Piątek, 02 grudnia 2022 r.   Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-11-23, 20:44 Robert Erdmann/Redakcja

Bydgoszczanie zapłacą wyższe podatki od nieruchomości i za deszczówkę

Nowe stawki opłat przyjęli bydgoscy radni/fot. Bydgoszcz.pl, Facebook
Nowe stawki opłat przyjęli bydgoscy radni/fot. Bydgoszcz.pl, Facebook
Od nowego roku w Bydgoszczy wzrosną stawki podatków od nieruchomości oraz opłata za tzw. deszczówkę. Tak postanowiła bydgoska Rada Miasta. W czasie debaty rozgorzała gorąca dyskusja między koalicją (Koalicja Obywatelska, Nowa Lewica) a opozycją (Prawo i Sprawiedliwość).
Przeciwko podwyżkom byli radni Prawa i Sprawiedliwości, według których podnoszenie stawek to drenaż kieszeni mieszkańców. Radny Jarosław Wenderlich proponował m.in. przełożenie podwyżek na następny rok. Mówiąc o opłacie deszczówkowej, argumentował, że trwa spór sądowy Miasta ze spółdzielniami mieszkaniowymi. 
– Ta uchwała, którą za chwilę będziemy podejmowali: rozumiem, że to 335 mln złotych, które bydgoszczanie będą uiszczać – mówił.

– To skąd my mamy brać pieniądze na to, żeby miasto funkcjonowało – ja już nie mówię o inwestycjach. Po raz kolejny próbuje pan przerzucić rozpoczęcie tej opłaty na przyszły rok, kiedy my się z problemami finansowymi w budżecie miasta borykamy w tym momencie – odpowiedział mu radny Koalicji Obywatelskiej Robert Langowski.

Podatek od nieruchomości: dla budynków mieszkalnych – podwyższono do 1 zł z 0,89 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej; dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – do 28,78 zł z 25,74 zł; dla budynków gospodarczych niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – podwyższono do 9,71 z 8,68 złotego.

Stawka podatku od deszczówki wzrośnie o 21 groszy, wyniesie 5,48 zł brutto za metr sześcienny. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2023 roku.
Mówi radny Jarosław Wenderlich, PiS
Mówi radny Robert Langowski, KO

Wiadomości lokalne

2022-12-01, godz. 21:00 Akcja „Ciepło serca w słoiku". Sprawdźcie, gdzie można przynosić dary! Bydgoszczanie po raz kolejny mogą pomóc bezdomnym i dzieciom z domów dziecka. Rozpoczyna się akcja „Ciepło serca w słoiku'. Jej organizatorzy chcą przygotować… » więcej 2022-12-01, godz. 18:49 Nie tylko ochrona lub sprzątanie! Giełda pracy dla niepełnosprawnych [wideo, zdjęcia] „Zatrudniam, bo warto - pracuję, bo warto' - to hasło Giełdy Pracy dla osób z niepełnosprawnościami, która odbyła się w Bydgoszczy. Około dwudziestu… » więcej 2022-12-01, godz. 18:00 Wojska Rakietowe i Artyleria świętują w Toruniu: Musimy być gotowi na wszystko W Toruniu trwają centralne obchody Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii. Był apel pamięci przy pomniku Polskich Artylerzystów. W piątek uroczystości przeniosą… » więcej 2022-12-01, godz. 17:21 Strażacy ochotnicy z Błądzimia utknęli w remizie! Pilnie potrzebują wozu bojowego Są ochotnikami, ale nie mają czym jeździć do pożarów. Mowa o strażakach z OSP Błądzim w powiecie świeckim. Ich 30 - letni samochód, choć sprawny technicznie… » więcej 2022-12-01, godz. 16:52 Białe Błota: samochód zderzył się z autobusem szkolnym. W środku 40 dzieci [zdjęcia] Na badania przewieziono do szpitala kobietę opiekującą się dziećmi i kierowcę samochodu osobowego. Żadnemu dziecku nic się nie stało. Do zdarzenia doszło… » więcej 2022-12-01, godz. 16:38 Światowy Dzień AIDS: 115 nowych zakażeń na Kujawach i Pomorzu [wideo, zdjęcia] 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. W całym kraju odnotowano ponad dwukrotny wzrost liczby osób chorych. Podobnie jest na Kujawach i Pomorzu. Jak… » więcej 2022-12-01, godz. 15:40 Nowotworom u dzieci mówią „nie”! Do Koronowa zaprosili specjalny autobus 70 dzieci mogło skorzystać w Koronowie z bezpłatnych badań USG w ramach profilaktyki nowotworów. Autobus Fundacji Ronalda McDonalda wyposażony w ultrasonografy… » więcej 2022-12-01, godz. 14:42 Szybcy i skuteczni. Szpital Miejski w Toruniu wyróżniony za leczenie udarów mózgu Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu otrzymał nagrodę „ESO Angels' (pełna nazwa diamentowy status ESO Angels), za szybkie i profesjonalne postępowanie… » więcej 2022-12-01, godz. 12:22 Sąd uchylił areszt Łukaszowi M., oskarżonemu o zabójstwo w Unisławiu Toruński sąd zdecydował o uchyleniu tymczasowego aresztu Łukaszowi M., który w listopadzie w Unisławiu zastrzelił na ulicy 30-latka. Mężczyzna musi wpłacić… » więcej 2022-12-01, godz. 09:15 Tramwaj pojedzie na bydgoskie Szwederowo. Inwestycja w przygotowaniu [wideo] W Bydgoszczy ma powstać nowa linia tramwajowa - z ronda Kujawskiego do pętli tramwajowej przy ul. Bielickiej. Miasto ogłosiło przetarg na dokumentację pr… » więcej
1234567