Wtorek, 20 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Czesława, Agnieszki, Mariana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2020-03-09, 18:22 Marcin Doliński

Najwyższy czas na remont mogił w Mniszku. Pieniądze dadzą cztery gminy

Mogiła w Mniszku - fragment./fot. Wikipedia
Mogiła w Mniszku - fragment./fot. Wikipedia
Paweł Kułakowski, burmistrz Świecia i Dorota Krezymon, wójt gminy Dragacz podpisali umowe na dofinansowanie remontu miejsca pamięci w Mniszku. Świecie daje 30 tys. na ten cel./fot. Marcin Doliński
Paweł Kułakowski, burmistrz Świecia i Dorota Krezymon, wójt gminy Dragacz podpisali umowe na dofinansowanie remontu miejsca pamięci w Mniszku. Świecie daje 30 tys. na ten cel./fot. Marcin Doliński
Miejsce pochówku 10 tys. ofiar niemieckiego okupanta w Mniszku, w gminie Dragacz koło Świecia zostanie odnowione. Zbiorowe mogiły, pomniki i krzyże, a także chodniki i ogrodzenie są już bardzo zniszczone.
Remont będzie możliwy dzięki wsparciu gminy Świecie. W poniedziałek (09.03.) uroczyście podpisano umowę na dofinansowanie inwestycji.

- Potrzebę gruntownego remontu tej mogiły widzimy już od wielu lat - mówi Dorota Krezymon, wójt gminy Dragacz. - Próbowaliśmy w zeszłym roku stanąć do konkursu ministerialnego na dofinansowanie tego remontu. Przeszkodą natury formalnej stało się jednak to, że gmina Dragacz nie jest właścicielem gruntu.

- Właścicielem gruntu jest Nadleśnictwo Dąbrowa, ale nadleśnictwo jako instytucja do konkursu stanąć nie mogło, a remont jest, myślę, absolutnie niezbędny. Po pierwsze krzyż jest już naprawdę stary, pomnik także. Ten główny krzyż i główny pomnik właściwie wymagają wymiany. Pozostałe 12 pomników poświęconych różnym grupom ofiar wymaga przynajmniej odnowienia. Musielibyśmy skończyć wykładanie kostką miejsca w dole mogiły, koniecznie wymienić ogrodzenie, której jest na tyle stare, że pojawiły się w nim dziury, a to jest las. Uważam za niedopuszczalne, żeby zwierzęta leśne biegały bo grobach.

My, za każdym razem, naprawiamy wszelkie szkody, ale to jest miejsce pamięci narodowej, miejsce pamięci 10 tys. ofiar, i takie sytuacji w ogóle nie powinny mieć miejsca. Zależy nam, w pierwszej kolejności, na wymianie ogrodzenia, na postawieniu nowego krzyża, na wymianie pomnika głównego.

Wójt przypomina, że w ostatnim czasie powstał film o mordzie w Piaśnicy, która jest największym miejscem hitlerowskiej kaźni na Pomorzu.

- Dużo się także mówi o Lesie Szpęgawskim, tam również podejmowane są inicjatywy w celu odnowienia tamtejszego pomnika. Odbywają się w tym lesie uroczystości nawet z udziałem prezydenta Rzeczpospolitej. A o Mniszku, który jest drugim miejscem kaźni z rąk hitlerowców na Pomorzu, właściwie się nie mówi...(...)

Pomoc finansową na ten cel przekażą także gminy Jeżewo i Nowe. Przypomnijmy, że w byłej żwirowni w Mniszku, podczas II wojny światowej okupanci wymordowali 10 tys. Polaków, mieszkańców powiatu świeckiego, chełmińskiego, grudziądzkiego, bydgoskiego i starogardzkiego.

Zbrodnia w Mniszku


Więcej w materiale Marcina Dolińskiego.
Materiał Marcina Dolińskiego (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-04-20, godz. 10:32 Wszystkie roczniki 18 plus do szczepienia! Kiedy i jak się zapisać? [informacje, telefony] - 28 kwietnia ruszy rejestracja dla osób między 30 a 39 rokiem życia, które wcześniej za pośrednictwem formularza zgłosiły gotowość do zaszczepienia się; 4 ma ... » więcej 2021-04-20, godz. 09:28 Szczepień musi być więcej - o to apelują toruńscy działacze PO - Wzywamy rząd do natychmiastowego uruchomienia centrów powszechnych szczepień przygotowanych przez samorządy i odblokowania zapisów na szczepienia dla wszyst ... » więcej 2021-04-20, godz. 08:37 Nowy dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia Jan Gessek to ekspert w zakresie zdrowia publicznego i wykładowca akademicki. Od 2018 roku pełnił funkcję zastępcy, a następnie dyrektora Departamentu Ratowni ... » więcej 2021-04-20, godz. 07:39 Dwie jezdnie na Kujawskiej: jak wyglądają z góry? [film z drona, galeria] Na obu jezdniach ul. Kujawskiej w Bydgoszczy, w górę i w dół, obowiązuje od piątku ruch jednokierunkowy. Jak to wygląda z góry - można zobaczyć na naszym film ... » więcej 2021-04-20, godz. 06:40 Na UTP w Fordonie rozpoczynają się masowe szczepienia ludności We wtorek (20.04.) otwiera się pierwszy punkt masowych szczepień przeciwko koronawirusowi w województwie, zorganizowany na Uniwersytecie Technologiczno-Przyro ... » więcej 2021-04-19, godz. 21:15 Pseudohodowcy z Dobrcza idą do więzienia. Kara wysoka, jak nigdy dotąd! - To najwyższy wyrok w historii polskiego sądownictwa, orzeczony wobec pseudohodowców - mówi Marcin Kosiński - oskarżyciel posiłkowy w procesie Izabeli i Roma ... » więcej 2021-04-19, godz. 18:56 Program Porozumienia powstaje w porozumieniu ze społeczeństwem Zdrowie i zielony ład, mieszkalnictwo, integracja europejska i samorząd - to filary, na których swój program opiera Porozumienie Jarosława Gowina. W weekend o ... » więcej 2021-04-19, godz. 17:25 Są zarzuty dla kierowcy furgonetki, który śmiertelnie potrącił 34-letnią matkę Według śledczych z Brodnicy, mężczyzna umyślnie naruszył zasady ruchu drogowego. Nie obserwował drogi i dokonał niewłaściwego manewru ominięcia pieszych. » więcej 2021-04-19, godz. 17:10 Toruńskie centrum rozrywki dla rodzin nie zamierza przestać działać Właściciele Kinder Parku w Toruniu nie zgadzają się z decyzją sanepidu o zamknięcia obiektu. Park rozrywki - mimo obostrzeń - jest czynny. Adwokaci reprezentu ... » więcej 2021-04-19, godz. 14:20 Podpisali się na Długiej z okazji urodzin miasta. Pięć kolejnych Bydgoskich Autografów Szef Kliniki Psychiatrii szpitala im. Jurasza,  szef firmy budowlanej i trzej autorzy Bydgoskiego Słownika Biograficznego złożyli swoje podpisy na ulicy Długi ... » więcej
1234567