Inowrocław wyłonił wykonawcę odwiertu badawczego. Koszt inwestycji wyniósł 16 milionów

2023-05-19, 07:42  Marcin Glapiak/Redakcja
Urząd Miasta w Inowrocławiu podpisał umowę z wykonawcą odwiertu badawczego/fot: nadesłane

Urząd Miasta w Inowrocławiu podpisał umowę z wykonawcą odwiertu badawczego/fot: nadesłane

Urząd Miasta w Inowrocławiu podpisał umowę z wykonawcą odwiertu badawczego/fot: nadesłane

Urząd Miasta w Inowrocławiu podpisał umowę z wykonawcą odwiertu badawczego/fot: nadesłane

Urząd Miasta w Inowrocławiu podpisał umowę z wykonawcą odwiertu badawczego/fot: nadesłane

Urząd Miasta w Inowrocławiu podpisał umowę z wykonawcą odwiertu badawczego/fot: nadesłane

W najbliższym czasie rozpoczną się poszukiwania wód geotermalnych w Inowrocławiu. Władze Miasta pozyskały dofinansowanie w wysokości 16 milionów złotych, czyli 100% kosztów inwestycji, co pozwoli na realizację tego zadania. Uroczystego podpisania umowy dokonała Ewa Koman, zastępca prezydenta Inowrocławia Ewa Koman z przedstawicielami firmy.

Firma Uos Drilling S.A. z Warszawy wykona odwiert badawczy do głębokości dwóch kilometrów. Pracom towarzyszyć będą m.in. badania hydrologiczne, takie jak: wydajność wody termalnej, temperatury wody termalnej, temperatury zewnętrznej oraz ciśnienia atmosferycznego.

Jak podanie inowrocławski ratusz, po zakończeniu prac dotyczących wywiercenia otworu, zostanie wykonana dokumentacja, dopiero wtedy dojdzie do zatwierdzenia zasobów wód termalnych i wystąpienia o koncesję na eksploatację.

– Otwór będzie mógł stać się źródłem ciepła dla projektowanej ciepłowni geotermalnej, współpracującej z miejską siecią ciepłowniczą. Zgodnie z założoną koncepcją pozyskiwane ciepło geotermalne będzie odbierane bezpośrednio od wody termalnej i oddawane wodzie z sieci ciepłowniczej należącej do ZEC – brzmi fragment oświadczenia.

Zdaniem ratusza brak zewnętrznego wsparcia nie pozwoli na kontynuację zadania, dlatego prezydent Ryszard Brejza wnioskuje o dofinansowanie „wszędzie tam, gdzie to możliwe”.

Odwiert geotermalny zostanie wykonany przy Zakładzie Energetyki Cieplnej w Inowrocławiu, dzięki pozyskaniu przez prezydenta Ryszarda Brejzę dofinansowania z NFOŚiGW.

Relacja Marcina Glapiaka

Region

Ci nauczyciele w codziennej pracy wychodzą poza standard, aż stają się liderami [nagrody]

Ci nauczyciele w codziennej pracy wychodzą poza standard, aż stają się liderami [nagrody]

2024-10-15, 19:00
Pieniądze z budżetu Bydgoszczy na Campus Polska Przyszłości Ruch Narodowy prosi NIK o audyt

Pieniądze z budżetu Bydgoszczy na Campus Polska Przyszłości? Ruch Narodowy prosi NIK o audyt

2024-10-15, 18:37
Uczniowie mają ciężkie życie - zwłaszcza w drodze z domu do szkoły Wiemy, ile ważą ich plecaki

Uczniowie mają ciężkie życie - zwłaszcza w drodze z domu do szkoły! Wiemy, ile ważą ich plecaki

2024-10-15, 17:48
Nie dać wygrać złu dla kilku srebrników. Kongres poświęcony bł. ks. Popiełuszce [zdjęcia]

„Nie dać wygrać złu dla kilku srebrników". Kongres poświęcony bł. ks. Popiełuszce [zdjęcia]

2024-10-15, 16:58
Czy wypada powiedzieć niewidomemu: Do widzenia Oczywiście Szkolenie bydgoskich urzędników

Czy wypada powiedzieć niewidomemu: „Do widzenia"? Oczywiście! Szkolenie bydgoskich urzędników

2024-10-15, 16:17
Nie mów dziadek i nie zwracaj się bezosobowo do osoby starszej MOPS przeciwko dziadurzeniu

Nie mów „dziadek" i nie zwracaj się bezosobowo do osoby starszej! MOPS przeciwko dziadurzeniu

2024-10-15, 15:29
Nie wszędzie i nie wszyscy będą mogli łowić ryby w Świeciu. Gmina wprowadza ograniczenia

Nie wszędzie i nie wszyscy będą mogli łowić ryby w Świeciu. Gmina wprowadza ograniczenia

2024-10-15, 13:40
Nowi dawcy szpiku poszukiwani To nie boli, na początek wystarczy wymaz z policzka

Nowi dawcy szpiku poszukiwani! To nie boli, na początek wystarczy wymaz z policzka

2024-10-15, 12:45
Jedna osoba zginęła, a cztery trafiły do szpitali. Śledztwo po wypadku koło Golubia-Dobrzynia

Jedna osoba zginęła, a cztery trafiły do szpitali. Śledztwo po wypadku koło Golubia-Dobrzynia

2024-10-15, 11:26
Robi furorę nie tylko wśród miłośników astronomii. Kometa stulecia na niebie [wideo]

Robi furorę nie tylko wśród miłośników astronomii. „Kometa stulecia” na niebie [wideo]

2024-10-15, 10:31
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę