Małecki: w Polfie Tarchomin powstaje największa w tej części Europy fabryka leków onkologicznych

2023-05-23, 20:02  PAP/Redakcja
Wiceminister zdrowia Maciej Małecki podczas wizyty w budowanym Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych/fot: PAP/Radek Pietruszka

Wiceminister zdrowia Maciej Małecki podczas wizyty w budowanym Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych/fot: PAP/Radek Pietruszka

W Polfie Tarchomin powstaje pierwsza w Polsce i największa w naszej części Europy fabryka leków onkologicznych na ostrą białaczkę, raka piersi i szpiczaka mnogiego. Rocznie będzie schodziło 6 milionów ampułko-strzykawek. Tworzona jest równolegle linia do różnych leków z możliwością produkcji 20 mln fiolek rocznie – powiedział wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

W związku z budową Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych TZF, w siedzibie TZF Polfa S.A. we wtorek odbyła się konferencja prasowa, w czasie której zaprezentowano stan prac i zapowiedziano, że planowane jest, aby pierwsze leki trafiły na polski rynek już na przełomie lat 2024/2025.

Jak zaznaczył wiceminister Małecki, jest to pierwsza w Polsce i największa w naszej części Europy fabryka leków onkologicznych.

– Za 55 milionów złotych będą tu produkowane leki, które pozwolą w Polsce skutecznie walczyć z plagą nowotworów – leki na ostrą białaczkę, raka piersi i szpiczaka mnogiego. Z linii technologicznej rocznie będzie schodziło 6 mln ampułko-strzykawek – powiedział Małecki.


Przekazał, że tworzona jest równolegle linia do różnych leków z możliwością produkcji 20 mln fiolek rocznie.


– Najnowocześniejsze roboty kupowane przez Polfę Tarchomin w Japonii od firmy Kawasaki - 11 ramion robotycznych będzie sprawiało, że ta produkcja będzie szybsza, bardziej precyzyjna, żeby Polacy dostawali jak najwyższej jakości leki – powiedział wiceminister.


– To jest linia, na którą możemy transferować wszystkie trudne, jeśli chodzi o produkcję i wymagające szczególnych zabezpieczeń leki, również hormony i sterydy, które wymagają piątej klasy zabezpieczenia ze względu na swoją toksyczność – wyjaśnił prezes TZF Polfa S.A. Jarosław Król.


„Farmacja to rynek, na którym dobrze się zarabia”

Dyrektor operacyjny, Kamil Garbera wyjaśnił, że są to linie do produkcji leków sterylnych o przeznaczeniu szpitalnym. – Jedna będzie dedykowana lekom onkologicznym, czyli będą to cytostatyki albo immunosupresanty, zaś druga linia będzie przeznaczona do produkcji antybiotyków czy leków przeciwgrzybiczych – powiedział Garbera.


Jak zaznaczył wicemin. Małecki, produkowane leki będą spełniały najwyższe standardy światowe, będą certyfikowane według najwyższych światowych wymogów, żeby Polfa mogła skuteczniej zdobywać międzynarodowe rynki.


Przypomniał, że w grudniu 2019 roku rząd PiS wsparł Polfę Tarchomin dokapitalizowaniem 200 milionów złotych.


– Wiemy, że farmacja to jest rynek, na którym dobrze się zarabia. Chcemy, żeby jak największa część tej marży zostawała w Polsce, w naszych zakładach, żeby polscy inżynierowie nie wyjeżdżali z naszego kraju, ale aby mogli realizować swoje talenty w Polfie Tarchomin i podobnych zakładach, żebyśmy wszyscy na tym korzystali – wyjaśnił wiceminister Małecki.


Jak zaznaczył, inwestycja w Polfę Tarchomin to jest inwestycja w bezpieczeństwo Polaków. – Do końca tego roku chcemy mieć dopuszczenie do funkcjonowania budynku. Następnie będzie instalacja linii do produkcji leków. Start planowany jest na przełomie lat 2024/2025 – powiedział wiceminister aktywów państwowych.


To jest to przełomowy moment, jak produkcja pierwszej w Polsce penicyliny – ocenił Jarosław Król.


– Przewidujemy, że zatrudnienie znajdzie ok. 100 osób o różnych kwalifikacjach – personel techniczny, ale także naukowcy rozwijający nowe postaci leków do tej fabryki – przekazał Garbera.


W tym roku Polfa świętuje 200-lecie swojego istnienia. Zakład 70 lat temu wyprodukował pierwszą w Polsce penicylinę.

Region

Ciągniki na ulicach Torunia Nie będą blokować ruchu, sprawdź, jakimi ulicami pojadą

Ciągniki na ulicach Torunia! Nie będą blokować ruchu, sprawdź, jakimi ulicami pojadą

2024-12-22, 09:43
Z pięknym gestem wypłynęli na szerokie wody. Wigilia na środku Wisły i w Sercowni [wideo]

Z pięknym gestem wypłynęli na szerokie wody. Wigilia na środku Wisły i w „Sercowni" [wideo]

2024-12-22, 09:00
Na tym turnieju wszyscy grali do jednej bramki. Wygrywa toruński dom dziecka [wideo]

Na tym turnieju wszyscy grali „do jednej bramki". Wygrywa toruński dom dziecka! [wideo]

2024-12-21, 18:35
Kto żyw po choinkę... żywą Na plantacjach gorąca sobota. Komu cięta Komu w donicy [zdjęcia]

Kto żyw po choinkę... żywą! Na plantacjach gorąca sobota. Komu cięta? Komu w donicy? [zdjęcia]

2024-12-21, 17:05
Dziewczyna zemdlała i leżała na trawniku. Licealista i radny z Radziejowa zareagował

Dziewczyna zemdlała i leżała na trawniku. Licealista i radny z Radziejowa zareagował!

2024-12-21, 15:31
Prof. Jarosław Dumanowski (UMK): Jarmuż z kasztanami hitem dawnych wigilii [wywiad]

Prof. Jarosław Dumanowski (UMK): Jarmuż z kasztanami hitem dawnych wigilii [wywiad]

2024-12-21, 13:34
Zdesperowany mężczyzna w kamienicy przy Gdańskiej. Na miejscu policyjny negocjator [AKTUALIZACJA]

Zdesperowany mężczyzna w kamienicy przy Gdańskiej. Na miejscu policyjny negocjator [AKTUALIZACJA]

2024-12-21, 12:22
Remont ul. Magazynowej i budowa 200 mieszkań  to plany Inowrocławia. Radni uchwalili budżet

Remont ul. Magazynowej i budowa 200 mieszkań – to plany Inowrocławia. Radni uchwalili budżet

2024-12-21, 12:00
Nowa figurka Jezusa w bydgoskiej szopce ma usterki - pytają mieszkańcy. Artysta odpowiada

Nowa figurka Jezusa w bydgoskiej szopce ma usterki? - pytają mieszkańcy. Artysta odpowiada

2024-12-21, 10:44
Witaj, astronomiczna zimo Zaczyna się w sobotę, o godz. 10:20, a zostanie aż do marca

Witaj, astronomiczna zimo! Zaczyna się w sobotę, o godz. 10:20, a zostanie aż do marca

2024-12-21, 09:24
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę