Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r.   Imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
Spółdzielnia
2020-03-09, 09:05 Redakcja

Spotkania ze zwierzętami, darmowy wstęp do zoo. Wyjątkowy dzień w Myślęcinku

Żubry są bydgoskimi ambasadorami akcji #chronimyGINĄCEgatunki/fot. materiały LPKiW
Żubry są bydgoskimi ambasadorami akcji #chronimyGINĄCEgatunki/fot. materiały LPKiW
W środę (11 marca) przypada Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Dzięki współpracy jedenastu zoo, w tym bydgoskiego, jeden dzień przerodzi się w cały tydzień obchodów!
 
Tydzień potrwa od 9 do 15 marca pod hasłem #chronimyGINĄCEgatunki. -
Jednym głosem będziemy mówić, że ogród zoologiczny to nie cyrk, menażeria ani schronisko. Naszym zadaniem jest ochrona przyrody, by ocalić wspólny świat ludzi i zwierząt – tłumaczy Sandra Tyczyno, rzecznik Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w bydgoskim Myślęcinku.

Jak zapowiada, codziennie do 15 marca na Facebooku i stronie internetowej bydgoskie zoo przekazywać będzie informacje związane z tematem gatunków zagrożonych. Dodatkowo w środę (11 marca) od godz.10.00 zaprasza m.in. na spotkania ze zwierzętami i ich opiekunami, a przez cały dzień wstęp będzie darmowy. 
 
O godz. 11.00 w pawilonie Akwarium Terrarium rozpocznie się wyjątkowy spacer. Opiekunowie pracujący w myślęcińskim ogrodzie pokażą wybrane gatunki i opowiedzą o nich. - Zobaczymy razem z nimi włochatkę, kanię rudą, wydrę, żako, lemury madagaskarskie, krokodyle kameruńskie. Opiekunowie odpowiedzą także na pytania, co to trening medyczny i enrichment – zapowiada Sandra Tyczyno. - Na zakończenie, czyli ok. godz. 12.00, zbierzemy się przy wybiegu żubrów, które są bydgoskimi ambasadorami akcji #chronimyGINĄCEgatunki. Staniemy oko w oko z tymi potężnymi zwierzętami, będziemy świadkami karmienia, a opowieści o nich przedstawią osoby, które na co dzień się nimi zajmują.

Obecnie na wybiegu w ogrodzie w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku przebywają cztery osobniki – dwie samice i dwa samce.

Postójka urodzona w 2001 roku przyjechała ze Smardzewic w grudniu 2002 r. Urodziła kilkoro dzieci. Jej ostatnim potomkiem jest Polian, który przyszedł na świat 13.09.2018 r. Druga samica to Polusia – córka Postójki, urodzona 29.10.2011 r. Jej dzieckiem jest drugi samiec – Poprad III, urodzony 23.06.2019 r. Polian i Poprad III w niedługim czasie za zgodą Ministerstwa Ochrony Środowiska wyjadą do Nadleśnictwa Drawsko w celu powiększenia puli genetycznej populacji wolnościowej.

Najbardziej spokojnym żubrem w stadzie jest Postójka. Poznać ją można po uszkodzonym, rozdwojonym rogu. Natomiast najbardziej dominująca jest Polusia (podobnie jak w naturze - jedna z samic ma pozycję dominantki). To ona jako pierwsza wchodzi do stajni i jako pierwsza przybiega, kiedy widzi opiekunów zmierzających na alejkę przed wybiegiem o godz. 14.00 Jest to też godzina karmienia żubrów w miejscu, gdzie zwiedzający mogą się im przyjrzeć z bliska.

Żubry w bydgoskim zoo karmione są w stajni – każdy ma swoje koryto. Jako ostatni do stajni wchodzi Polian. Za to Poprad III najpierw podchodzi do koryta swojej mamy, aby co nieco podskubać. Jest najbardziej wesołym żubrem. Często zaczepia starszego Poliana, a odpowiedzią są wspólne harce na wybiegu.

