Czwartek, 28 stycznia 2021 r.   Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2020-02-17, 07:11 Redakcja

Bydgoszcz w programie na rzecz czystego powietrza. Samorządowcy do nauki!

Bydgoszcz znalazła się wśród 17 miast zakwalifikowanych do projektu LeadAIR. Fot. Archiwum
Bydgoszcz znalazła się wśród 17 miast zakwalifikowanych do projektu LeadAIR. Fot. Archiwum
Bydgoszcz znalazła się wśród 17 miast zakwalifikowanych do projektu LeadAIR. Jest to nowy program dla samorządów, które poszukują wiedzy, inspiracji i wsparcia w działaniach związanych z ochroną powietrza.
Program "LeadAIR – pomagamy miastom pokonać smog" jest trzymiesięcznym programem szkoleniowo-doradczym dla miast. Jego celem jest pomoc miastom w mierzeniu się z wyzwaniami związanymi ze smogiem.

Program poprzez szkolenie i indywidualne doradztwo dostarczy wiedzę, wsparcie, narzędzia i inspirację do antysmogowych działań na gruncie miejskim. Do udziału w programie LeadAIR miasto zgłosiło się do projektu we współpracy ze Stowarzyszeniem Bydgoski Alarm Smogowy. LeadAIR to program skrojony na potrzeby miast, zakłada organizację:

• 5-dniowego intensywnego szkolenia, składającego się z warsztatów, wykładów, spotkań z urzędnikami centralnymi i samorządowymi,
• indywidualnego doradztwa i przeprowadzenie miasta przez proces analizy i planowania wybranego przez niego tematu, problemu czy sprawy,
• webinariów tematycznych i otwartego dostępu do wypracowanych materiałów,
• konferencji sieciującej samorządy z organizacjami i ekspertami branżowymi.

Bydgoszcz jest jednym z większych miast, które zakwalifikowały się do tego projektu. Dzięki temu będziemy mogli nie tylko uczyć się od innych, podglądać dobre praktyki, ale także dzielić się dobrymi praktykami z naszego miasta. Bydgoszcz realizuje właśnie projekt pn. „Czy wiesz czym oddychasz”. Jest to kampania edukacyjno-informacyjna z programu LIFE, którą realizujemy razem z Uniwersytetem Wrocławskim.

Program LIFE to jedyny instrument finansowy Unii Europejskiej poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Jego głównym celem jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska w tym przyrody.

W ramach projektu na przełomie lutego i marca odbędzie się szkolenie dla nauczycieli, organizacji pozarządowych, mediów i wszystkich osób aktywnych społecznie w zakresie edukacji ekologicznej. W styczniu prowadzone były także badania ankietowe dotyczące wiedzy i świadomości ekologicznej mieszkańców. Wyniki ankiety poznamy w specjalnym raporcie, który będzie powtarzany co roku, aby sprawdzić, czy świadomość społeczeństwa na temat ekologii rośnie.

Wiadomości lokalne

2021-01-27, godz. 21:45 Szykuje się turystyczny przebój w Bydgoszczy. Stare auta i nie tylko! Na terenie Exploseum powstanie Bydgoskie Centrum Klasycznej Motoryzacji i Techniki. List intencyjny w tej sprawie podpisali w środę (27.01) przedstawiciele Mu ... » więcej 2021-01-27, godz. 20:12 „To jest torturowanie kobiet”. Protest w Toruniu dot. opublikowania wyroku TK [wideo] „To jest wojna”, „rewolucja jest kobietą” - krzyczeli uczestnicy manifestacji na toruńskiej Starówce. » więcej 2021-01-27, godz. 19:24 Uczą młodych szanowania wody, a młodzi później uczą starszych Eko-lekcje, pokazy, konkurs, sprzątanie rzek i jezior. Wody Polskie rozpoczynają akcję „Szkoła przyjazna wodzie - Aktywni Błękitni”. » więcej 2021-01-27, godz. 18:47 Prof. Wojciech Polak: „Teraz nie wiem czy mogę się zaszczepić, choć dostałem propozycję od pracodawcy” Profesor UMK Wojciech Polak staje w obronie posła Zbigniewa Girzyńskiego, który będąc niemedycznym pracownikiem UMK zaszczepił się przeciw COVID-19. » więcej 2021-01-27, godz. 17:11 Pożar autobusu w Bydgoszczy. W samym centrum miasta! [zdjęcia] Na ul. Jagiellońskiej w Bydgoszczy między godziną 13.00 a 14.00 doszło do pożaru autobusu komunikacji podmiejskiej. » więcej 2021-01-27, godz. 16:18 Pierwszy taki sklep w województwie. Kupisz tam za połowę ceny Sklep powstanie we Włocławku, a prowadzić go będzie Fundacja Wolne Miejsca w hali targowej przy ul. Związków Zawodowych. » więcej 2021-01-27, godz. 15:11 Zamieszanie ze szczepionkami we Włocławku: apel o kontrolę ministerstwa i NFZ Posłanka PiS Joanna Borowiak zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ o kontrolę w wojewódzkim szpitalu we Włocławku ws. szczepień przeciwko COVID-19. Ni ... » więcej 2021-01-27, godz. 14:22 Poseł Latos: Rząd ma zakontraktowanych więcej szczepionek, niż mamy obywateli - Nie ma potrzeby zakupu szczepionek poza systemem unijnym, bo te które są zamówione, wystarczą do zaszczepienia wszystkich Polaków, ale gdyby to mogło przysp ... » więcej 2021-01-27, godz. 13:33 Koniec Komunalnika w Bydgoszczy! Umowa z firmą wywożącą śmieci rozwiązana Miasto Bydgoszcz wypowiedziało umowę firmie Komunalnik wywożącej śmieci. - Od 14 lutego umowa przestanie obowiązywać - poinformował na dzisiejszej sesji prezy ... » więcej 2021-01-27, godz. 12:43 Wyszła z domu podczas izolacji, siedziała już w areszcie, a teraz grozi jej więzienie Spędziła w areszcie już 5 miesięcy, teraz grozi jej do 8 lat więzienia. Przed toruńskim Sądem Okręgowym rozpoczął się proces w głośnej sprawie Karoliny L. osk ... » więcej
1234567