Lokatorzy nie mogą wykupić mieszkań. Spółdzielnia i spółka PKP spotykają się w sądzie

2024-09-04, 14:45  Michał Zaręba/Redakcja
Kolejowa część wieżowca przy ul. Szosa Lubicka 152 w Toruniu od lat czeka na ocieplenie elewacji. Druga strona budynku jest ocieplona. Spółdzielnia „Na Skarpie” jest gotowa przejąć lokale i mieszkańców. W 2016 roku spółka PKP deklarowała, że sprawa jest na finiszu. Spór trwa jednak do dziś/fot. Michał Zaręba

Kolejowa część wieżowca przy ul. Szosa Lubicka 152 w Toruniu od lat czeka na ocieplenie elewacji. Druga strona budynku jest ocieplona. Spółdzielnia „Na Skarpie” jest gotowa przejąć lokale i mieszkańców. W 2016 roku spółka PKP deklarowała, że sprawa jest na finiszu. Spór trwa jednak do dziś/fot. Michał Zaręba

Lokatorzy kolejowej części wieżowca przy Szosie Lubickiej 152 od lat czekają na wykup mieszkań i ocieplenie budynku. Według państwowego przewoźnika, lokale miały być przekazane spółdzielni już w 2016 roku.

- Ciągle czekamy i nic się dzieje - mówi jedna z lokatorek. - Zimą znowu nas czeka dogrzewanie...
- Zgodnie ze statutem powinniśmy wykupić te mieszkania z ulgą, która nam przysługuje z tej racji, że ileś tam lat przepracowaliśmy. Kolej nie sprzedaje, dostaje żywą gotówkę z czynszu. Z balkonów odpadają kawałki betonu - mówi inna mieszkanka.

Wojciech Piechota, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Na Skarpie potwierdza, że umowy z PKP nie podpisano. - Niestety, od 2018 roku kontakt się urwał. Jeżeli się spotykamy, to w sali sądowej. Wypowiedzieliśmy umowę o administrowanie tej części budynku i w tej chwili są naliczane faktury za bezumowne korzystanie. Kwota zaległości wynosi obecnie ponad 3,5 miliona złotych - podaje prezes Piechota. - Ten problem trzeba będzie jakoś rozwiązać. PKP zalega nam również w innych punktach dotyczących tego budynku.

- Jeszcze w tym miesiącu planujemy powrócić do rozmów z kierownictwem Spółdzielni Mieszkaniowej Na Skarpie. Chcemy wypracować takie rozwiązanie, dzięki któremu mieszkańcy docelowo będą mogli stać się właścicielami zamieszkiwanych lokali - odpowiedział Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP S.A.

Do tego tematu wrócimy po 16.30 w audycji „Popołudnie z reportażem".

Relacja Michała Zaręby

Region

Wypadł z trzeciego piętra akademika, był pijany. Władze UMK reagują na wypadek studenta

Wypadł z trzeciego piętra akademika, był pijany. Władze UMK reagują na wypadek studenta

2024-07-01, 20:15
Morawiecki w regionie: Zleciliśmy badania, żeby wyłonić najlepszego kandydata na prezydenta

Morawiecki w regionie: Zleciliśmy badania, żeby wyłonić najlepszego kandydata na prezydenta

2024-07-01, 19:37
Drzewo Roku wybrane. Kasztanowiec z parku Witosa w Bydgoszczy był blisko podium

Drzewo Roku wybrane. Kasztanowiec z parku Witosa w Bydgoszczy był blisko podium

2024-07-01, 19:15
Matka biła trzyletnią Zuzię, dziewczynka zmarła. Sąd Okręgowy w Toruniu ogłosił wyrok

Matka biła trzyletnią Zuzię, dziewczynka zmarła. Sąd Okręgowy w Toruniu ogłosił wyrok

2024-07-01, 18:06
UMK zawiadamia prokuraturę. Chodzi o dyplom szefowej toruńskiej fundacji

UMK zawiadamia prokuraturę. Chodzi o dyplom szefowej toruńskiej fundacji

2024-07-01, 17:52
Dowodził toruńską komendą, teraz szefuje bydgoskiej. Nowy komendant objął stanowisko

Dowodził toruńską komendą, teraz szefuje bydgoskiej. Nowy komendant objął stanowisko

2024-07-01, 16:43
Jasna Góra czeka na pielgrzymów. Grupy już zwarte i gotowe, ale zawsze można dołączyć

Jasna Góra czeka na pielgrzymów. Grupy już zwarte i gotowe, ale zawsze można dołączyć!

2024-07-01, 15:00
Pożar w części technicznej Szpitala MSWiA w Bydgoszczy. Ekipa kładła papę [zdjęcia]

Pożar w części technicznej Szpitala MSWiA w Bydgoszczy. Ekipa kładła papę [zdjęcia]

2024-07-01, 13:36
Cukrzyca zaczyna boleć w mocno zaawansowanej fazie. Bezpłatne badania w Toruniu

Cukrzyca zaczyna „boleć" w mocno zaawansowanej fazie. Bezpłatne badania w Toruniu

2024-07-01, 13:30
Po siedmiu latach przerwy Bydgoszcz odzyskała delegaturę ABW. Politycy komentują

Po siedmiu latach przerwy Bydgoszcz odzyskała delegaturę ABW. Politycy komentują

2024-07-01, 12:47
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę