Uczcili internowanych do obozów wojskowych. Uroczystość w Chełmnie

2022-11-04, 15:52  Marcin Doliński/Redakcja
Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

40 lat temu powstały Wojskowe Obozy Internowania – największy z nich, do którego trafiło ponad 300 związkowców Solidarności, w Chełmnie. W piątek (4 listopada) uczczono tam pamięć wszystkich internowanych.

– Trafiliśmy tam za działalność związkową, za te, żeśmy bronili ludzi pracy – nie podobało się to esbekom, nie podobało się to dyrekcji – mówili dawni więźniowie obozu.

Przetrzymywano ich tam przez kilka zimowych miesięcy, w bardzo ciężkich warunkach. – Jeden był na tyle zniszczony, że zamykał się w sobie, zaniechał działalności, inny jeszcze więcej robił. Od rana do wieczora kopaliśmy rowy. Przychodziło się zmęczonym, kładło się na pryczy w tym mokrym mundurze i tak do rana trzeba było wytrzymać. Niektórym zęby drgały tak, że cały namiot słyszał, z tego zimna – wspominali.

– Ta służba była połączona z udręczeniami, z bezsensownością wykonywanych prac, rozkazów. Ci żołnierze dawali świadectwo swojego patriotyzmu – mówił wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramalu.

Łącznie do kilku Wojskowych Obozów Internowania w całej Polsce w 1982 roku trafiło prawie dwa tys. związkowców „Solidarności”. 

Ogólnopolskie obchody upamiętniające 40. rocznicę utworzenia tych obozów odbyły się w czwartek (3 listopada) w Bydgoszczy. W programie znalazła się m.in. konferencja naukowa „Wojskowe Obozy Internowania jako szczególna forma represji w stanie wojennym”.

Materiał Marcina Dolińskiego (Popołudnie z nami)

Region

Klientów pierwszego w Bydgoszczy sklepu socjalnego wskaże MOPS

Klientów pierwszego w Bydgoszczy sklepu socjalnego wskaże MOPS

2021-03-13, 13:00
Wypadek na A1. Kierowca z impetem wjechał w TIR-a, nie żyje

Wypadek na A1. Kierowca z impetem wjechał w TIR-a, nie żyje

2021-03-13, 09:29
Sportowcy wiejscy muszą zejść z bloków startowych. Olimpiady nie będzie...

Sportowcy wiejscy muszą zejść z bloków startowych. Olimpiady nie będzie...

2021-03-12, 21:00
Młoda Prawica o budowie drogi S10: - Nie możemy stawiać drzew nad życie ludzkie

Młoda Prawica o budowie drogi S10: - Nie możemy stawiać drzew nad życie ludzkie

2021-03-12, 20:00
Klub PiS Rady Miasta Bydgoszczy chce kolejnej nadzwyczajnej sesji

Klub PiS Rady Miasta Bydgoszczy chce kolejnej nadzwyczajnej sesji

2021-03-12, 18:56
Kurator Marek Gralik: - Już ponad 2800 uczniów z regionu uczy się zdalnie

Kurator Marek Gralik: - Już ponad 2800 uczniów z regionu uczy się zdalnie

2021-03-12, 18:00
Ktoś zna te osoby Po pobiciu na ul. Kossaka policja publikuje film i zdjęcia [WIDEO]

Ktoś zna te osoby? Po pobiciu na ul. Kossaka policja publikuje film i zdjęcia [WIDEO]

2021-03-12, 17:05
Podwyżka. O ponad 200 złotych wzrasta dodatek za wiek dla stulatków

Podwyżka. O ponad 200 złotych wzrasta dodatek za wiek dla stulatków

2021-03-12, 16:29
Nie ma kto leczyć chorych na COVID-19. Kolejny apel, tym razem z Inowrocławia

Nie ma kto leczyć chorych na COVID-19. Kolejny apel, tym razem z Inowrocławia

2021-03-12, 15:27
Chcą, by rząd płacił za rekultywację terenów po Zachemie. Mieszkańcy pomogą

Chcą, by rząd płacił za rekultywację terenów po Zachemie. Mieszkańcy pomogą?

2021-03-12, 14:46
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę