Egzamin gimnazjalny 2019: pomogli strażacy, radni, pracownicy teatru

2019-04-10, 11:00  Jolanta Fisher, Michał Zaręba, Marcin Doliński, Damian Klich
Pierwsza część egzaminu gimnazjalnego nie odbyła się w naszym regionie tylko w szkole podstawowej w Podwiesku w gminie Chełmno. Nie udało się zebrać wystarczającej liczy osób do pracy w komisji. Druga część odbyła się już bez przeszkód - dzieci napisały test z języka polskiego/fot. Marcin Doliński

Pierwsza część egzaminu gimnazjalnego nie odbyła się w naszym regionie tylko w szkole podstawowej w Podwiesku w gminie Chełmno. Nie udało się zebrać wystarczającej liczy osób do pracy w komisji. Druga część odbyła się już bez przeszkód - dzieci napisały test z języka polskiego/fot. Marcin Doliński

- Stres był ogromny, bo do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy egzamin się odbędzie i ciągle nie wiemy, czy będziemy pisali drugą część - mówią uczniowie/fot. Andrzej Grygiel, PAP

- Stres był ogromny, bo do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy egzamin się odbędzie i ciągle nie wiemy, czy będziemy pisali drugą część - mówią uczniowie/fot. Andrzej Grygiel, PAP

W Bydgoszczy egzamin gimnazjalny rozpoczął się punktualnie we wszystkich szkołach, podobnie w Toruniu. W Grudziądzu jeszcze o godz. 7.00 brakowało 16 osób do komisji.

BYDGOSZCZ: uczniowie w stresie, list prezydenta
Mimo trwającego strajku nauczycieli, już we wtorek udało się w Bydgoszczy skompletować komisje egzaminacyjne we wszystkich szkołach. Sami uczniowie mówili o niepewności i strachu.
- Stres jest ogromny. O tym, że test się odbędzie dowiedzieliśmy się we wtorek o godz. 14. Nawet nie wiemy, czy będziemy pisali drugą część - mówili. - Ale wspieramy naszych nauczycieli, bo mają prawo protestować - dodali.
Tymczasem oficjalny list do nauczycieli przesłał do mediów prezydent Bydgoszczy. - Dyrektorzy szkół, kierując się dobrem uczniów oraz ustawowymi obowiązkami, dołożyli wszelkich starań, żeby egzaminy odbyły się w zaplanowanym terminie. Nie oznacza to braku solidarności z Państwa postulatami i protestem - napisał prezydent Rafał Bruski. - Strajk z pewnością jest dla Państwa trudną formą protestu również ze względu na konieczność potrącania wynagrodzenia. Zapewniam Państwa, że wszystkie zaplanowane w budżetach szkół środki finansowe na wynagrodzenia, pozostaną do dyspozycji dyrektorów. Będzie je można przeznaczyć w 2019 r. na zajęcia dodatkowe z uczniami, zgodnie z potrzebami uczniów i wolą nauczycieli - dodaje.

Cały list prezydenta Bydgoszczy do nauczycieli

TORUŃ: test bez przeszkód

Również punktualnie o godz. 9.00 rozpoczął się egzamin gimnazjalny w Toruniu. Jak informują dyrektorzy szkół, udało się skompletować komisje nadzorujące przebieg egzaminu we wszystkich toruńskich placówkach, czyli 22.
- O godz. 9.00 rozpoczął się egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie, a o 11.00 - z języka polskiego – mówi Magdalena Stremplewska, rzecznik prezydenta. - W czwartek drugi dzień egzaminów, tym razem z części matematyczno-przyrodniczej, a w piątek z języka obcego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. W związku ze strajkiem sytuacja była trudna, natomiast wydział edukacji współpracował z dyrektorami, aby doprowadzić do skompletowania komisji tak, by egzaminy odbyły się bez przeszkód – dodaje.

GRUDZIĄDZ: poszukiwania ludzi do komisji
W środę o godz. 7 w Grudziądzu w komisjach brakowało jeszcze 16 osób. O godz. 9.00 jednak wszyscy uczniowie już pisali swój test. Skąd wzięli się ludzie, którzy pomogli w przeprowadzeniu egzaminu?
- Osoby do komisji egzaminacyjnych znaleźliśmy i w ratuszu, i w teatrze, i w różnych instytucjach miejskich - mówił Szymon Gurbin, wiceprezydent Grudziądza. - Pomogli nam nawet strażacy, bo okazało się że i w Straży Pożarnej są osoby z odpowiednim wykształceniem.
Zgłosił się m.in. radny Andrzej Wiśniewski, były nauczyciel: - Odezwało się we mnie powołanie nauczycielskie. To, to co zrobili nauczyciele w tej tak stresującej dla dzieci sytuacji dowodzi, że mają swoich uczniów w głębokim poważaniu. To nauczyciela dyskwalifikuje – mówi.
W Grudziądzu strajkują wszystkie szkoły i ponad 90 procent nauczycieli.

