Nie przychodzą na wizyty, blokują miejsce innym. Jak dyscyplinować pacjentów?

2020-02-07, 16:38  Adriana Andrzejewska - Kuras
Lekarze czekają na pacjentów, a ci bardzo często nie odwołują wizyty./fot. Pixabay

Lekarze czekają na pacjentów, a ci bardzo często nie odwołują wizyty./fot. Pixabay

17 milionów osób. Tylu pacjentów zdaniem NFZ nie odwołuje wcześniej umówionej wizyty u specjalisty, wydłużając kolejki. Ministerstwo Rozważa karanie finansowe tych, którzy nie zgłoszą, że nie zjawią się w gabinecie lekarskim. Co o pomyśle sądzą mieszkańcy regionu?

- Jestem za tym, żeby jednak odwoływać wizyty, ponieważ ja czekałam do dermatologa aż pół roku...

- Kogo chcecie karać? Starszych ludzi, którzy z tej biednej emerytury muszą wyżyć? Trzeba system zmienić...

- 17 milionów pacjentów więcej mogłoby być przyjętych. Osoby opuszczające swoją wizytę powinny jakoś być ukarane, żeby się zastanowiły, czy w ogóle chcą się umawiać do lekarza...

Janusz Mielczarek, rzecznik prasowy Wojewódzkiego szpitala zespolonego w Toruniu:

- Oceniamy, że od 10 do nawet 20 procent pacjentów nie zgłasza się na zaplanowane wcześniej wizytę. Gdyby wszystkich zsumować, to półtora miesiąca w ciągu roku przychodnie byłyby nieczynne, nie przyjmowałyby pacjentów tylko z tego powodu, że pacjenci pomimo wyznaczonego terminu się nie zgłosili. Różne są głosy na ten temat opłat karnych. Wydaje mi się, że pierwszym krokiem powinno być jednak powstanie systemu, który w jakiś czytelny sposób przypominałyby pacjentom o wizytach, a dopiero później w przypadku jego nieskuteczności, można rozważyć inne formy działania.

Ministerstwo Zdrowia analizuje pomysł. Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz w mailu przesłanym do naszej redakcji informuje: „Rozważamy możliwość wprowadzenia pewnej opłaty, ale przy jednoczesnym obudowaniu tego systemem powiadomień o wizytach, czy to telefonicznym czy smsowym. Chcemy, by opłata była raczej możliwością, którą otrzyma jednostka, niż nakazem.". Więcej o sprawie w audycji Nasz mały świat dziś po 16:30

Materiał Adriany Andrzejewskiej - Kuras

Region

Zarobili ponad 3 miliony złotych, oszukali prawie 7 tysięcy osób. Bydgoskie śledztwo

„Zarobili" ponad 3 miliony złotych, oszukali prawie 7 tysięcy osób. Bydgoskie śledztwo

2024-06-26, 20:37
Dobra wiadomość dla Politechniki Bydgoskiej  jest zgoda na uruchomienie kierunku lekarskiego

Dobra wiadomość dla Politechniki Bydgoskiej – jest zgoda na uruchomienie kierunku lekarskiego!

2024-06-26, 18:58
O gołębiach, które zmieniły bieg historii i innych nieludzkich bohaterach wojen [wystawa]

O gołębiach, które zmieniły bieg historii i innych „nieludzkich" bohaterach wojen [wystawa]

2024-06-26, 18:00
Szkoła musi nadążać za nowymi technologiami. Edukacyjna konferencja w Toruniu

Szkoła musi nadążać za nowymi technologiami. Edukacyjna konferencja w Toruniu

2024-06-26, 16:13
Minister nauki: Politechnika Bydgoska jest o krok od uruchomienia kierunku lekarskiego

Minister nauki: Politechnika Bydgoska jest o krok od uruchomienia kierunku lekarskiego

2024-06-26, 14:45
13-latek zaatakowany przez swoje dwa owczarki belgijskie. Na pomoc ruszył policjant

13-latek zaatakowany przez swoje dwa owczarki belgijskie. Na pomoc ruszył policjant

2024-06-26, 13:50
Przewodniczący Rady Miejskiej w Inowrocławiu i jego zastępca odwołani w tajnym głosowaniu

Przewodniczący Rady Miejskiej w Inowrocławiu i jego zastępca odwołani w tajnym głosowaniu

2024-06-26, 12:48
Najwyżej Uniwersytet Mikołaja Kopernika, trochę niżej bydgoskie uczelnie. Ranking Perspektywy 2024

Najwyżej Uniwersytet Mikołaja Kopernika, trochę niżej bydgoskie uczelnie. Ranking „Perspektywy" 2024

2024-06-26, 12:02
Będą uczyć się w goglach VR. Akademia Szkolnictwa AS otwiera klasę hybrydową

Będą uczyć się w goglach VR. Akademia Szkolnictwa AS otwiera klasę hybrydową

2024-06-26, 10:00
Waldemar Adametz: Wciąż za mało firm dba o dobrostan swoich pracowników [Rozmowa Dnia]

Waldemar Adametz: Wciąż za mało firm dba o dobrostan swoich pracowników [Rozmowa Dnia]

2024-06-26, 08:59
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę