Środa, 24 lutego 2021 r.   Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
dobremeblez.pl
2020-03-09, 09:05 Redakcja

Spotkania ze zwierzętami, darmowy wstęp do zoo. Wyjątkowy dzień w Myślęcinku

Żubry są bydgoskimi ambasadorami akcji #chronimyGINĄCEgatunki/fot. materiały LPKiW
Żubry są bydgoskimi ambasadorami akcji #chronimyGINĄCEgatunki/fot. materiały LPKiW
W środę (11 marca) przypada Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Dzięki współpracy jedenastu zoo, w tym bydgoskiego, jeden dzień przerodzi się w cały tydzień obchodów!
 
Tydzień potrwa od 9 do 15 marca pod hasłem #chronimyGINĄCEgatunki. -
Jednym głosem będziemy mówić, że ogród zoologiczny to nie cyrk, menażeria ani schronisko. Naszym zadaniem jest ochrona przyrody, by ocalić wspólny świat ludzi i zwierząt – tłumaczy Sandra Tyczyno, rzecznik Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w bydgoskim Myślęcinku.

Jak zapowiada, codziennie do 15 marca na Facebooku i stronie internetowej bydgoskie zoo przekazywać będzie informacje związane z tematem gatunków zagrożonych. Dodatkowo w środę (11 marca) od godz.10.00 zaprasza m.in. na spotkania ze zwierzętami i ich opiekunami, a przez cały dzień wstęp będzie darmowy. 
 
O godz. 11.00 w pawilonie Akwarium Terrarium rozpocznie się wyjątkowy spacer. Opiekunowie pracujący w myślęcińskim ogrodzie pokażą wybrane gatunki i opowiedzą o nich. - Zobaczymy razem z nimi włochatkę, kanię rudą, wydrę, żako, lemury madagaskarskie, krokodyle kameruńskie. Opiekunowie odpowiedzą także na pytania, co to trening medyczny i enrichment – zapowiada Sandra Tyczyno. - Na zakończenie, czyli ok. godz. 12.00, zbierzemy się przy wybiegu żubrów, które są bydgoskimi ambasadorami akcji #chronimyGINĄCEgatunki. Staniemy oko w oko z tymi potężnymi zwierzętami, będziemy świadkami karmienia, a opowieści o nich przedstawią osoby, które na co dzień się nimi zajmują.

Obecnie na wybiegu w ogrodzie w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku przebywają cztery osobniki – dwie samice i dwa samce.

Postójka urodzona w 2001 roku przyjechała ze Smardzewic w grudniu 2002 r. Urodziła kilkoro dzieci. Jej ostatnim potomkiem jest Polian, który przyszedł na świat 13.09.2018 r. Druga samica to Polusia – córka Postójki, urodzona 29.10.2011 r. Jej dzieckiem jest drugi samiec – Poprad III, urodzony 23.06.2019 r. Polian i Poprad III w niedługim czasie za zgodą Ministerstwa Ochrony Środowiska wyjadą do Nadleśnictwa Drawsko w celu powiększenia puli genetycznej populacji wolnościowej.

Najbardziej spokojnym żubrem w stadzie jest Postójka. Poznać ją można po uszkodzonym, rozdwojonym rogu. Natomiast najbardziej dominująca jest Polusia (podobnie jak w naturze - jedna z samic ma pozycję dominantki). To ona jako pierwsza wchodzi do stajni i jako pierwsza przybiega, kiedy widzi opiekunów zmierzających na alejkę przed wybiegiem o godz. 14.00 Jest to też godzina karmienia żubrów w miejscu, gdzie zwiedzający mogą się im przyjrzeć z bliska.

Żubry w bydgoskim zoo karmione są w stajni – każdy ma swoje koryto. Jako ostatni do stajni wchodzi Polian. Za to Poprad III najpierw podchodzi do koryta swojej mamy, aby co nieco podskubać. Jest najbardziej wesołym żubrem. Często zaczepia starszego Poliana, a odpowiedzią są wspólne harce na wybiegu.

