Niedziela, 04 grudnia 2022 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-11-23, 21:25 Marcin Glapiak/Redakcja

Radni kontra Stowarzyszenie „Nie dla spalarni w Inowrocławiu”. Odpowiedzieli na oskarżenia

Radni sprawę dotyczącą wtorkowego oświadczenia Stowarzyszenia „Nie dla spalarni w Inowrocławiu”, chcą zgłosić do „odpowiednich organów”/fot. Marcin Glapiak.
Radni sprawę dotyczącą wtorkowego oświadczenia Stowarzyszenia „Nie dla spalarni w Inowrocławiu”, chcą zgłosić do „odpowiednich organów”/fot. Marcin Glapiak.
– Postawa stowarzyszenia to dla nas jakiś niewyobrażalny absurd – tak wtorkową konferencję „Stowarzyszenia nie dla spalarni w Inowrocławiu” skomentował przewodniczący Rady Miejskiej tego miasta Tomasz Marcinkowski. Zdaniem stowarzyszenia szefowie Rady kłamali w sprawie dokumentów, jakie mieli otrzymać od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Chodzi o pisma i wyniki badań dotyczących braku szkodliwości spalarni śmieci na ludzkie zdrowie. W środę na konferencji prasowej przewodniczący Rady Miejskiej pokazał materiały,  jakie radni wysłali do Narodowego Funduszu ochrony Środowiska.

– 21 czerwca wysłaliśmy pismo do NFOŚiGW, zadając cztery pytania, sprowadzające się do pozyskania informacji, czy tego typu instalacje są bardziej ekologiczne od ciepłownictwa systemowego, czyli węglowego, i czy są one od nich mniej emisyjne. Pismo przed chwilą kolega państwu pokazał. 18 lipca otrzymaliśmy odpowiedź, z które wynika, jednoznacznie, że tego typu instalacje w porównaniu z tradycyjnymi kotłami rusztowymi – węglowymi są od 10 do 100 razy mniej emisyjne – mówił przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Marcinkowski. Na spotkaniu z mediami radni pokazali korespondencję, jaką prowadzili z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska.

– Po tym, jak otrzymaliśmy odpowiedź, skontaktował się z nami pracownik NFOŚiGW, informując, że w przekazanej nam odpowiedzi nie byli w stanie zawrzeć wszystkich materiałów z uwagi na ich pojemność, zostało wskazane nam źródło do pobrania tych materiałów. My pobraliśmy te wszystkie materiały, prezentacje, badania – m.in. przygotowane przez państwowy badawczy Instytut Ochrony Środowiska, materiały przygotowane przez pracowników Ministerstwa Klimatu i Środowiska – mówił wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Inowrocławia Patryk Kaźmierczak.

Radni nie ukrywają, że całą sprawę dotyczącą wtorkowego oświadczenia Stowarzyszenia „Nie dla spalarni w Inowrocławiu”, chcą zgłosić do, jak się wyrazili, „odpowiednich organów”.

Wiadomości lokalne

2022-12-04, godz. 21:00 Akcja „Ciepło serca w słoiku". Sprawdźcie, gdzie można przynosić dary! Bydgoszczanie po raz kolejny mogą pomóc bezdomnym i dzieciom z domów dziecka. Trwa akcja „Ciepło serca w słoiku'. Jej organizatorzy chcą przygotować paczki… » więcej 2022-12-04, godz. 20:14 Jadą z pomocą na Ukrainę, zbierają dary. „Ludzie tam stracili wszystko!” [wideo] Fundacja Polska z Bydgoszczy przygotowuje kolejny konwój na Ukrainę. - Jedziemy tam, gdzie najbardziej Rosjanie atakują. Ludzie żyją tam w dramatycznych warunkach… » więcej 2022-12-04, godz. 19:02 Za walkę o wolną Polskę trafiały do więzień. Izba pamięci w Fordonie [wideo] Mroczny klimat celi, w której w czasach stalinowskich więziono działaczki ruchów niepodległościowych można poczuć w Izbie Pamięci otwartej w niedzielę… » więcej 2022-12-04, godz. 18:32 Palisz w domu węglem albo drewnem? Odwiedzą cię społeczni ekodoradcy Ekodoradcy będą docierać do osób potrzebujących wsparcia w wymianie ogrzewania w Toruniu. To jedno z założeń antysmogowego projektu „Społeczni ekod… » więcej 2022-12-04, godz. 17:28 Uczyli się udzielać pomocy na polu walki. Terytorialsi wyszkolili 400 ratowników Ostatnią tegoroczną edycję kursu Combat Lifesaver - Ratownika Pola Walki realizowało w minionym tygodniu Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu… » więcej 2022-12-04, godz. 12:13 Marznące opady, na drogach zrobi się bardzo ślisko! Meteorolodzy ostrzegają Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed marznącymi opadami, powodującymi gołoledź w północnej części województwa. » więcej 2022-12-04, godz. 10:42 Płonął dom w podbydgoskim Borównie. Z pożarem walczyło siedem zastępów Kilka minut po godzinie 2.00 w nocy z soboty na niedzielę, straż pożarna odebrała zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego w podbydgoskim Borównie. Mieszkająca… » więcej 2022-12-03, godz. 22:00 Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w obchodach 31-lecia Radia Maryja - Radio Maryja od 31 lat niesie otuchę, wsparcie, umacniając w ludzkich sercach miłość i wiarę - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 31. rocznicy… » więcej 2022-12-03, godz. 21:35 Kajko i Kokosz przejęli zamek krzyżacki w Toruniu! Dla chętnych Szkoła Latania Zjazd tyrolką, interaktywne instalacje, wystawa komiksu - od soboty w Toruniu na ruinach zamku krzyżackiego rządzą Kajko i Kokosz, bohaterowie komiksu Janusza… » więcej 2022-12-03, godz. 20:20 Tragedia w Grudziądzu. Nie żyje 8-letnia dziewczynka, która zatruła się czadem Przykre informacje napłynęły z Grudziądza. W wyniku zatrucia czadem zmarła 8-letnia dziewczynka. Zdarzenie miało miejsce w domu wielorodzinnym na ulicy … » więcej
1234567