O godz. 13.00 w sali dydaktycznej w pawilonie Akwarium Terrarium odbędzie się spotkanie, podczas którego będzie można dowiedzieć się wielu cennych informacji na temat roli ogrodów zoologicznych i żubra - m.in. jego biologii, historii, dlaczego jest zagrożonym gatunkiem.
 
W niedzielę (15 marca) natomiast o zoo usłyszeć będzie można także w centrum miasta. W godz. 12.00-13.00 w Bydgoskich Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (ul. Gdańska 5) będzie zabawa dla całych rodzin.

Dla rodziny

2021-01-23, godz. 16:46 Gra miejska na ulicach i kabaret w Internecie. Świętuj imieniny Inowrocławia! [wideo] Gra miejska dla całych rodzin i wieczór kabaretowy „Tylko spokój nas uratuje” z udziałem Andrzeja Poniedzielskiego i Jacka Pawlewskiego to atrakcje tegoroczny ... » więcej 2021-01-21, godz. 07:52 Nowe eksponaty, stanowiska i eksperymenty. Modernizują kosmiczną wystawę [zdjęcia] 11 nowych stanowisk, a 14 poddawanych renowacji lub przebudowywanych. Wystawa „O obrotach' w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu  jest gruntownie mode ... » więcej 2021-01-20, godz. 16:07 Ogłaszają konkurs na zimowe zdjęcia. A my kręcimy nad Kanałem Bydgoskim [wideo, zdjęcia] Dla uczniów z klas 7-8 szkół podstawowych przeznaczony jest konkurs fotograficzny, który ogłosiło Muzeum Okręgowego im. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Tematem ... » więcej 2021-01-19, godz. 06:45 Bydgoski telefon dla seniorów. Można dzwonić i rozmawiać o szczepieniach Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy uruchamia infolinię dotyczącą Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Linia jest czynna od 8 do 15. » więcej 2021-01-15, godz. 12:06 Ci seniorzy są życiową lekcją historii. Byli świadkami odradzania się Polski Karolina Bujak z Kruszwicy uhonorowana została marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla najstarszych - stuletnich i starszy ... » więcej 2021-01-14, godz. 08:04 Bransoletki życia ratują życie seniorom z regionu. Opasek będzie więcej Ponad trzy tysiące seniorów z regionu ma szansę otrzymać od Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu bransoletki życia. Elektroniczne opaski u ... » więcej 2021-01-10, godz. 07:50 Czy się stoi, czy się leży, trochę ruchu się należy - zwłaszcza w pandemii Koniec z wymówkami! Butelka z wodą, drzwi i krzesło - wszystko możemy wykorzystać podczas domowych ćwiczeń. Jak to zrobić, podpowiada fizjoterapeuta z Torunia ... » więcej 2021-01-09, godz. 09:28 Z sauny na śnieg i do jeziora. Nowa atrakcja na plaży w Pieckach [WIDEO, ZDJĘCIA] Dwie sauny to najnowsza atrakcja plaży w podbydgoskich Pieckach, która w zimowe weekendy przeżywa oblężenie. Całe rodziny plażują tu, wchodzą do lodowatego je ... » więcej 2021-01-08, godz. 13:08 Chore dzieci przez okno szpitala zobaczą zaczarowany ogród. Każdy może pomóc Widok na kolorowe postacie z bajek zamiast szarej ulicy i dachu z krzewami mają pomóc przetrwać ciężko chorym dzieciom w szpitalu im. Jurasza w Bydgoszczy. St ... » więcej 2021-01-07, godz. 09:32 Kolorowa skrzynia i zadania śnieżnej sowy. Ferie w bydgoskim Myślęcinku Trzy różne propozycje ma na ferie zimowe zoo w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w bydgoskim Myślęcinku. » więcej
1234567