoskiego stawił się na policyjne przesłuchanie będąc pod wpływem amfetaminy, a przyjechał na komendę samochodem, mimo, że miał zakaz ki ... » więcej
1234567