REGION: egzamin opóźniony
W Inowrocławiu i Włocławku egzamin gimnazjalny odbywał się bez przeszkód we wszystkich szkołach.
Niestety, nie wszędzie udało się go rozpocząć punktualnie. Pierwsza część egzaminu gimnazjalnego nie odbyła się w szkole podstawowej w Podwiesku w gminie Chełmno. Nie udało się zebrać wystarczającej liczy osób do pracy w komisji. Uczniowie nie pisali testu z historii i wiedzy o społeczeństwie. Druga część egzaminu odbyła się już bez przeszkód - dzieci napisały test z języka polskiego.
- Prawdopodobnie pierwszą część uczniowie będą mogli napisać w drugim terminie - mówi Krzysztof Wypij, wójt gminy Chełmno. - W czwartek egzamin będzie odbywał się bez przeszkód. Gorzej będzie w piątek, bo w przypadku egzaminów językowych do komisji potrzeba dużo więcej nauczycieli.
Tymczasem Maria Mazurkiewicz, wicekurator oświaty wyjaśnia, że postępowanie pani dyrektor nie było właściwe, nie znała ona aktualnych przepisów prawa. Konieczna była interwencja wizytatora, niestety ucierpieli na tym uczniowie, którzy pierwszą część egzaminu będą musieli pisać w drugim terminie.

Relacja z Bydgoszczy, mówią uczniowie Gimnazjum Klasycznego

Relacja z Bydgoszczy, mówią uczniowie Gimnazjum Klasycznego

Relacja z Bydgoszczy, mówi Mariola Mańkowska, dyrektor Gimnazjum Klasycznego

Relacja z Torunia, mówi Magdalena Stremplewska, rzecznik prezydenta

Relacja z Grudziądza: uczniowie, nauczyciele, władze, dyrektorzy...

Relacja z Podwieska: Maria Mazurkiewicz , Krzysztof Wypij, Danuta Zaborowska

Relacja z Podwieska: Maria Mazurkiewicz, wicekurator wyjaśnia błąd dyrektorki szkoły

Region

Uczniowie sprawdzają czy zakwalifikowali się do szkoły. Drugi nabór w sierpniu

Uczniowie sprawdzają czy zakwalifikowali się do szkoły. Drugi nabór w sierpniu

2021-07-22, 15:02
Remontują drogę koło Lipna. Skorzystają kierowcy i rowerzyści [zdjęcia]

Remontują drogę koło Lipna. Skorzystają kierowcy i rowerzyści [zdjęcia]

2021-07-22, 14:03
Tragiczny wypadek na S5 niedaleko węzła Maksymilianowo. Jedna osoba nie żyje [zdjęcia]

Tragiczny wypadek na S5 niedaleko węzła Maksymilianowo. Jedna osoba nie żyje [zdjęcia]

2021-07-22, 11:59
Park  Ride także w Toruniu. Poszukiwany wykonawca [wizualizacje]

Park & Ride także w Toruniu. Poszukiwany wykonawca [wizualizacje]

2021-07-22, 10:31
Flisacy na wodę Festiwal Wisły wraca do Włocławka

Flisacy na wodę! Festiwal Wisły wraca do Włocławka!

2021-07-21, 15:43
Kajakiem na Kanał Notecki. Naprawdę warto

Kajakiem na Kanał Notecki. Naprawdę warto!

2021-07-21, 15:29
Miasto zapomniało o placu zabaw na Siernieczku [wideo]

Miasto zapomniało o placu zabaw na Siernieczku? [wideo]

2021-07-21, 14:50
Rowerem przez powiat inowrocławski. Do Pakości albo pod Mysią Wieżę

Rowerem przez powiat inowrocławski. Do Pakości albo pod Mysią Wieżę?

2021-07-21, 13:20
Skok z wiaduktu może być ostatnim. WOPR-owcy apelują o rozsądek

Skok z wiaduktu może być ostatnim. WOPR-owcy apelują o rozsądek

2021-07-21, 12:35
Pieszo do Częstochowy. XVII Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej [wideo]

Pieszo do Częstochowy. XVII Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej [wideo]

2021-07-21, 11:25
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę