Wmurowano akt erekcyjny sali widowiskowo-kongresowej na Jordankach

2013-10-29, 17:27  Polska Agencja Prasowa i inf.własne
Budowla powstanie w 25 miesięcy. Fot. Michał Zaręba

Budowla powstanie w 25 miesięcy. Fot. Michał Zaręba

Kamień węgielny pod budowę sali widowiskowo-kongresowej wmurowano na toruńskich Jordankach. Obiekt powstanie w 25 miesięcy; część pieniędzy miasto otrzyma z funduszy unijnych.

Na placu budowy, położonym w centrum Torunia, na obrzeżach Starego Miasta, pierwsze prace rozpoczęły się już wiosną. Wykonawcy inwestycji - konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA (lider) i Acciona Infrastructuras SA (partner) do końca tegorocznego sezonu budowlanego planuje osiągnąć poziom 0.

Inwestycję, której całkowita wartość to około 225 mln zł, zaliczono do kluczowych przedsięwzięć Regionalnego Programu Operacyjnego, w związku z czym Toruń otrzymał przyrzeczenie dofinansowania z funduszy unijnych w wysokości 55 mln zł. Budowa sali, zgodnie z pierwotnymi założeniami, powinna być już zakończona.

Duże opóźnienia spowodowało już na starcie wyegzekwowanie od hiszpańskiego projektanta kompletnej i poprawnej dokumentacji budynku. Kolejny poślizg wymusiło niepowodzenie pierwszego przetargu na wykonawcę sali, gdyż uczestnicy zaproponowali kwoty znacznie przewyższające wstępny kosztorys i możliwości budżetu miasta.

Umowa o dofinansowaniu projektu ma charakter warunkowy. Ze względu na wartość inwestycji (powyżej 50 mln euro), ostateczna zgoda na dofinansowanie będzie należeć do Komisji Europejskiej. Kolejny warunek to ukończenie i rozliczenie przedsięwzięcia do końca czerwca 2015 roku.

Projekt sali koncertowej na Jordankach wybrano w 2008 roku w międzynarodowym konkursie. Spośród złożonych 22 koncepcji, międzynarodowe jury za najlepszy projekt uznało dzieło hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos, prowadzonej przez Fernando Menisa.

W wielofunkcyjnym obiekcie znajdą się: sala z widownią na 900 miejsc, ze sceną posiadającą kanał orkiestrowy, sala na 300 miejsc, wraz ze sceną, a także pomieszczenia techniczne i socjalne, pozwalające na realizację dużych przedsięwzięć artystycznych. W sąsiedztwie ma powstać parking na 185 samochodów.

Budowla ma składać się z kilku modułów, połączonych od góry szklanymi taflami, wprowadzającymi do wnętrza światło. Przewidziano mechanizmy ścienne i stropowe, umożliwiające łączenie lub odgradzanie wnętrz. System podwójnych ścian budynku ma zapewnić oszczędność ciepła i dobrą izolację sali koncertowej od ulicznego hałasu.(PAP)

Wmurowano akt erekcyjny sali widowiskowo-kongresowej na Jordankach (Popołudnie z nami)

Toruń

Region

To był transport wagi ciężkiej - zestaw pojazdów miał ponad 60 ton za dużo

To był transport wagi ciężkiej - zestaw pojazdów miał ponad 60 ton za dużo!

2021-11-12, 09:00
Czy Ignacy Jan Paderewski będzie patronem dworca w Inowrocławiu

Czy Ignacy Jan Paderewski będzie patronem dworca w Inowrocławiu?

2021-11-12, 07:10
Kolizja koło Pawłówka. Auto w rowie, a nietrzeźwy kierowca uciekał do lasu [zdjęcia]

Kolizja koło Pawłówka. Auto w rowie, a nietrzeźwy kierowca uciekał do lasu [zdjęcia]

2021-11-11, 19:14
Zakończyła się rewitalizacja centrum Sępólna Krajeńskiego

Zakończyła się rewitalizacja centrum Sępólna Krajeńskiego

2021-11-11, 15:23
11 listopada - Święto Niepodległości. Tak je obchodziliśmy w regionie [relacje, wideo, zdjęcia]

11 listopada - Święto Niepodległości. Tak je obchodziliśmy w regionie [relacje, wideo, zdjęcia]

2021-11-11, 13:22
Szpital w Grudziądzu chce mieć własny zakład utylizacji odpadów

Szpital w Grudziądzu chce mieć własny zakład utylizacji odpadów

2021-11-11, 07:15
Nowy punkt, w którym można zrobić test. Toruń walczy z epidemią COVID-19

Nowy punkt, w którym można zrobić test. Toruń walczy z epidemią COVID-19

2021-11-10, 20:17
Walczyli o niepodległą Polskę. Medal Stulecia i Krzyż Oficerski dla bohaterów

Walczyli o niepodległą Polskę. Medal Stulecia i Krzyż Oficerski dla bohaterów

2021-11-10, 19:35
Prawie dwa razy mniej chorych na COVID-19 w szpitalach w regionie niż rok temu

Prawie dwa razy mniej chorych na COVID-19 w szpitalach w regionie niż rok temu

2021-11-10, 18:47
Święto Niepodległości w regionie można celebrować na wiele sposobów [wideo, galeria, program]

Święto Niepodległości w regionie można celebrować na wiele sposobów! [wideo, galeria, program]

2021-11-10, 17:53
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę