Poniedziałek, 04 lipca 2022 r.   Imieniny: Odona, Malwiny, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-05-04, 18:30 Redakcja/Policja/Elżbieta Rupniewska

Para Ukraińców ocaliła oszczędności seniorów przed oszustwem „na wnuczka"!

Para Ukraińców uratowała oszczędności seniorów przed oszustwem „na wnuczka"/fot. Policja
Para Ukraińców uratowała oszczędności seniorów przed oszustwem „na wnuczka"/fot. Policja
Para Ukraińców uratowała oszczędności seniorów przed oszustwem „na wnuczka"/fot. Policja
Para Ukraińców uratowała oszczędności seniorów przed oszustwem „na wnuczka"/fot. Policja
To historia jak z filmu kryminalnego. Akcja toczyła się na bydgoskich Bartodziejach. Ukraińcy wracający z pracy weszli „na plan" oszustwa na wnuczka. Na polecenie przestępców ktoś właśnie wyrzucał przez okno worek z pieniędzmi i biżuterią. Pani Natalia i pan Mykola podnieśli skarb i oddali go policji.
W środę (27 kwietnia) w godzinach popołudniowych na bydgoskich Bartodziejach doszło do usiłowania oszustwa metodą na policjanta. Do pary seniorów zadzwonili rzekomi policjanci i pod pozorem ratowania oszczędności nakłonili bydgoszczan do wyrzucenia przez okno pieniędzy w polskiej i obcej walucie oraz złotej biżuterii spakowanych w worek foliowy. Starsi ludzie nie podejrzewając, że to próba oszustwa niemal pozbyli się swoich oszczędności oraz kosztowności.

Uratowali ich przed tym wracający z pracy obywatele Ukrainy, którzy w momencie wyrzucania mienia przez seniorów przechodzili pod oknami bloku i zauważyli wyrzucany pakunek. Kobieta i mężczyzna myśląc, że ktoś wyrzucił śmieci zabrali worek ze sobą. W mieszkaniu, gdy zorientowali się, co jest w środku od razu wiedzieli, że należy to oddać policji, jednak z uwagi na barierę językową nie byli w stanie zawiadomić o tym mundurowych telefonicznie.

W pewnym momencie mężczyzna z okna mieszkania zobaczył na osiedlu zaparkowany radiowóz policji. Szybko wyszedł przed blok i poczekał przy nim na policjantów, którzy jak się okazało w tym czasie rozmawiali już z pokrzywdzonymi seniorami. Ci bezpośrednio po wyrzuceniu pieniędzy zorientowali się, że padli ofiarą oszustów.

Kiedy policjanci wrócili do radiowozu zastali przy nim obywatela Ukrainy, który przekazał reklamówkę z pieniędzmi i biżuterią starając się poinformować, gdzie to znalazł i w jakich okolicznościach. Te zostały przez policjantów zweryfikowane. Potwierdziło się, że kobieta i mężczyzna uratowali tym sposobem oszczędności bydgoskich seniorów.

W piątek (29 kwietnia) Pani Natalia oraz Pan Mykola zostali zaproszeni do śródmiejskiego komisariatu, gdzie Komendant Miejski Policji w Bydgoszczy inspektor Witold Markiewicz wraz ze swoim Pierwszym Zastępcą oraz Komendantem Komisariatu Policji Bydgoszcz Śródmieście podziękowali im za godną naśladowania postawę. Dzięki reakcji pani Natalii oraz pana Mykoli seniorzy odzyskali pieniądze i biżuterię.
Materiał Elżbiety Rupniewskiej

Wiadomości lokalne

2022-07-03, godz. 17:58 Pikieta pracowników MZK na Starym Rynku w Bydgoszczy. Chcą zarabiać więcej [zdjęcia] Pracownicy MZK w Bydgoszczy nie rezygnują z walki o wyższe wynagrodzenia. W niedzielne popołudnie manifestowali przed budynkiem Ratusza, wspólnie ze swoimi… » więcej 2022-07-03, godz. 16:30 Zakończyły się targi rolnicze oraz utrudnienia na dk 10 w Minikowie Zakończyły się utrudnienia na drodze krajowej nr 10 w Minikowie. Wcześniej trasa była zablokowana z powodu dużego natężenia ruchu związanego z targami… » więcej 2022-07-03, godz. 14:04 Nocny pokaz balonów na zawodach Rypin Cup Balonowy Puchar Polski 2022 [wideo, galeria] W Rypinie trwa festiwal połączony z zawodami o randze Pucharu Polski. Przyjechało ponad 20 ekip. » więcej 2022-07-03, godz. 10:00 ZDMiKP: od poniedziałku więcej autobusów na linach zastępczych w Bydgoszczy Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy zapowiedział zwiększenie od poniedziałku liczby autobusów na liniach zastępczych, obsługiwanych… » więcej 2022-07-02, godz. 17:30 Rycerskie szranki na golubskim zamku. Historia i rozrywka w jednym W Golubiu-Dobrzyniu trwa 46. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski. W programie konne turnieje zręcznościowe, turniej młodych rycerzy czy turniej kruszenia… » więcej 2022-07-02, godz. 15:56 Atrakcje dla dzieci i dorosłych. Festyn rodzinny w Myślęcinku Można nauczyć się jeździć na rolkach, pograć w planszówki i przejechać się kolejką. Wspólnej zabawie towarzyszą Targi Familijne. „Radosne i bezpieczne… » więcej 2022-07-02, godz. 13:00 Grosz do grosza, a będzie kokosza. W Nakle uczyli dzieci zarządzać pieniędzmi Wszystko w ramach projektu pod hasłem „Małe Miasto Nakło nad Notecią” organizowanego przez Fundację Teraz Wy i Fundację BGK. » więcej 2022-07-02, godz. 12:00 By wakacje były zdrowe i bezpieczne. Piknik NFZ w Bydgoszczy Można skorzystać z darmowych badań, sprawdzić skład swojego ciała, wyrobić kartę EKUZ i skonsultować się ze specjalistami. Wszystko w ramach Rodzinnego… » więcej 2022-07-02, godz. 10:05 Metropolia Bydgoszcz wspólnie wykorzysta europejskie środki Trwają przygotowania do realizacji nowego pakietu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, czyli ważnych zadań finansowanych z wykorzystaniem europejskich… » więcej 2022-07-02, godz. 08:02 Rowerem bezpiecznie do Janowa lub nad Zalew Koronowski Zakończyła się budowa drogi rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 244. Inwestycja pozwoliła połączyć kilka istniejących dróg rowerowych na terenie… » więcej
1234567