Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-06-29, 14:38 Jolanta Fischer/Redakcja

Seniorzy z Ukrainy pod skrzydłami seniorów polskich. Co planuje grupa „Razem Raźniej"?

Grupa „Razem Raźniej" powstała z inicjatywy Bydgoskiej Rady Seniorów./fot. bydgoszcz.pl
Grupa „Razem Raźniej" powstała z inicjatywy Bydgoskiej Rady Seniorów./fot. bydgoszcz.pl
Parostatkiem w piękny rejs...a raczej bydgoskim tramwajem wodnym! Taką atrakcję przed wakacyjną przerwą przygotowała dla seniorów z Ukrainy nieformalna grupa „Razem Raźniej".
To niejedyne wydarzenie adresowane do starszych osób zza wschodniej granicy. Co tydzień mogli uczestniczyć w nauce języka polskiego, w licznych wycieczkach, koncertach. Wszystko po to, by łagodniej przejść aklimatyzację.

- Z grupą ukraińskich seniorów spotykamy się od 24 kwietnia, regularnie raz w tygodniu w środy. Nazwaliśmy sobie naszą grupę: „Razem raźniej". Uczymy seniorów języka polskiego, ale też mamy inne atrakcje. Dzisiejsze spotkanie będzie jakby przedwakacyjnym zwieńczeniem sezonu, chociaż latem nie będzie wolnego, bo w czasie wakacji chcemy się regularnie raz w tygodniu spotykać. Współpraca z ukraińskimi seniorami układa się dobrze, frekwencja dopisuje, zwykle przychodzi około 20 osób. Nie narzekamy i myślę, że nasi goście z Ukrainy też nie narzekają. W każdej chwili można się do nas zgłosić. W okresie wakacyjnym będziemy prowadzili zajęcia z języka polskiego. Staramy się, żeby wszystkie atrakcje były darmowe i również język polski jest darmowy. Lekcje prowadzi emerytowana nauczycielka pani Felicja Tykwińska - mówiła Maria Gałęska, przewodnicząca bydgoskiej rady seniorów.

W czasie wakacji nadal będą odbywać się lekcje języka polskiego, a 7 września grupa wznowi cotygodniowe spotkania.

Więcej w materiale Jolanty Fischer.

Nowych uczestników prosimy o zgłoszenia z podaniem imienia i numeru telefonu (sms: 668-491-938, e-mail: brs@um.bydgoszcz.pl).
Materiał Jolanty Fischer (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2022-09-25, godz. 07:45 Raj dla ogrodników i działkowców. Jesienny kiermasz w Bydgoszczy Jesień to czas wysadzania w ogrodach wielu roślin, zwłaszcza drzew i krzewów. Wielu miłośników zieleni, właścicieli ogródków i działek rodzinnych korzysta… » więcej 2022-09-24, godz. 20:35 „Baza przygody”, czyli nowa siedziba włocławskich harcerzy Włocławscy harcerze mają nową siedzibę. Z wielką pompą w parku na Słodowie otwarto „Bazę przygody” - tak bowiem będzie się nazywać siedziba włocławskiego… » więcej 2022-09-24, godz. 19:35 100 lat inowrocławskiej „Konopy”. Jubileusz liceum II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu obchodzi jubileusz 100-lecia istnienia. Z tej okazji w tamtejszym Teatrze Miejskim odbyła… » więcej 2022-09-24, godz. 17:30 Bydgoski Londynek zmienia oblicze i... świętuje Malowanie twarzy, zjeżdżalnie, wata cukrowa - to oraz inne atrakcje czekały na dzieci na ul. Pomorskiej w Bydgoszczy, gdzie odbyło się święto ulicy i dzielnicy… » więcej 2022-09-24, godz. 14:45 Święto toruńskiego Przedzamcza. Piknik na ulicy Koncerty, pokazy rycerskie, animacje dla dzieci i zabawy taneczne - to część atrakcji Święta ulicy Przedzamcze w Toruniu. Przygotowano też jarmark produktów… » więcej 2022-09-24, godz. 13:15 Terytorialsi gotowi na każde wyzwanie. Wspierają walkę o życie 18-miesięcznej Zosi [wideo] Żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przyłączyli się do akcji pomocy dla Zosi Szcześniewskiej z Wałdowa, chorującej na SMA - rdzeniowy… » więcej 2022-09-24, godz. 11:45 Minister Schreiber apeluje do senatorów KO o poparcie ustawy blokującej fuzję bydgoskich szpitali O jak najszybsze rozpatrzenie przez Senat ustawy zawierającej poprawkę, która blokuje fuzję bydgoskich szpitali uniwersyteckich apeluje minister Łukasz Schreiber… » więcej 2022-09-24, godz. 08:15 Bohaterem tego wydawnictwa ma być Nowy Fordon. Trwa zbiórka zdjęć! Zdjęć, ale też innych materiałów dokumentujących powstawanie Nowego Fordonu poszukuje jeden z redaktorów portalu „Fordon na co dzień'. Błażej Bembnista… » więcej 2022-09-23, godz. 21:00 Do psychiatry zwykle jest dalej, niż bliżej. Cel: centrum pomocy w każdym powiecie Za 5 lat w każdym powiecie powinno działać Centrum Zdrowia Psychicznego. Pilotażowo program realizowany jest już w Toruniu, gdzie dziś odbyło się VII Kujawsko-Pomorskie… » więcej 2022-09-23, godz. 20:30 100 lat „Uranii”! Czasopismo znają wszyscy miłośnicy astronomii Dwumiesięcznik „Urania - Postępy Astronomii” świętuje w Toruniu 100-lecie swojego istnienia. To jedno z najstarszych polskich czasopism i jeden z trzech… » więcej
1234567