O godz. 13.00 w sali dydaktycznej w pawilonie Akwarium Terrarium odbędzie się spotkanie, podczas którego będzie można dowiedzieć się wielu cennych informacji na temat roli ogrodów zoologicznych i żubra - m.in. jego biologii, historii, dlaczego jest zagrożonym gatunkiem.
 
W niedzielę (15 marca) natomiast o zoo usłyszeć będzie można także w centrum miasta. W godz. 12.00-13.00 w Bydgoskich Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (ul. Gdańska 5) będzie zabawa dla całych rodzin.

Dla rodziny

2021-02-23, godz. 17:34 O programie „Psycholog w każdej szkole” przy okazji Dnia Walki z Depresją [wideo] W Bydgoszczy Lewica Razem zorganizowała konferencję prasową z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją. » więcej 2021-02-18, godz. 19:17 „Pan mój i Bóg mój". Misterium Męki Pańskiej w Kruszwicy inaczej [zwiastun] Film zamiast ulicznego przedstawienia i współczesność zamiast przeszłości - w Kruszwicy trwają przygotowania do 8. Misterium Męki Pańskiej pod hasłem „Pan mój ... » więcej 2021-02-17, godz. 14:48 Światowy Dzień Kota: ma je wielu znanych ludzi, często niejednego [wideo] Za każdym sławnym człowiekiem stoi jakiś kot - twierdzą Heike Reinecke i Andreas Schlieper, autorzy książki „Sławne koty i ich ludzie', opisując m.in. Winston ... » więcej 2021-02-15, godz. 11:29 40 ćwiczeń dla ciała i ducha. Zdrapka Wielkopostna do zdobycia w PR PiK Zdrapka Wielkopostna to 40 ćwiczeń dla ducha i ciała przeznaczonych na Wielki Post, umieszczonych na papierowej planszy zakrytej zdrapką. Polskie Radio PiK ob ... » więcej 2021-02-15, godz. 09:49 Rower miejski w Bydgoszczy za dwa tygodnie, w Toruniu - od niedzieli (21 lutego) Za dwa tygodnie w Bydgoszczy będzie można wypożyczyć miejski rower. Zarząd Dróg podpisał umowę na obsługę i utrzymanie Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego w ty ... » więcej 2021-02-14, godz. 20:04 W poszukiwaniu kaczki mandarynki. Jakie ptaki spotkasz nad Brdą? [wideo] W czwartek była widziana w Bydgoszczy w okolicach mostu Bernardyńskiego, w piątek na wysokości dworca PKS. Nam, mimo długich poszukiwań, nie udało się sfilmow ... » więcej 2021-02-14, godz. 13:52 Zrób zdjęcie z walentynkowym akcentem i Bydgoszczą w tle. I wygrywaj! Z okazji Walentynek bydgoski ratusz zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym. - Czekamy na zdjęcia mieszkańców z Bydgoszczą w tle. Nie zapomnijc ... » więcej 2021-02-14, godz. 11:56 Poznaj chemię miłości i komponuj miłosne rytmy. Walentynki w „Młynie Wiedzy” Naukowe eksperymenty proponuje w Walentynki Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” w Toruniu. » więcej 2021-02-13, godz. 08:19 Listy i kartki pełne dobrych słów. Od więźniów z Koronowa, dla seniorów [wideo] Zakład Karny w Koronowie przyłączył się do 5. edycji ogólnopolskiej akcji pisania listów i kartek do pacjentów szpitali, zainicjowanej przez Fundację 'Dr Clow ... » więcej 2021-02-12, godz. 22:07 Rozpoczęło się szusowanie w Myślęcinku! Obostrzenia nie zniechęcają! [wideo] Miłośnicy białego szaleństwa długo czekali na ten dzień. Stok narciarski w bydgoskim Myślęcinku już działa. » więcej
1234567